bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۵۲۶۹
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۹ - ۱۶ شهريور ۱۴۰۰
راضیه علی‌زاده: یکی از مهمترین اتفاقات در دوره بلوغ تغییر و رشد در بدن فرزندان است، ایجاد و تولید هورمون‌های جنسی و تغییر در اندام‌های جنسی همه و همه باعث می‌شود نوجوان به یکباره با خودی مواجه شود که به اضافه تغییر در اندام، بدن و صدای خود، رفتار و حرکات و خواسته‌هایش نیز تغییر کرده است.

راضیه علی‌زاده

یکی از مهمترین اتفاقات در دوره بلوغ تغییر و رشد در بدن فرزندان است، ایجاد و تولید هورمون‌های جنسی و تغییر در اندام‌های جنسی همه و همه باعث می‌شود نوجوان به یکباره با خودی مواجه شود که به اضافه تغییر در اندام، بدن و صدای خود، رفتار و حرکات و خواسته‌هایش نیز تغییر کرده است؛ بنابراین چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم با این میزان از تغییرات یکباره، اخلاق نوجوان تغییر نکند و دچار تحول نشود.

فرزندان در سنین بلوغ، سرکش و تندخو می‌شوند و لازم است تا والدین با توجه به این مسئله، روحیات فرزندان خود را درک کنند. از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر نوع رفتار فرزندان در سن بلوغ، همراهی والدین به خصوص پدر با آن‌هاست. این تصور غلط است که هر فرزندی در مرحله بلوغ نیازمند والدین همسان خود هستند (دختر به مادر و پسر به پدر)، بلکه نیازمند توجه و همراهی هر دو نفر پدر و مادر هستند و حضور به موقع و کافی پدران در بلوغ دختران، همچنین حضور مستمر مادر در دوران بلوغ فرزند پسر باعث می‌شود که آن‌ها با آرامش بیشتر و دغدغه‌های کمتری، این دوران را پشت سر بگذارند.

در این یادداشت به بررسی راهکار برای کمک به والدین و رفتار صحیح با فرزندان در سن بلوغ پرداخته‌ایم

بهتر است والدین قبل از رسیدن فرزندشان به سن بلوغ، سطح آگاهی خودشان را درباره بلوغ و نحوه ارتباط با نوجوانشان بالا ببرند

لحن پرسیدن تأثیر زیادی دارد پس سؤال خود را با لحنی بپرسید كه نوجوانتان متوجه شود که هدفتان فهمیدن مشكلی است كه او با آن درگیر است. با این سؤال چته حس خشم پدر و مادر ناشكیبا را به فرزندتان منتقل نكنید درواقع مسائل و مشکلات نوجوان را بزرگ نشان ندهید؛ چون در آنها ایجاد وحشت می‌كند همین‌طور مدام به‌ دنبال این نباشید كه آنها را بازخواست كنید بزرگترین اشتباه تنها گذاشتن نوجوانان است. هر چه زمان كمتری با آنها بگذرانید آنها بیشتر احساس «غریبگی» می‌كنند و رفتارشان بدتر خواهد شد. در برخورد با مسائل نوجوان بهتر است از خودش کمک بگیریم؛ یعنی این واقعیت را بداند که نخستین مسئول حلّ مشکل او، خودش است و برای حل آن باید اقدام كند و ما والدین فقط وظیفه راهنمایی او را داریم که از عواقب تصمیم خودش مطلع شود

به عقایدش احترام بگذارید تا حرمت شما را هم حفظ کند. برای هر اشتباه کوچکی جایگاه والدگری خود را برای جدل با او خدشه‌دار نسازید؛ بلکه از تذکرهای کوتاه و تأثیرگذار استفاده کنید. درواقع قاطعیت و اصرار خود را برای مسائلی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، هزینه کنید

دوران بلوغ، مرحله سازنده‌ای ست که دیدگاه فرزندتان نسبت به آینده شکل می‌گیرد. سعی کنید مطابق روز با جریان فکری و علایق فرزندتان همراه شوید و با او در مورد موضوعات مورد علاقه‌اش مانند مد و فشن، اخبار مربوط به سلبریتی‌ها و افراد مشهور، اخبار فیلم و تکنولوژی مانند یک دوست صمیمی صحبت کنید و با علاقه به حرف‌هایش گوش کنید. از طریق عضویت در شبکه‌های اجتماعی با او در ارتباط باشید تا بتوانید از علایق و فعالیت‌های روزانه او آگاه شوید. زمانی که رابطه دوستانه با فرزندتان برقرار می‌کنید می‌توانید تجربه‌ها و اطلاعات خود را در زمینه‌های مختلف با او در میان بگذارید و در مورد رفتارهای پرخطر جنسی، مصرف مواد مخدر و دوستان ناباب با صبر و حوصله با او به بحث و گفتگو بپردازید. سعی کنید همیشه از او حمایت کنید تا او بتواند به راحتی در مورد مسائل مختلف با شما مشورت کند باید بتوانید حس اعتماد نوجوانان را نسبت به خودتان جلب کنید. اگر اعتماد میان نوجوان و والدین کمرنگ شود او برای حل مشکلاتش به سراغ دیگران می‌رود. از آنجایی افراد در سن نوجوانی بیشترین تأثیر پذیری و الگوبرداری را دارند مشورت گرفتن از دیگران و دوستان می‌تواند بسیار برای آنان خطرناک و مشکل ساز باشد هر چند گفته شد بسیاری از رفتارهای نوجوانان ویژگی طبیعی تحولی آنان است اما چنانچه تغییرات خلقی شدید مثل غمگینی، تحریک‌پذیری، کناره‌جویی و بی‌بندوباری متفاوت از دیگر همسالان، فرهنگ خانوادگی و ارزشی شما را نشان می‌دهد از کمک‌های تخصصی یک روانشناس یا یک روانپزشک استفاده کنید تا شیوه فرزندپروری خود یا حل مشکلات احتمالی فرزندتان را از مسیر درست آن پیگیری کنیدنام:
ایمیل:
* نظر: