bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۴۸۳
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۸ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
تیر آخر مهدی تاج به بدنه ورزش کشور؛
علی پورتنگستانی: اگرچه در اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال ایران، وزیر ورزش حق رای دادن در مجمع را ندارد ولی صحبت‌های رئیس پیشین این فدراسیون نشان می‌دهد که وزیر ورزش نفوذی غیرقابل انکار در فدراسیون فوتبال داشت، تا آنجا که به‌نظر می‌رسد او رئیس واقعی فدراسیون بوده است.

علی پورتنگستانی 

اگرچه در اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال ایران، وزیر ورزش حق رای دادن در مجمع را ندارد ولی صحبت‌های رئیس پیشین این فدراسیون نشان می‌دهد که وزیر ورزش نفوذی غیرقابل انکار در فدراسیون فوتبال داشت، تا آنجا که به‌نظر می‌رسد او رئیس واقعی فدراسیون بوده است.

بالاخره پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال در واکنش به ضرب‌العجل فیفا برای اعمال اصلاحات و رفع برخی ایرادهای جدید دیشب به این نهاد ارسال شد تا ضمن تائید اساسنامه جدید، جلوی تشکیل کمیته عادی‌سازی گرفته شود. از جمله اصلاحات مدنظر فیفا حضور نداشتن وزیر ورزش و معاون او و همین‌طور مستقل بودن فدراسیون فوتبال بود که مهدی محمدنبی اذعان کرد که با مساعدت وزارت ورزش این اصلاحات اعمال و تضمین‌های لازم داده شد تا مشکلات میان ایران و فیفا حل شود. محمود شیعی، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال درباره حذف کرسی وزیر ورزش در مجمع این فدراسیون می‌گوید که وزیر حذف نشده بلکه بدون داشتن حق رای در مجامع این فدراسیون حضور خواهد داشت تا نقش حمایتی دولت از فوتبال ادامه داشته باشد.

پیشنهاد جدید ایران درباره حضور وزیر ورزش در مجمع این فدراسیون در حالی است که گفته می‌شود فیفا برای آخرین‌بار به ایران مهلت داده بود تا اصلاحات مدنظر را ایجاد کند. با این وجود شیعی می‌گوید این پیشنهاد به‌طور شفاف به فیفا اعلام شده و فیفا در جریان این موضوع است. او ابراز امیداوری کرده که کار به تشکیل کمیته عادی‌سازی و تغییر هیات رئیسه نمی‌رسد چراکه خواسته‌های مدنظر فیفا در اساسنامه جاری شده است. با وجود امیدواری این عضو هیات رئیسه به حل و فصل مشکلات ایران و فیفا درباره اساسنامه در آخرین دقایق، همچنان ایرادهایی به فدراسیون فوتبال درباره انجام تغییرات در آخرین ساعات باقی‌مانده از ضرب‌العجل فیفا وجود دارد. این بدین معنی است که حالا وزیر ورزش و جوانان کشورمان، قدرت تصمیم‌گیری کم‌تری در فدراسیون فوتبال دارد ولی این بدین معنی نیست که او کاملا از این فدراسیون دور شود.

تاج: ویلموتس سفارش وزیر ورزش بود!

همه اینها را گفتیم تا به سخنان جنجال‌برانگیز رئیس پیشین فدراسیون فوتبال برسیم. مهدی تاج در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سوال که چه کسی ویلموتس را معرفی کرده است، تاکید کرد: ویلموتس را کسی معرفی نکرد. آقای وزیر به من نامه‌ای زد و این در حالی است ‌که کس دیگری ویلموتس را به او معرفی کرده بود. طبیعی هم هست. همچنین باید گفت که مرکز فرهنگی ایران و هلند این نام را به وزیر ورزش زده بود. ویلموتس، رنار و لوپتگی توسط این مرکز پیشنهاد شده بود. گفته بودند اینها بهترین هستند.

اگرچه وابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در مورد مصاحبه رئیس سابق فدراسیون فوتبال مبنی بر معرفی ویلموتس توسط وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد: با توجه به برخی مطالب مطروحه در مصاحبه مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال، روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان لازم می‌داند توضیح دهد که وزیر ورزش و جوانان ویلموتس یا هر مربی دیگری را به فدراسیون فوتبال معرفی نکرد. همانطور که تاج در مصاحبه با بخش خبری 20:30 جمعه‌شب اعلام کرد وزیر ورزش و جوانان صرفا نامه انجمن فرهنگی ایران و هلند که در آن سه مربی خارجی باسابقه در تیم‌های ملی و باشگاهی کشورهای مختلف معرفی شده بودند را جهت بررسی به فدراسیون فوتبال ارجاع داده و این یک رویه معمول است که برخی افراد، نهادها و یا سازمان‌ها در مورد فدراسیون‌ها پیشنهاد یا در خواستی دارند که برای وزارت ورزش و جوانان ارسال کرده و وزارت ورزش و جوانان این نامه‌ها را به فدراسیون‌های مختلف جهت بررسی ارجاع می‌دهد.

استقلال بی‌استقلال

همه اینها نشان می‌دهد که تاج در واقع به‌نوعی طبق آن چیزی که وزیر می‌خواست، تصمیمات را خود می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که فدراسیون فوتبال استقلالی از خود نداشته است. باید افزود که مهدی تاج رئیس فدراسیونِ مستقلی که قرار بود تا وقتی هست حافظ استقلال فدراسیون فوتبال باشد و قرار بود وزارت ورزش در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی نظری ندهد اما روز گذشته مقابل دوربین سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده ویلموتس یکی از سه گزینه‌ای بوده که به توصیه وزیر ورزش و جوانان انتخاب شده است. همچنین فدراسیون فوتبال که قرار بود اجازه دخالت به وزارت ورزش ندهد بند مربوط به پرداخت سه ماه خسارت به مربی بلژیکی را به پیشنهاد وزیر ورزش در قرارداد گنجانده که اگر اینگونه نبود باید پول کل قرارداد را می‌داد و در نهایت هم با دستور ستاد بحران به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و با حضور نه وزیر، دو میلیون یورو به ویلموتس از طریق شرکت شستا پرداخت شد!

تاج حدود یک سال پیش و در روز 19 خرداد در نشست خبری، گفته بود: «دولت باید دست از سر فوتبال بردارد و اجازه دهد فوتبال عادی پیش برود، یعنی به‌گونه‌ای عمل شود که درباره پخش فوتبال صحبت کنند. اگر قرار است دخالتی صورت بگیرد، پولش را پرداخت کنند». او کمتر از چند ماه پس از این موضوع برای پرداخت پول ویلموتس دست به دامان دولت شد تا با نامه معاون اول رئیس‌جمهور مشکلپول این مربی پرداخت شود.شاید از نظر رئیس پیشین فدراسیون فوتبال، معاون اول رئیس‌جمهور، جزء دولتی‌ها محسوب نمی‌شود. احتمالا دولت یا یکی از اعضای آن در هنگام انتخابات فدراسیون فوتبال نیز نقشی ندارد و لابی هم با آنها صورت نمی‌گیرد.

با این شرایط تکلیف استقلال فدراسیون فوتبال در زمان ریاست مهدی تاج روشن است اما سوال اصلی این است که اگر وزارت ورزش رای به برکناری کی‌روش داده و ویلموتس را انتخاب کرده، بندهای قرارداد سرمربی بلژیکی را پیشنهاد یا حتی تنظیم و در نهایت پول قرارداد ویلموتس را هم پرداخت کرده، نقش تاج و همکاران پرشمار او، رئیس سازمان عریض و طویل تیم‌های ملی فدراسیون، کمیته فنی، کمیته حقوقی و سایر بخش‌های فدراسیون در سرنوشت تیم ملی در این دو سال چه بوده و اساسا در ساختمان فدراسیون فوتبال چه می‌کردید؟ شاید از نظر آنها دولت فقط باید پول بدهد اما نباید دخالت کند و نظر بدهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: