bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۰۱ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹
خیز دوباره تلوزیون برای جذب مخاطب؛
داود علیزاده: سال‌هاست که سریال‌های مناسبتی به یک سنت تکراری در برنامه‌های شبکه‌های تلوزیونی مبدل شده است. ایام نوروز، ماه رمضان و ماه محرم از جمله ایامی هستند که شبکه‌ها سعی می‌کنند تا با پخش سریال‌های مناسبتی گوی سبقت را از یک دیگر بربایند.

داود علیزاده

سال‌هاست که سریال‌های مناسبتی به یک سنت تکراری در برنامه‌های شبکه‌های تلوزیونی مبدل شده است. ایام نوروز، ماه رمضان و ماه محرم از جمله ایامی هستند که شبکه‌ها سعی می‌کنند تا با پخش سریال‌های مناسبتی گوی سبقت را از یک دیگر بربایند.

هر چند در هفته‌های گذشته شبکه‌های تلوزیونی در جذب مخاطب با سریال‌های نوروزی زیاد موفق نبود و فقط سریال «پایتخت6» توانست تا حدود مخاطبان را آن هم با حرف وحدیث به پای خود جذب کند؛ اما هفته آینده با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، فرصت دوباره‌ای برای شبکه‌های سیما فراهم شده تا ازپتانسیل خود برای جذب مخاطب بهره بگیرند.

بر اساس خبرهای رسیده از صدا وسیما چهار شبکه تلویزیون برای ماه مبارک رمضان سریال در نظر گرفته‌‌اند؛ از «سرباز» شبکه سه گرفته تا «زیرخاکی»، «بچه‌مهندس» و «پدر پسری»

البته باید یادآور شد که پیش از این البته سریال «نون. خ 2» و «می‌جان» که قرار بود در این ایام ماه رمضان پخش شود، به دلیل مشکلات کرونایی نتوانستند 30 قسمت سریال داشته باشد و ضبط خودشان را تکمیل کنند؛ بنابراین زودتر از موعد پخش شدند.

با وجود این، سریال «زیرخاکی» شبکه یک، فصل سوم «بچه مهندس» شبکه دو، «سرباز» شبکه سه و «پدر پسری» شبکه 5، سریال‌های رمضانی تلویزیون شدند؛ مجموعه‌های تلویزیونی که با حضور هنرمندان صاحب‌نام، موضوعات متنوع و تلفیقی از طنز و اجتماعی و فضاهای متفاوت می‌توانند ماراتن و رقابت قابل توجهی را در آنتن رمضانی تلویزیون داشته باشند.

شبکه یک به دنبال «زیرخاکی»

سال گذشته شبکه یک با پخش سریال «از یادها رفته» روزهای خوبی را در رمضان 1398 نگذراند و با حاشیه‌ها، نواقص و مشکلاتی همراه کرد. امسال مجموعه «نون. خ.دو» نتوانست خودش را به آنتن رمضانی برساند و سیمافیلم «زیرخاکی» را به پخش شبکه یک سیما واگذار کرد.

سریال «زیرخاکی» به‌کارگردانی جلیل سامان و تهیه‌کنندگی رضا نصیری‌نیا برای پخش در شب‌های ماه مبارک رمضان از شبکه یک سیما آماده می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «زیرخاکی» به‌تهیه‌کنندگی رضا نصیری‌نیا و کارگردانی جلیل سامان که در گروه فیلم و سریال مرکز سیمافیلم تهیه می‌شود در حال آماده‌سازی و طی مراحل فنی برای پخش در شب‌های ماه مبارک رمضان از شبکه یک سیما است. «زیرخاکی» از آثاری است که سعی دارد بخشی از فرآیندهای اجتماعی کشور را با نگاهی متفاوت روایت کند. این مجموعه در لوکیشن‌های متعددی جلوی دوربین رفته و داستان آن درباره مردی است که به‌دنبال‌ «زیرخاکی» است و برای یافتن گنج درگیر ماجراهایی می‌شود.

رضا نصیری‌نیا تهیه‌کننده تلویزیون به‌همراه جلیل سامان کارگردان سریال پس از ساخت سریال «نفس» دومین تجربه مشترک خود را رقم می‌زنند. نقش اول مرد سریال به‌عهده پژمان جمشیدی و نقش اول زن را ژاله صامتی عهده‌دار است. همچنین هادی حجازی‌فر، نادر فلاح، امید روحانی، ایرج سنجری، اصغر نقی‌زاده، گوهر خیراندیش و.‌. نیز در این سریال ایفای نقش می‌کنند.

«بچه مهندس» به فصل سوم رسید

سال گذشته برادران محمودی، «دلدار» را به کنداکتور رمضانی تلویزیون رساندند و سریال شبکه دو شد و امسال این شبکه برای بار دوم فصل دیگری از «بچه‌مهندس» را روی آنتن می‌برد.

چند روز پیش سعید سعدی تهیه‌کننده سریال تلویزیونی «بچه مهندس» در گفت‌وگویی با تسنیم اعلام کرد که فصل سوم این سریال تلویزیونی راهی ماراتن رمضانی تلویزیون شد و از 6 اردیبهشت‌ماه روی آنتن می‌رود.

«بچه‌مهندس 3» بعد از یک‌بار تجربه رمضانی شدن، دوباره این اتفاق برای او، علی غفاری و گروه این سریال تلویزیونی تکرار می‌شود. باید دید که کدام مجموعه‌های تلویزیونی در رمضان تلویزیون به توفیقِ استقبال مخاطب و تأثیرگذاری در این ایام خواهند رسید.

سریال «بچه‌مهندس 3» تصویربرداری‌اش را از نیمه تیرماه آغاز کرد و پس از هشت ماه در 26 اسفندماه به پایان رسید، قرار است در ماه رمضان 1399 روی آنتن شبکه دو سیما برود. داستان سریال «بچه مهندس» در تاریخ معاصر و در سه فاز کودکی، نوجوانی و جوانی شخصیت اصلی مطرح می‌شود که پیش از این فصل‌های اول و دوم این سریال پخش شده است. سریال 35 قسمتی «بچه‌مهندس» 45 دقیقه‌ای است؛ کنارِ روزبه حصاری بازیگر جوادی و شخصیت اصلی داستان، فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، کامران تفتی و اتابک نادری، سیدمهرداد ضیایی، کاوه سماک‌باشی، فرناز رهنما، شیوا خسرومهر و... از بازیگران جدیدی‌اند که در فصل سوم» بچه مهندس حضور دارند.

پیش از این در گزارش کاندیدای رمضانی سیما و چند گفت‌وگوی دیگر به رمضانی شدن این سریال و احتمال حضور شاهرگ در جمع رمضانی‌های تلویزیون اشاره کرده بودیم.

شبکه سه با «سرباز» به خانه‌ها می‌آید

سال گذشته محمدرضا آهنج با سریال «برادر جان» به آنتن شبکه سه سیما رسید و دور از هر نقطه ضعفی، علی نصیریان بعد از مدت‌ها با این مجموعه تلویزیونی، بازیگر سریالی در تلویزیون شد. بعد از مشخص شدن همه سریال‌های تلویزیونی، بالأخره شبکه سه تصمیم خودش را گرفت و بنابر اعلام رسانه‌ای مجموعه سرباز، این سریال مهمان رمضانی شبکه سه شد. سریالی که هادی مقدم‌دوست کارگردانش است و محمدرضا شفیعی آن را تهیه‌کنندگی می‌کند.

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و مشخص شدن هریک از سریال‌های مناسبتی شبکه‌های مختف رسانه ملی و با تصمیم مدیران شبکه سه، سریال سرباز به عنوان سریال مناسبتی این شبکه برای پخش در شب‌های ماه رمضان انتخاب شد. این سریال که در 50 قسمت ساخته شده است پس از اتمام شب‌های ماه مبارک رمضان نیز به پخش خود در شبکه سه سیما ادامه خواهد داد.

سرباز در شهرهای مختلفی چون: تهران، لواسان، ساوه، قم، زاهدان، اهواز، خرمشهر، آبادان، زابل، قزوین، دماوند، پرند، مشهد و همچنین در کشور عراق در شهرهای کربلا و نجف تصویربرداری شده است و در حال حاضر مراحل پایانی فنی خود را سپری می‌کند.

آرش مجیدی، الیکا عبدالرزاقی، پدرام شریفی، رؤیا تیموریان، کوروش تهامی، نیما شعبان‌نژاد، سیاوش خیرابی، علی عامل هاشمی، جمال اجلالی، اسماعیل محرابی، گلوریا هاردی، افسانه کمالی، جواد خواجوی، فرحناز منافی ظاهر، کاوه آهنگر، مهتاب ثروتی، محبوبه صادقی، مهدی مستبصری و از بازیگران این مجموعه تلویزیونی‌اند.

سرباز حکایت سرباز وظیفه‌ای به نام یحیی، همسرش یلدا و رفقای هم خدمتی‌اش است و در خلاصه داستان سرباز آمده است:‌ در وفای عشق تو مشهور خوبانم چو شمع، شب‌نشین کوی سربازان و رندانم چو شمع...

گزارش تسنیم از رمضان تلویزیون| اجرای صابر خراسانی، نجم‌الدین شریعتی و بچه‌محل پورنگ/ سریال‌هایی از جنسِ زیرخاکی و پدرپسری

شبکه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران، تلویزیون، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ماه مبارک رمضان، شبکه یک، شبکه دو | شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران، شبکه سه سیما، شبکه پنج | شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران، بازیگران سینما و تلویزیون ایران، سریال ایرانی,

پدر پسری سریال رمضانی شبکه پنج شد

سال گذشته شبکه پنج بنابر مأموریت جدید سازمان صداوسیما که قرار بود سریال‌های طنز تولید کند «عطسه» مهران مدیری را به‌عنوان مجموعه تأمینی روی آنتن برد و امسال بعد از پخش «میانبر» در ایام نوروز، پدر پسری را در رمضان پخش می‌کند. سیدمصطفی رضوانی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج سیما به تسنیم گفت: سریال پدر پسری از ابتدای رمضان جزو کنداکتور قرار می‌گیرد.

سریال طنز پدر پسری ساخته محمدرضا حاجی‌غلامی و تهیه‌کنندگی رضا جودی در 40 قسمت برای پخش از شبکه پنج سیما آماده می‌شود. ماجرای این طنز اپیزودیک بدین قرار است: شخصیت اول داستان این سریال آدمی است که بازنشسته شده و برای اوقات فراغت خود دنبال مشغولیت است، ماجرای حامد، دانشجوی کارشناسی ارشدی است که مجبور به دفاع زودتر از موعد پایان‌نامه‌اش شده و این شرایط مصادف است با بازنشستگی زودتر از موعد و خانه‌نشین شدن پدرش که کنار بقیه اعضای خانواده در این شرایط حساس هر بار دردسری را برای او ایجاد می‌کند.

پدر پسری این روزها با حضور بازیگرانی چون مهران رجبی، عزت‌الله مهرآوران، مریم سرمدی، افشین سنگ‌چاپ، محمدجواد جعفرپور٬ کتایون بختیاری و یدالله شادمانی در حال تصویر‌برداری است. تلویزیون با بازگشت به اپیزودسازی برگه‌های جدیدی از سبک و سیاق و شکل و شمایل سریال‌سازی درست و تأثیرگذار به قاموس سیما و تلویزیون بر خواهد گشت؛ اتفاقی را که سرگذشت رقم زد.

روابط عمومی سریال در جزئیات بیشتر گفت: تاکنون چندین قسمت از سریال فیلمبرداری شده و و همزمان با تولید، مراحل فنی آن نیز در حال پیگیری است. فیلمبرداری سریال این روزها در دانشگاه خوارزمی همچنان ادامه دارد و گروه سازنده با تمام تلاش برای رساندن کار به شب‌های ماه مبارک رمضان در حال فعالیتند. با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور عوامل این برنامه به‌صورت مستمر در پشت صحنه پایش می‌شوند و تمام نکات بهداشتی و ضدعفونی مستمر رعایت می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: