bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۵۳۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۸ - ۱۷ مهر ۱۴۰۰
داود علیزاده: در سال‌های اخیر با افزایش نرخ برخی ماهیان‌ در بازار، خلیج‌فارس و دریای عمان شاهد پدیده جدیدی از سوی صیادان طمع‌کار است. صیادانی که از نوع ماهی صیدشده خود به دلیل اقتصادی راضی نیستند، ماهیان را به دریا می‌ریزند. لاشه ماهی‌های تلف‌شده پس از مدتی در سواحل رسیده و موجب آلودگی سطحی می‌شوند.

داود علیزاده

در سال‌های اخیر با افزایش نرخ برخی ماهیان‌ در بازار، خلیج‌فارس و دریای عمان شاهد پدیده جدیدی از سوی صیادان طمع‌کار است. صیادانی که از نوع ماهی صیدشده خود به دلیل اقتصادی راضی نیستند، ماهیان را به دریا می‌ریزند. لاشه ماهی‌های تلف‌شده پس از مدتی در سواحل رسیده و موجب آلودگی سطحی می‌شوند.

در روزهای گذشته این پدیده باز هم تکرار شده است و لاشه‌های ماهیان مرده در سواحل کنگان به خاک نشسته است.

در این زمینه رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کنگان گفت: در پی دریافت گزارش مشاهده لاشه تعداد زیادی ماهی در ساحل شهر کنگان، کارشناسان اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کنگان اعزام شدند.

احمد آذریار با اشاره به بررسی ماهیان تلف‌شده افزود: ماهیان تلف شده همه از یک‌گونه و یک اندازه و از خانواده ماهی تن هستند.

به گفته وی با توجه به مشاهده نشدن آثار آلودگی و علائم مسمومیت بر روی لاشه‌ها و عدم مشاهده تلفات در سایر آبزیان، احتمال تلفات در اثر آلودگی محیط‌زیست دریا وجود ندارد.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کنگان در این زمینه گمانه‌زنی کرد: به نظر می‌رسد این ماهی‌ها به دلایل مختلف پس از صید توسط صیادان به دریا ریخته شده است که البته مسبوق به سابقه نیز است. به گفته وی لاشه‌های ماهی با همکاری واحد خدمات شهری شهرداری کنگان جمع‌آوری و نسبت به پاک‌سازی ساحل اقدام شد.

همان‌طور که آذریار اشاره‌کرده است این پدیده مسبوق به سابقه است. در اسفندماه سال گذشته فیلم منتشرشده در فضای مجازی از لاشه ماهی‌ها در ساحل عسلویه باعث واکنش دوستداران محیط‌زیست شده بود.

در همین خصوص مدیرکل محیط‌زیست استان بوشهر در گفت‌وگویی با خبرنگار بامداد جنوب گفته بود: پس از گزارش مرگ ماهی‌ها در محدوده سایت عسلویه همکاران ما به همراه کارشناسانی از شیلات و منطقه ویژه اقتصادی پارس در محل حاضر شدند و به بررسی موضوع پرداختند.

به گفته فرهاد قلی‌نژاد نمونه‌های از این ماهی برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده و مشخص شد که علت مرگ آلودگی نفتی و شیمیایی نبوده است.

این مسوول نیز با اشاره به انگیزه‌های اقتصادی از ارتکاب به چنین عملی خاطرنشان کرده بود: چون تنها لاشه یک‌گونه ماهی در ساحل دیده‌شده است، احتمال داده می‌شود علت این حادثه ریختن این ماهی به دریا پس از صید از سوی صیادان غیرمجاز باشد؛ چراکه این‌گونه ماهی ارزش ریالی پایینی دارد.

وی افزود: نتایج تجزیه‌وتحلیل بافت ماهی‌های تلف‌شده نشان می‌دهد که این ماهی‌ها در سلامت کامل بسر می‌برند و مورد خاصی از مشکلات دستگاه گوارش و عنبیه ماهیان که یکی از معیارهای سلامت آبزیان است در آنها دیده نشد.

زباله‌ریزی در دریا پدیده رایجی است و حتی ریختن لاشه ماهیان پس از صید هم پیش از این انجام‌گرفته است؛ اما آنچه از سال 1393 به بعد مبدل به رویه شده است، ریختن لاشه ماهیان صیدشده در حجم بسیار به دریاست.

براساس اعلام دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان محیط‌زیست اولین مورد چنین اقدامی در سال 93 در جاسک رخ داد. بر اساس همین گزارش صیادان سه تن ماهی ساردین را پس از صید به دریا ریخته بودند که لاشه این ماهیان پس از رسیدن به ساحل رسانه‌ای شد.

آن زمان دلیل ارتکاب به چنین مساله‌ای نقص در سیستم سرمایشی برای نگهداری ماهیان مطرح شده بود، اما با تکرار این پدیده و همچنین توجه به کشف متعدد لاشه ماهیانی که از لحاظ اقتصادی قیمت پایین‌تری دارند؛ اکنون دیگر می‌توان به نیت انجام این عمل پی برد، اما با این حال شناسایی صیادانی که چنین رفتاری را انجام می‌دهند همچنان در ابهام است.


نام:
ایمیل:
* نظر: