دانستنی‌های استاندارد

دانستنی‌های استاندارد

بامداد جنوب: استاندارد به‌نوعی زبان مشترکی است بین تولیدکننده کالا یا ارائه‌دهنده خدمات با مشتری است. در این یادداشت سعیده ابراهیمی- کارشناس صنایع شیمیایی و پلیمر اداره نظارت بر اجرای استاندارد اداره کل استاندارد بوشهر درباره استانداردهای خرید پاک‌کننده‌های دندان توضیح داده است.

به نقل از روابط عمومی اداره کل استاندارد استان بوشهر، رعایت اصول بهداشت دهان و دندان برای سلامت عمومی بدن ضروری است. همه ما از داشتن دندان‌هایی سفید و دهان معطر و خوشبو لذت می‌بریم و اغلب به دنبال استفاده از محصولاتی هستیم که این خصوصیات را داشته باشند. خمیردندان ازجمله ضروری‌ترین محصولات بهداشت دهان و دندان است که به‌سلامت لثه و دندان‌های ما کمک فراوانی می‌کند.

برای اینکه بدانیم کدام خمیر دندان برای ما مناسب است، در اولین قدم باید در مورد ویژگی های یک خمیر دندان استاندارد را بدانید سپس باید مواد تشکیل دهنده آن را بشناسیم و در انتها گزینه های موجود را مورد بررسی قرار دهیمو

در زمان خرید پاک‌کننده‌های دندان بدون توجه به هرگونه تبلیغات تجارتی نکات زیر را مدنظر داشته باشید. پاک‌کننده‌های دندان به سه صورت ژل، خمیر و یا پودر عرضه می‌شوند که باید در ظروف مناسب و مقاومی بسته‌بندی شود که در هنگام حمل‌ونقل اثر نامطلوبی روی محتوی ندارد.

در ابتدا به علامت و کد ردیابی استاندارد ایران بر روی محصول دقت کنید. در زمان خرید به تاریخ تولید و انقضای درج‌شده بر روی محصول توجه شود.

برای کودکان زیر شش سال باید خمیردندان‌هایی را خریداری کنیدکه محدوده سنی مناسب بر روی آن‌ها قیدشده است.

اگر در جستجو بهترین خمیردندان برای خودتان هستید، باید به دنبال گزینه‌هایی باشید که حاوی فلوراید باشند، این ماده از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند؛ اما ایمنی راجع به مصرف پاک‌کننده‌های دندان حاوی یون فلوراید با غلظت بیش از mg/g 1000 برای کودکان زیر شش سال توصیه نمی‌شود، لذا به نوع و فلوراید برحسب میکروگرم بر گرم یا درصد جرمی در صورت بر روی محصول ذکرشده است باید توجه شود.

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کرد، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت است. بر روی محصول باید شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قیدشده باشد.

ضمن اینکه پاک‌کننده‌های خمیری شکل بسته‌بندی‌شده در لوله باید در 10 درجه سانتی‌گراد به‌آسانی و بدون فشار اضافی از لوله خارج شود و به‌صورت یکنواخت از لوله خارج و بریده‌بریده نباشد.

نکته مهم دیگر اینکه پاک‌کننده دندان باید عاری از هرگونه ذرات درشت و یا ذرات جداشونده در دهان باشد. به شرایط مناسب نگهداری محصول، درج‌شده بر روی بسته‌بندی دقت کنید. اگر محصول انتخابی شما از پاک‌کننده‌های دندان وارداتی است باید به برچسب مشخصات و شرکت واردکننده و مجوزهای لازم وارداتی بر روی محصول دقت شود.