bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۰۱ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
حمایت صنعت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان؛
بامداد جنوب: صنعت نفت برای پیشرفت و توسعه نیاز به همکاری و همگامی با مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و علمی در سطح دانشگاه‌ها دارد. در صورت پیوند صنعت در همه شاخه‌های خود با این مراکز، نیازهای درونی کشور نه تنها تامین شده، بلکه این فرصت پیش خواهد آمد تا با خودکفایی، روند صادرات هم بیشتر شود.

بامداد جنوب: صنعت نفت برای پیشرفت و توسعه نیاز به همکاری و همگامی با مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و علمی در سطح دانشگاه‌ها دارد. در صورت پیوند صنعت در همه شاخه‌های خود با این مراکز، نیازهای درونی کشور نه تنها تامین شده، بلکه این فرصت پیش خواهد آمد تا با خودکفایی، روند صادرات هم بیشتر شود.

در این راستا، معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری از انعقاد ۲۶ قرارداد بزرگ نفتی با ۱۵ دانشگاه و پژوهشگاه خبر داد.

سعید محمدزاده روز گذشته در نشستی خبری با عنوان «گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت» که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: خوشبختانه در صنعت نفت اتفاق‌های بسیار خوب و ارزشمندی طی سال‌های اخیر رخ داده است. خوشبختانه توانستیم نیروهای انسانی خوبی در دانشگاه‌ها در حوزه نفت تربیت کنیم و از این منظر، جزء کشورهای تراز اول باشیم.

انعقاد ۲۶ قرارداد بزرگ با ۱۵ دانشگاه و پژوهشگاه

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در حوزه نفت، افزود: در سال‌های اخیر اتفاق‌های خوبی در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت رخ داده، به‌طوری‌که وزارت نفت در صدد است علاوه بر قراردادهای گذشته، قراردادهای بزرگ جدیدی با صنعت نفت منعقد کند.

محمدزاده با اشاره به این قراردادها خاطرنشان کرد: وزیر نفت هفته گذشته ۲۶ قرارداد بزرگ با ۱۵ دانشگاه و پژوهشگاه با محوریت «طرح‌های بزرگ در حوزه توسعه ازدیاد برداشت میدان‌های نفتی و» منعقد کرده است. هفته گذشته وزیر نفت با ۹ دانشگاه از این دانشگاه‌ها جلسه داشت، این قراردادها با هدف توسعه ارتباط صنعت با دانشگاه و حل مسائل نفتی، ایجاد نهادهای حل مساله در دانشگاه‌ها و ارتباط صنعت نفت و شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است.

به گفته وی، اکوسیستم فناوری و نوآوری در صنعت نفت اهمیت زیادی دارد که آرام‌آرام در حال شکل گرفتن است البته تاکنون به مرحله ثمردهی نیز رسیده است. مساله حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه اکوسیستم نوآوری در وزارت نفت از اهمیت بالایی برخوردار است. از این‌رو، ایده پارک صنعت نفت شکل گرفت.

ایجاد پارک فناوری در صنعت نفت

وی در ادامه یادآور شد: در این راستا قرار است در بخش مجموعه سابق پژوهشگاه نفت که در شهرری مستقر است و بنایی برابر با ۱۷ هکتار دارد، به محلی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور و همچنین استارت‌آپ‌ها اختصاص یابد. در این پارک، اعضا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در راستای حل مساله و چالش‌های نفت گام برمی‌دارند. این مجموعه زیرساختی برای به همرسانی شرکت‌های نوآور در صنعت نفت است که برای آن برنامه‌ریزی‌هایی داریم.

وی با بیان اینکه این مجموعه یک مجموعه فیزیکی نیست، گفت: قرار است این پارک به شکل محوری و مجموعه‌ای برای توسعه اکوسیستم نوآوری باشد؛ اجزای این پارک قرار نیست که تنها در نقطه شهرری متمرکز شوند بلکه می‌توانند در بخش‌های مختلف حضور یابند و به توسعه اکوسیستم نوآوری کمک کنند.

درب‌های باز پژوهشگاه نفت برای پژوهشگران

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با تاکید بر اینکه امیدواریم در توسعه صنعت نفت با شتاب‌دهی بالا پیش برویم، تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات وزارت نفت این بود که در‌های پژوهشگاه نفت را به روی پژوهشگران و فناوران باز بگذارد. در این راستا هر پژوهشگر و فن آوری که نیاز به زیرساخت‌های پژوهشی در زمینه نفتی دارد، می‌تواند به پژوهشگاه نفت مراجعه کند؛ در واقع ظرفیت پژوهشگاه در اختیار همه فن آوران قرار می‌گیرد تا بتوانند تحقیقات مفیدی را به ثمر برسانند.

فرصت مطالعاتی برای اساتید دانشگاه‌های صنعت نفت

محمدزاده در ادامه تاکید کرد که اساتید دانشگاه‌ها و صنعت نفت می‌توانند بر اساس شیوه‌نامه وزارت نفت، فرصت مطالعاتی مرتبط با این موضوع را بگذرانند تا در کنار صنعت، به مسائل نفتی ورود پیدا کنند؛ در حال حاضر این شیوه‌نامه اعمال شده است.

وی یادآور شد: هر عضو هیات علمی در هر دانشگاهی که در راستای حل مسائل اقدام می‌کند، می‌تواند از حمایت قابل توجهی از سوی صنعت نفت برخوردار شود؛ به اعضای هیات علمی، پژوهانه و گرنت اعطا خواهد شد. دانشجویان دکتری نیز می‌توانند از این حمایت برخوردار شوند.

وی با اشاره به دیگر اقدام وزارت نفت در راستای توسعه اکوسیستم نوآوری، گفت: ما در صدد آمدیم مجوز راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری نفت را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کنیم. بودجه این صندوق برابر با ۱۰۰ میلیارد تومان است، تصریح کرد: تاکنون بخش‌های خصوصی و اعضای این صندوق برای حمایت از طرح‌های فناورانه، بودجه‌ای را به این صندوق اختصاص داده‌اند.

ایجاد شتاب‌دهنده‌ای در صنعت نفت

وی با اشاره به ایجاد شتاب‌دهنده‌ای متشکل از صندوق‌های خطرپذیر در حوزه نفت خاطرنشان کرد: این شتابدهنده می‌تواند از شرکت‌های بالغ و پیش‌رو در صنعت نفت حمایت کند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه نفتی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: قرار است صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها، دستاوردهای خود را در قالب نمایشگاهی سه‌روزه در محل این صندوق عرضه کنند. تاکنون ۵۰۰ مجموعه برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند که ثبت‌نام همچنان ادامه دارد. در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور، استارت‌آپ‌هایی حضور می‌یابند که در حوزه صنعت نفت فعالیت می‌کنند.

گزارش ۱۰۰۰ چالش در صنعت نفت

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با بیان اینکه در این رویداد ۱۰۰۰ چالش به شکل مشخص در صنعت نفت گزارش شده است، افزود: امیدوار هستیم که شرکت‌های حاضر در نمایشگاه بتوانند در راستای رفع این چالش‌ها گام بردارند. هر شرکت یا استارت‌آپی که در راستای حل مسائل صنعت نفتی اقدام کند، ما از آنها نیز حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما در وزارت نفت، نظام حمایت از خرید داریم، افزود: طی بخشنامه‌ای که چندین‌سال در وزارت نفت در پیش گرفته شده، تجهیزاتی که در کشور تولید می‌شود، به جد از واردات آن جلوگیری خواهد شد؛ اگر هر شرکتی بتواند نیاز صنعت نفت را مرتفع کند، خرید خارجی آن در وزارت نفت ممنوع اعلام خواهد شد. همچنین اگر همان شرکت بتواند بخشی از نیاز کشور را پاسخگو باشد برای همان محصول از سوی وزارتخانه مورد حمایت قرار می‌گیرد که از محصول داخلی استفاده شود. نیاز صنعت نفت تنها معطوف به تجهیزات نمی‌شود بلکه این صنعت نیازمند مواد شیمیایی، کاتالیست‌ها، نرم‌افزار، مدیریت، خدمات و است. همچنین فن‌آوران می‌توانند در این زمینه‌ها به‌رفع چالش این صنعت بپردازند.


نام:
ایمیل:
* نظر: