bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۸۸۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۳ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
دولت یازدهم، یا دولت اول حسن روحانی همانگونه که هفته گذشته نوشتیم به پایان عمر خود رسید و امروز ماموریت بعدی رئیس‌جمهور شروع خواهد شد. روحانی در دولت نخست خود باوجود مشکلات بسیار، موفقیت‌های خوبی کسب کرد، این موفقیت‌ها باعث شد تا دستکم ثبات اقتصادی در کشور پابرجا بماند، ولی به دلیل دوگانگی در ساختار تصمیم‌گیری دولت، مشکلات عمده‌ای در تامین نهایی این اهداف به وجود آمد.
با این حال با برگزاری مراسم تنفیذ حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری ایران از سوی رهبری عملا دولت یازدهم به پایان رسید و دولت دوازدهم کار خود را آغاز کرد؛ دولتی که رئیس‌جمهوردر سخنرانی خود اهداف اقتصادی آن را پایان دادن به فقر مطلق در کشور، رشد تولید، اشتغال، جذب سرمایه گذاری و... اعلام کرد.
براین اساس، زمانی که دولت یازدهم سر کار آمد کشور از نظر اقتصادی در شرایطی بسیار سخت به‌سر می‌برد و تورم نقطه به نقطه کشور از رقم بی‌سابقه ۴۱ درصد هم عبور کرده بود و تورم روستایی به عدد ۴۷ رسیده بود که یک رکورد منفی در کشور محسوب می‌شد اما حالا با گذشت ۴ سال از آن روزها و تلاش‌های دولت این عدد به زیر ۱۰ درصد رسیده و تک رقمی شده که یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود.

مردان اقتصادی دولت در این چهار سال با اعمال سیاست‌های انضباط مالی و پولی، کنترل پایه پولی، ایجاد ثبات در بازارهای مختلف و... توانستند به این مهم دست پیدا کنند. ضمن اینکه رشد اقتصادی بدون شک یکی دیگر از موفقیت‌های دولت یازدهم در حوزه اقتصاد محسوب می‌شود زیرا این دولت رشد اقتصادی کشور را از منفی ۵.۸ درصد در ماه‌های ابتدایی سال ۹۲ و زمان شروع کار به بیش از ۸ درصد، رساند که بیشتر شبیه معجره است؛ اگرچه که در این رشد بسیار ملموس نقش رشد اقتصادی حوزه نفت بسیار چشم‌گیر است ولی رسیدن به موفقیت‌های نفتی هم حتما باید یکی از اقدامات بسیار مهم اقتصادی این دولت محسوب شود. براساس آخرین گزارش رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۵ در حدود ۸.۹ درصد، بوده است که به ترتیب در حوزه کشاورزی ۵.۷ درصد، در حوزه خدمات ۴.۷ درصد، در حوزه صنعت ۴ درصد بوده است.

امروز اما قرار است مراسم تحلیف روحانی برگزار شود. گفته شده که بیش از 100 هیات مختلف نمایندگی از کشورهای مختلف و از هر پنج قاره جهان به تهران آمده‌اند تا یکی از بهترین مراسم‌های تحلیف پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شود. مراسمی که می‌تواند پیام اقتدار کشور را به همه طرف‌ها منتقل کند. با این حال، از امروز حسن روحانی کار سخت خود را شروع خواهد کرد. او باید در چینش مهره‌هایش به شکلی عمل کند که خروجی اصلی آن موفقیت وی در سال 1400 باشد. عوامل اختلاف‌انگیز در چهار سال قبل، هنوز هم نقش‌آفرینی می‌کنند و تنها تفاوت موجود در این زمینه، بی‌انگیزه شدن بخش‌هایی از آنهاست که البته در سال 1498 دوباره انگیزه‌های لازم را به دست خواهند آورد.

دولت در مسیر خود، باید کابینه‌ای منسجم، هماهنگ و همراه داشته باشد. شنیدن خبرهایی مبنی بر حضور برخی چهره‌های تکراری که در ظاهر با روحانی بودند، چندان مناسب نیست. باید منتظر ماند و دید که دولت با چه ترکیبی روی کار خواهد آمد. آیا قرار است لیبرال‌ها نقش اول را بازی کنند یا کسانی که علاوه بر بروکرات بودن، به اقتصاد ملی و اقشار ضعیب مردم هم باور دارند؟ 

نام:
ایمیل:
* نظر: