bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۶۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۶ - ۱۵ دی ۱۳۹۵
شاید در سال ۲۰۱۶ جدی‌ترین بحران اسرائیل، تصویب قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی بود که نشانگر انزوای این رژیم در میان متحدان غربی خود است.
بامدادجنوب- سیدعلی موسوی:
اسرائیل همانند سال‌های گذشته مشکلات و بحران‌های خود را از سال 2016 میلادی به سال 2017 منتقل کرد. کابینه رژیم صهیونیستی به راهکار یا گشایشی در روابط خود با فلسطینی‌ها، جهان عرب، امریکا، اروپا و اعراب داخل اراضی 48 دست نیافت. در عرصه داخلی نیز اختلافات و درگیری‌های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با دیگر احزاب ادامه یافت. وی همچنین شهرک‌سازی‌ها را تشدید کرد. 
سال 2016 میلادی به پایان رسید. در این سال پلیس از ساره نتانیاهو، همسر نخست وزیر رژیم صهیونیستی تحقیق کرد. همچنین خود نتانیاهو نیز در سالی که گذشت به خیانت در امانت و کسب منافع شخصی از تاجران ثروتمند اسرائیلی و خارجی متهم شد و پلیس تحقیقات خود را در این‌بار آغاز کرد. فساد نتانیاهو و افراد نزدیک به وی در سال گذشته افزایش یافت. به علاوه نژادپرستی در میان اعضای کابینه و پارلمان رژیم صهیونیستی علیه اقلیت عرب تشدید شد.

وضعیت داخلی رژیم صهیونیستی
در سال گذشته میلادی مشکلات میان نتانیاهو و نفتالی بنت، رئیس فراکسیون موسوم به «البیت الیهودی» و وزیر آموزش و پرورش ادامه یافت. محوریت این مشکلات و چالش‌ها نیز درگیری شدید طرفین بر سر ریاست حزب راست، شهرک‌سازی‌ها و تخلیه شهرک صهیونیست‌نشین عمونا بود. از سوی دیگر پس از این‌که ناظران بین‌المللی درباره شکست‌های اسرائیل در طول تجاوز به نوار غزه در سال 2014 میلادی گزارشی را منتشر کردند‌، اختلافات میان طرفین و در داخل کابینه رژیم صهیونیستی تشدید شد. نکته مهم این است که عملکرد نتانیاهو نشان می‌دهد که وی فقط برای حزب راست و شهرک‌نشینان صهیونیست ارزش قائل است. در همین زمینه می‌توان اقدام الیئور ازاریا، نظامی صهیونیست که یک جوان فلسطینی به نام عبدالفتاح الشریف را به شهادت رساند، نام برد. نتانیاهو در ابتدا به همراه گادی ایزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و موشه یعالون، وزیر جنگ سابق اسرائیل، اقدام نظامی صهیونیست در به شهادت رساندن جوان فلسطینی را محکوم کردند اما نتانیاهو خیلی زود از محکومیت این نظامی صرف نظر کرد و به جمع حزب راست افراطی پیوست و از اقدام نظامی اسرائیلی حمایت کرد. در حوزه اقتصادی و اجتماعی نیز گزارش‌های منتشر شده از سوی سازمان بیمه اسرائیل نشان می‌دهد که میزان فقر در رژیم صهیونیستی افزایش یافته است. همچنین گزارش‌های منتشر شده از سوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بیانگر این است که شکاف اقتصادی میان ثروتمندان و فقیران در اسرائیل بیش از سایر اعضای این سازمان است.

اسرائیل و عرب‌های 48
اعراب ساکن اراضی اشغالی 48 نیز با دو مشکل مواجه بودند؛‌ نخست نژادپرستی و مشکل بعدی هم پیگرد سیاسی. در همین راستا‌، صهیونیست‌ها شماری از اعضای پارلمان این رژیم مانند «حنین زعبی» و «باسل غطاس» را به اتهام کمک به فلسطینی‌ها تحت پیگرد سیاسی قرار دادند. علاوه بر آن در تخصیص حقوق شهروندان عرب در تمامی زمینه‌ها نیز تبعیض می‌شود. کابینه اسرائیل سیاست تبعیض نژادی را علیه تمامی عرب 48 در دستور کار خود قرار داد که نمود آن نیز در بودجه‌های اختصاص داده شده به اعراب بود. تاجایی که بودجه 12 میلیارد شیگل که به اعراب اختصاص داده شده بود، از سوی نتانیاهو لغو شد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی از هر فرصتی برای تحریک علیه اعراب استفاده می‌کرد و در همین رابطه از سخنرانی نمایندگان عرب در پارلمان این رژیم به دلیل حاضر نبودن آنها در تشییع جنازه شیمون پرز، رئیس سابق رژیم صهیونیستی جلوگیری کرد.

اسرائیل و ادامه انتفاضه مسجد الاقصی
انتفاضه سوم فلسطین که از اکتبر سال 2015 میلادی آغاز شد،‌ در سال گذشته نیز ادامه یافت و فلسطینی ها نارضایتی خود را از تداوم اشغالگری صهیونیست‌ها اعلام کردند. در سال گذشته میلادی نتانیاهو بارها از بهبود روابط تل آویو با کشورهای عربی به اصطلاح میانه‌رو سخن گفت و مدعی شد مساله فلسطین در مرکزیت درگیری اعراب و اسرائیل قرار ندارد. از سوی دیگر به‌رغم تشدید شهرک‌سازی صهیونیست‌ها‌، مردم فلسطین در اواخر سال گذشته میلادی دستاورد بزرگی کسب کردند؛‌ در همین راستا شورای امنیت قطعنامه 2334 را تصویب و شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و قدس را محکوم کرد و این اقدام صهیونیست‌ها را غیرقانونی دانست. اسرائیل منتظر شکست‌های بیشتری در حوزه دیپلماتیک است. در حوزه میدانی نیز فلسطینی‌ها همچنان در زندان اشغالگران در نوار غزه زندگی می‌کنند. همچنین همکاری‌های امنیتی بین اسرائیل و تشکیلات خودگران فلسطین ادامه یافت که منجر به جنجال بسیاری میان فلسطینی‌ها شد. صهیونیست‌ها همچنان به بازداشت مردم فلسطین در کرانه باختری و درگیری با آنها ادامه می‌دهند و تنها با مظنون شدن به فلسطینی ها به سمت آنها تیراندازی می‌کنند. کابینه رژیم صهیونیستی معتقد است پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا راه را برای تشدید شهرک‌سازی‌ها و اعمال قانون اسرائیل در شهرک‌های صهیونیست‌نشین با هدف الحاق این شهرک‌ها به اسرائیل باز می‌کند. در همین راستا نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش اسرائیل نیز تاکید کرد که پیروزی ترامپ به معنای پایان کشور فلسطین است. صهیونیست‌ها همچنین به سیاست ترور خود ادامه می‌دهند و مهندس محمد الزواری که تابعیت تونسی داشت را در این کشور ترور کردند. وی به‌عنوان متخصص پهپاد، عضو ارشد جنبش حماس فلسطین بود.

روابط اسرائیل و امریکا بعد از ضربه اوباما به نتانیاهو
در پایان سال 2016 میلادی روابط کابینه رژیم صهیونیستی و دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا به‌دلیل خودداری واشنگتن از وتو قطعنامه 2334 شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی صهیونیست‌ها به شکل بی سابقه‌ای افت کرد. این تصمیم امریکا بحران چندین ساله ناشی از اختلافات میان واشنگتن و تل آویو در خصوص حل بحران اسرائیل و فلسطین از یک سو و توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از سوی دیگر را نشان داد. این در حالی است که روابط میان طرفین در حوزه امنیتی بهبود یافت، زیرا اوباما با افزایش کمک‌های امنیتی امریکا به اسرائیل برای 10 سال آینده موافقت کرد. البته پس از اظهارات جان کری، وزیر خارجه امریکا در روزهای پایانی سال گذشته میلادی مبنی بر این‌که شهرک‌سازی‌ها مانع راهکار ایجاد دو دولت است و شهرک‌نشینان صهیونیست سرنوشت اسرائیل را تعیین می‌کنند، بحران در روابط تل آویو و واشنگتن آغاز شد. صهیونیست‌ها امیدوار هستند که روابطشان با امریکا پس از روی کار آمدن ترامپ در جایگاه رئیس‌جمهور امریکا بهبود یابد، زیرا ترامپ مدعی شده است که سفارت امریکا را از تل آویو به قدس منتقل خواهد کرد که این اقدام مورد تائید تمام اسرائیلی‌ها از هر طیفی است. از سوی دیگر تحلیلگران اسرائیلی معتقدند آنگونه که نتانیاهو امیدوار است‌، ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را یک جانبه لغو نخواهد کرد. در خصوص حل بحران فلسطین و اسرائیل نیز کارشناسان بر این باور هستند که موضع ترامپ مشخص نیست و باید منتظر اقدامات وی ماند.

اسرائیل و انزوا بعد از تصویب قطعنامه علیه شهرک‌سازی
تصویب قطعنامه 2334 شورای امنیت در محکومیت شهرک سازی‌ها، نشان داد که رژیم صهیونیستی به‌دلیل اقداماتش علیه فلسطینی‌ها در جهان منزوی است. این قطعنامه را کشورهای دوست اسرائیل یعنی روسیه، انگلیس و فرانسه تائید کردند و امریکا نیز از وتوی آن خودداری کرد. همچنین در آغاز سال 2016 میلادی دولت برزیل دنی دایان، سفیر پیشنهادی اسرائیل در این کشور را نپذیرفت، زیرا سفیر اسرائیل یکی از مقامات مرتبط با شهرک سازی‌ها بوده و در گذشته نیز ریاست شورای شهرک‌های صهیونیست‌نشین را برعهده داشته است. به علاوه روابط اسرائیل با شماری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل تصمیم این کشورها برای الصاق برچسب مخصوص بر روی محصولات شهرک های صهیونیست نشین با هدف تحریم این محصولات بحرانی شده است. در همین زمینه بحران میان اسرائیل و سوئد به قدری تشدید شد که صهیونیست ها با سفر وزیر خارجه سوئد به تل آویو مخالفت کردند. اسرائیل همچنین در سال گذشته میلادی قراردادهای تسلیحاتی را با کشورهای زیادی، به‌ویژه در افریقا و در جریان سفر نتانیاهو به این قاره امضا کرد. شاید بزرگترین قرارداد تسلیحاتی را صهیونیست‌ها با هند به امضا رسانده‌اند. نتانیاهو همچنین به کشورهای آذربایجان و قزاقستان نیز سفر کرد و رؤسای جمهور این کشورها بر عمق روابط خود با اسرائیل تاکید کردند. رژیم صهیونیستی از طریق رابطه با این دو کشور که هم مرز با ایران هستند، در صدد است تا بر ایران نظارت کند. اسرائیل به‌صورت گسترده درصدد است تا با استفاده از سلاح‌های هوشمند و کشنده خود به همراه گردآوردی داده‌های اطلاعاتی و برتری نظامی در منطقه، روابط خود را با کشورهای زیادی در جهان به‌ویژه کشورهای منطقه بهبود بخشد. در همین راستا نیز به دیگر کشورها سلاح می فروشد.

برچسب ها: جهان ، اسرائیل ، شهرک سازی
نام:
ایمیل:
* نظر: