bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۴۴۶
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۲۳ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
سقف تسهیلات کرونایی200 میلیون تومان شد؛
جواد شکریان: ویروس کرونا از ابتدای شیوع تاکنون بر بسیاری از مشاغل تاثیر گذاشته است و با تغییر ماهیت برخی مشاغل، عده زیادی از شاغلان را بیکار و کسب‌وکارهای زیادی را تعطیل کرده یا به حالت نیمه‌تعطیل درآورده است. این وضعیت فشار اقتصادی شدیدی را به کشورهای درگیر این اپیدمی وارد کرده

جواد شکریان:

ویروس کرونا از ابتدای شیوع تاکنون بر بسیاری از مشاغل تاثیر گذاشته است و با تغییر ماهیت برخی مشاغل، عده زیادی از شاغلان را بیکار و کسب‌وکارهای زیادی را تعطیل کرده یا به حالت نیمه‌تعطیل درآورده است. این وضعیت فشار اقتصادی شدیدی را به کشورهای درگیر این اپیدمی وارد کرده و همین امر سبب شده دولت‌های مختلف برای جبران خسارات این ویروس ناشناخته دست به اقدامات حمایتی زده و با تزریق نقدینگی و در نظر گرفتن تسهیلات برای مشاغل و کسب‌وکارها، تبعات این تعطیلی و رکود را کاهش دهند. ایران نیز از جمله کشورهایی بود که از همان ابتدای شیوع بیماری و اعلام قرنطینه و تعطیلی مشاغل، برای نجات اقتصاد کشور دست به کار شد.

در همین رابطه، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار در دستور کار دولت قرار گرفت. بر این اساس ۱۳رسته شغلی بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده، دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند و اسامی آنها به‌تازگی از سوی کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا به‌روزرسانی شده، می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه کاراkara.mcls.gov.irاز تسهیلات حمایتی کرونا بهره‌مند شوند.

فارغ از این ۱۳ رسته شغلی، وزارت کار یک میلیون کارگاه دارای شماره و ثبت شده، با سه میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر و نیروی انسانی آسیب‌دیده از کرونا را شناسایی و با ارسال پیامک، مشمول مصوبه دریافت تسهیلات کرونایی اعلام کرده است.

۱۳ گروه شغلی که می‌توانند وام کرونا بگیرند عبارتند از مراکز تولید و توزیع صنایع‌دستی، مراکز تولید و فروش پوشاک، کیف و کفش، آژانس‌های خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی، مراکز باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و موسسات فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و آموزشی، مراکز توزیع آجیل و خشکبار، بستنی و آبمیوه و قنادی‌ها، رانندگان مسافر برون‌شهری جاده‌ای، هوایی، ریلی و دریایی، آموزشگاه‌های رانندگی، گرمابه‌ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی، مراکز تولید و فروش غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها و بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها، مراکز مربوط به گردشگری، هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیرها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، موزه‌ها و مراکز اقامتی و گردشگری و بوم‌گردی، موسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت که در حوزه‌های درمانی و تشخیصی و آزمایشگاهی و پارکلینیکی فعال هستند.

در همین راستا معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، مبنای اصلی پرداخت تسهیلات کرونا را وجود شاغل بیمه‌شده در بنگاه دانسته و می‌گوید: نیروی کار در این بنگاه‌ها نباید اخراج شده یا برای گرفتن بیمه بیکاری به صندوق بیمه‌بیکاری معرفی شده باشد، اگر نیروی کار تعدیل شده و برای گرفتن بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد، مشمول دریافت تسهیلات نخواهد شد.

عیسی منصوری با اشاره به ۱۳ گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات می‌گوید: کارفرمایانی که به آنها پیامک ارسال شده در صورت تمایل می‌توانند در سامانه کارا ثبت‌نام کنند ولی کارفرمایانی که مشمول این رسته‌ها بوده و برای آنها پیامک ارسال نشده است، در مراحل بعدی باید منتظر ارسال پیامک از سوی وزارت کار باشند.

به‌گفته وی،آنطور که پیش‌بینی کرده‌ایمپرداخت تسهیلات به این دسته واحدها از ابتدای خرداد آغاز می‌شود که مبلغ آن برای بنگاه‌هایی که فعال بوده و تعطیل نشده‌اند، به‌ازای هر نیروی انسانی شاغل بیمه شده ۱۲ میلیون تومان وام و برای بنگاه‌هایی که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده‌اند به ازای هر نفر شاغل بیمه‌شده ۱۶ میلیون تومان است.

به گفته منصوری، برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از ۵۰ نفر، ۷۰ درصد از تسهیلات برای پرداخت دستمزد و ۳۰ درصد به‌عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده اما در بنگاه‌های بزرگ‌تر، ۵۰ درصد تسهیلات به پرداخت دستمزد و ۵۰ درصد به‌عنوان سرمایه در گردش اختصاص یافته است. بنگاه‌هایی مشمول دریافت تسهیلات قرار می‌گیرند که از سال گذشته تاکنون فعال بوده، نیروهای کار خود را تعدیل نکرده و کارگران آنها از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند. بنگاه‌هایی که کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی داشته باشند می توانند این تسهیلات را دریافت کنند. این بنگاه‌ها پس از تائید اطلاعات و استمرار اشتغال آنها از سوی تامین اجتماعی، از سوی ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی می‌شوند ولی اگر ارتباط بیمه‌ای با تامین اجتماعی نداشته باشند، مشمول دریافت تسهیلات حمایتی نمی‌شوند.

بر این اساس، در کارگاه‌هایی که مستقیم از کرونا لطمه‌دیده و به اجبار تعطیل شده‌اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می‌یابد و در واحدهای کسب و کاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیرمستقیم از کرونا آسیب دیده‌اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

نرخ سود تسهیلات و مدت بازپرداخت

نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد بوده و مراحل پرداخت آن به کارفرمایان از ابتدای خردادماه و به‌تدریج صورت می‌پذیرد. دوره بازپرداخت تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال جاری و به مدت دو سال است و وثایقی که برای دریافت تسهیلات از سوی بانک‌ها دریافت می‌شود، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

تسهیلات حمایتی کرونا از ۱۲ میلیون تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان است که برای دریافت تسهیلات تا سقف ۱۲ میلیون تومان، ارائه سفته از سوی متقاضی کافی است اما تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومانی سفته متقاضی و یک ضامن می‌خواهد. برای تسهیلات ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومانی علاوه بر سفته فرد متقاضی دو ضامن و برای تسهیلات ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی علاوه بر سفته سه ضامن نیاز است. برای دریافت تسهیلات بیش از ۲۰۰ میلیون تومان هم، ارائه تضمین از سوی صندوق ضمانت و ارائه وثایق متعارف به تشخیص بانک الزامی است.

گفتنی است، ۱۳ عنوان شغل و فعالیت اقتصادی در سامانه کارا به نشانیkara.mcls.gov.irبارگذاری شده و همه صاحبان این مشاغل و زیرمجموعه‌های آن می‌توانند کدملی خود را وارد و مراحل ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات را دنبال کنند. اگر پیامک به متقاضیان نرسیده باشد به منزله مشمول نبودن آنها نیست و می‌توانند تقاضای خود را در سامانه کارا به ثبت برسانند.

ثبت‌نام در سامانه «کارا» از روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه آغاز شده و اطلاعات دریافتی از دستگاه‌های اجرائی تا هفته آینده تکمیل می‌شود.برابر اعلام وزارت کار، ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی برای حمایت از بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا اختصاص یافته و تاکنون بیش از ۱۸ هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند. با توجه به آنکه محدودیتی در ثبت‌نام وجود ندارد آمار ثبت‌نام‌کنندگان طی روزهای آینده بی‌شک بیشتر خواهد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: