bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۵۲۷۴
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۷ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۵
وقتی چیزی برای افتتاح و بازدید نیست؛
هفته دولت فرصتی را برای وزرای دولت یازدهم به وجود آورد تا با حضور در شهرها و استان‌های مختلف کشور علاوه بر افتتاح پروژه‌های عمرانی و زیرساختی، سیاست‌های دولت روحانی را هم به گوش مردم ایران برسانند.

بامدادجنوب- مریم خوینی:

هفته دولت فرصتی را برای وزرای دولت یازدهم به وجود آورد تا با حضور در شهرها و استان‌های مختلف کشور علاوه بر افتتاح پروژه‌های عمرانی و زیرساختی، سیاست‌های دولت روحانی را هم به گوش مردم ایران برسانند. بر همین اساس هفته گذشته به جز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که با توجه به ماهیت وزارت امورخارجه، بیشتر سفرهایش بین‌المللی است و در هفته گذشته نیز به امریکای لاتین سفر کرده بود، سایر وزرای دولت تدبیر و امید راهی استان‌های مختلف کشور پهناور و عزیزمان شدند تا علاوه بر حضور در نشست‌های تخصصی و شوراهای اداری، طرح‌های عمرانی را افتتاح کنند و طرح‌های جدیدی را کلنگ‌زنی کرده و در این استان‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های وزارتخانه و سازمان متبوع خود را نیز اعلام کنند.

در طول هفته دولت، سفر وزرا به استان‌های مختلف را در نظر داشتیم، سفرهایی که به‌نظر می‌رسد علاوه بر گرامیداشت هفته دولت، محملی برای معرفی دستاوردهای دولت تدبیر و امید و جلوگیری از تخریب‌های شکل‌گرفته شده باشد. در این میان سهم استان بوشهر تنها حضور 12 ساعته وزیر نفت بود که از این زمان شش ساعت آن نیز در حوزه کاری وزیر نفت یعنی عسلویه گذشت. با این حساب می‌توان گفت بیژن زنگنه تنها شش ساعت را در بوشهر سپری کرد. به زبانی دیگر، سهم بوشهر از هفته دولت از کابینه تدبیر و امید تنها شش ساعت بود که این هم در تاریخ سیاسی استان بی‌سابقه است. 

نکته جالب توجه هم آنجاست که وزیر نفت در این شش ساعت حضورش در بوشهر، هیچ پروژه‌ای عمرانی و زیر‌ساختی را افتتاح نکرد و تنها در نشست اداری با حضور نمایندگان مجلس و همچنین در نشستی کلیشه‌ای با حضور عده‌ای در استان شرکت کرد تا برخی فعالان رسانه‌ای در گزارش سفر وزیر بنویسند «وزیر نفت آمد، دید و رفت». هر چند نماینده ارشد دولت در استان در گزارش‌های خود که در فیسبوک منتشر می‌کند، از وعده‌های شفاهی وزیر نفت در این سفر یاد کرده است. این در حالی است که در سفرهای پیشین وزرا به استان بوشهر، وعده‌های کتبی که در قالب مصوبات سفر به ثبت می‌رسید، هنوز ضمانت اجرائی لازم را پیدا نکرده‌ و در واقع ما همچنان اندر خم یک کوچه هستیم.

نکته بسیار جالب هم آن‌که استاندار بوشهر گفته بود در طول هفته دولت دو وزیر دیگر هم به استان بوشهر سفر خواهند کرد که بر اساس شنیده‌های بامداد جنوب پس از آن‌که متوجه شدند چیزی برای افتتاح یا کلنگ‌زنی وجود ندارد، قید این سفر را زدند تا فشارها برای آوردن این وزرا به هفته‌های بعد موکول شود. این نکته را هم باید مورد تاکید قرار دهیم که سفر مسوولان کشوری به استان‌ها بخشی از برنامه کلی دولت است و هیچ ربطی هم به استانداری و استانداران ندارد!

گفتنی است وزیر نفت پس از ترک استان بوشهر به استان همجوار ما یعنی خوزستان عزیمت کرد و دو روز مهمان خوزستانی‌ها بود. اهالی خوزستان نیز به‌خوبی از این فرصت استفاده کرده و با بردن وزیر به محلات پایین شهر اعتبار خوبی برای بهسازی آن محلات جذب کنند. با این حال که شما در جدولی که ضمیمه این گزارش شده است می‌توانید ببیند که هر استان میزبان چند وزیر و در چه مدت زمانی بوده‌اند.


چند روز مانده‌اند

وزرای مهمان به استان

استان‌ها

یک روز

وزیر اقتصاد و معادن رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه

آذربایجان شرقی

 

وزیر نیرو

آذربایجان غربی

دو روز

وزیر فرهنگ و ارشاد

اردبیل

دو روز

وزیر دفاع و وزیر نیرو

اصفهان

یک روز

وزیر صنعت معدن تجارت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

البرز

یک روز

وزیر آموزش و پرورش

ایلام

شش  ساعت

وزیر نفت

بوشهر(عسلویه)

یک روز

وزیر اقتصاد و معاون اجرائی رئیس‌جمهور

چهارمحال و بختیاری

یک روز

وزیر بهداشت و درمان

خراسان جنوبی

سه روز وزیر بهداشت. یک روز وزیر نیرو

وزیر نیرو و وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

خراسان رضوی

 

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه

خراسان شمالی

دو روز

وزیر نفت

خوزستان

 

معاون امور مجلس رئیس‌جمهور

زنجان

 

معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر صنعت معدن تجارت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

سمنان

 

معاون حقوقی رئیس‌جمهور

سیستان و بلوچستان

 

معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران

فارس

 

معاون اول رئیس‌جمهور و زیر صنعت و معدن و تجارت وزیرر جهاد کشاورزی و معاون حقوقی رئیس‌جمهور و معاون امور مجلس رئیس‌جمهور

قزوین

 

وزیر اطلاعات و ویر صنعت معدن تجارت

قم

 

وزیر آموزش و پرورش

کردستان

 

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی

کرمان

یک روز

وزیر جهاد کشاورزی

کرمانشاه

دو روز

وزیر کار

کهگیلویه و بویراحمد

پنج روز

وزیر کشور

گلستان

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

گیلان

یک روز

وزیر دادگستری

لرستان

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر ورزش و جوانان

مازندران

 

معاون علمی و فن‌آوری رئیس جمهور

مرکزی

یک روز

وزیر راه و شهرسازی

هرمزگان

دو روز

وزیر دادگستری

همدان

یک روز

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه

یزد

نام:
ایمیل:
* نظر: