bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۰۲ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹
کریم جعفری: در طول یک دهه گذشته و با شکل‌گیری روندها و رویدادهای جدید در مناطق گسترده‌ای از آسیای غربی و شمال افریقا، شاهد شکل‌گیری ادبیاتی عجیب در حوزه رسانه‌ای و جنگ تبلیغاتی جریان «تکفیری-وهابی-سلفی-اخوانی» علیه ایران و شیعیان بودیم، ادبیاتی که تلاش می‌کرد ایران، حزب‌الله، گروه‌های مقاومت شیعه عراق، دولت سوریه و در این چند وقت هم انصارالله یمن را عامل کشتار اهل سنت دانسته

کریم جعفری

در طول یک دهه گذشته و با شکل‌گیری روندها و رویدادهای جدید در مناطق گسترده‌ای از آسیای غربی و شمال افریقا، شاهد شکل‌گیری ادبیاتی عجیب در حوزه رسانه‌ای و جنگ تبلیغاتی جریان «تکفیری-وهابی-سلفی-اخوانی» علیه ایران و شیعیان بودیم، ادبیاتی که تلاش می‌کرد ایران، حزب‌الله، گروه‌های مقاومت شیعه عراق، دولت سوریه و در این چند وقت هم انصارالله یمن را عامل کشتار اهل سنت دانسته و به این شکل دخالت سران کشورهای عربی و «سنی» در سرکوب و کشتارها به حاشیه براند. در طول این سال‌ها، بارها و به مناسبت‌های مختلف و با استناد به مستنداتی که گروهک‌های تکفیری-وهابی-اخوانی که مروج این ادبیات بودند، منتشر می‌کردند به آنها یادآوری کنیم آن طرفی که دست به «سنی‌کشی» می‌زند، ایران و گروه‌های شیعی نیستند، بلکه خود «سنی»ها از هر طیفی به جان هم افتاده و در حال قتل‌عام یکدیگر هستند.

از آنجایی که نرود میخ آهنین در سنگ و منطق «نعل وارونه» رسانه‌های تکفیری-اخوانی همواره در راستای نپذیرفتن واقعیت و جا زدن دروغ و دشمن‌سازی بیهوده است، حالا می‌خواهم چند مثال ساده، دم‌دستی و البته عینی بزنم تا بیشتر متوجه واقعیت‌های موجود شد. چند سالی است که جنگ در لیبی تداوم دارد و عملا پس از سرنگونی رژیم سرهنگ قذافی، این کشور روی آرامش به خود ندیده است. در طول این چند سال، گروه‌های مختلفی با هم درگیر شدند، کشتارهای وسیعی صورت گرفت، ویرانی‌های بسیاری بر جای ماند و امروز با حذف گروهک تروریستی داعش، دو دولت یکی در شرق و دیگری در غرب این کشور وسیع و بیابانی حکومت می‌کنند. هر دو با هم به شدت سرگرم جنگ بوده و هر یک نیز گروهی از کشورها را پشت سر خود دارند. این درگیری‌ها در طول چند ماه گذشته به شکل فزاینده‌ای تشدید شده و تلفات هم بالاتر رفته است.

لیبی کشوری است که تقریبا قاطبه مسلمانان آن از اهل سنت هستند، حالا سوال این است، چه کسی در لیبی در حال «سنی‌کشی» است؟ آیا در این کشور هم کسی می‌خواهد بگوید که ایران و گروه‌های شیعی ورود کرده و در حال کشتن «سنی‌ها» هستند؟ ایران و گروه‌های شیعی در کدام طرف معادله لیبی قرار دارند؟ چرا هیچ یک از این رسانه‌های خارجی و برخی از عمامه‌سرهای بدون سبیل داخلی که مدام از «سنی‌کشی» صحبت می‌کنند، هیچ صحبتی در مورد کشتار مردم بی‌گناه و آوارگی آنها نمی‌کنند؟ چرا از لشکرکشی دو جریان سنی، یعنی تکفیری‌های اخوانی و تکفیری‌های وهابیلیبرال برای تقسیم غنائم و منافع در این کشور حرفی نمی‌زنند؟ اینهایی که بارها و بارها در منبرها بسیار مستقیم و غیرمستقیم شیعیان را هدف حملات زهرآگین و تفرقه‌افکنانه خود قرار می‌دادند و نوچه‌هایشان همین ادبیات را در خارج تبلیغ می‌کنند، چرا هیچ صحبتی نمی‌کنند؟

آیا ماجرای «سنی‌کشی» فقط مربوط به لیبی است که ترکیه و قطر در یک سمت، امارات و مصر و سعودی در سمت دیگر قرار گرفته و از آنجایی که عمامه‌ به ‌سرهای بی‌سبیل مواجبشان را از یکی از همین چند کشور می‌گیرند و قلم‌ به‌دست‌های مزدور هم بالاخره در یکی از رسانه‌های این کشورها سرگرم قلم زدن و فتنه‌انگیزی و قلب واقعیت هستند، حاضر نیستند یک کلمه حرف بزنند. لیبی به کنار، آن زمانی که در سوریه گروهک‌های تروریستی داعش با جبهه النصره و ارتش آزاد، ارتش آزاد و جبهه النصره، جبهه النصره و گروهک‌های وابسته به اخوان المفسدین درگیر بودند، سر می‌بریدند، ناموس می‌زدیدند و قتل‌عام می‌کردند، آیا باز هم پای ایران و شیعیان وسط بود؟

در عراق وقتی داعش به کرد و عرب سنی که مخالفش بودند، رحم نکرد، در صحرای سینا که ارتش مصر با داعش سنی مسلک سرگرم جنگ است و تاکنون بیش از 3500 نفر در این منطقه از طرفین کشته شده‌اند، در افغانستان که دولت عمدتا سنی مذهب با طالبان سنی‌مذهب درگیر است و نیمی از افغانستان را به ویرانه تبدیل کرده و حالا داعش مدعی شریعت اهل سنت هم وارد میدان شده تا سهم خود را بگیرد، آیا باز هم کسی می‌تواند ادعا کند که ایران وارد این ماجرا شده است؟ در جنگ ترکیه با کردهای سنی و داعش که هزاران نفر کشته شدند، آیا باز هم ایرانی‌ها و شیعیان حضور داشتند؟ در جنوب یمن که ده‌ها گروه مسلح مختلف که همه هم به‌نوعی وابسته به ریاض و ابوظبی هستند و روزانه یکدیگر را می‌درند و می‌کشند، آیا باز هم ایران و گروه‌های شیعی نقش‌آفرینی می‌کنند؟

خلاصه آنکه کشورهای سنی‌مذهب چنان با خودشان درگیر هستند و به‌گونه‌ای با هم دشمنی دارند که اگر ایران نبود تا همه گناهان را به دوش آن بیندازند، خدا می‌داند از جهانی دیگر دنبال دشمن فرضی می‌گشتند. یک عمر ایران را به تبلیغ تشیع متهم کردند اما هیچ‌وقت از خودشان نپرسیدند شماها که در تبلیغ وهابیت بیشتر پول خرج می‌کنید، پس چرا این همه نگران هستید که مردم به تشیع بگروند و چرا مردم از تشیع استقبال می‌کنند؟ چرا هیچ وقت نخواستید بفهمید که مردم جهان آگاه و هوشیار هستند و خوب و بد را تشخیص می‌دهند.

برای آنهایی که مدام ایران را به دخالت در امور کشورهای دیگر متهم می‌کنند و بعد خودشان لشکرکشی کرده و صدها میلیارد دلار خرج می‌کنند توصیه می‌کنم به خود بیایند که بعد از شکست در یمن و ناکامی بزرگ در لیبی، گروهی پیدا خواهند شد که کنترل آن دست شماها نخواهد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: