bamdad24 | وب سایت بامداد24

توان داخلی، تنها راه رهایی از آتش گازها

توان داخلی، تنها راه رهایی از آتش گازها

سیدعلی موسوی: مشعل‌های نفتی یا همان فلرها را تا چند سال پیش به‌عنوان نماد صنعت نفت و پویایی این صنعت می‌شناختند و حتی افرادی با دیدن این مشعل‌ها به تماشا می‌نشستند اما به مرور زمان لزوم توجه به خاموش‌شدن این مشعل‌ها هم از بعد اقتصادی و هم زیست‌محیطی خودنمایی کرد و وزارت نفت به فکر جمع‌آوری گازهایی افتاد که تا پیش از این دود می‌شد و به هوا می‌رفت.
زمین‌های بوشهر برای واگذاری به متقاضیان آماده نشد!

زمین‌های بوشهر برای واگذاری به متقاضیان آماده نشد!

جواد شکریان: «مسکن» طی سال‌های گذشته، یکی از پرچالش‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور را برای دولتمردان ایرانی رقم زده است، به‌گونه‌ای که طی دهه‌های گذشته هر یک از دولت‌ها در ایران با تصویب و پیگیری یک طرح ویژه برای مسکن، سعی در خانه‌دار کردن اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه کرده‌اند که به زحمت می‌توان این طرح‌ها را موفق خواند. در این رابطه تقریبا می‌توان گفت که محور اصلی همه این طرح‌ها، پرداخت تسهیلات گوناگون نظیر وام‌های کم‌بهره یا طولانی‌مدت به اقشار مختلف مردم بوده تا این اقشار بتوانند به رویای دیرین خود جامه عمل بپوشانند.
خودروسازی بدون اتصال به بازار جهانی پیشرفت نمی‌کند

خودروسازی بدون اتصال به بازار جهانی پیشرفت نمی‌کند

جواد شکریان: صنایع مادر صنایعی هستند که با توجه به ماهیت محصولات و همچنین حجم و تعداد قطعات به‌کار رفته در آنها، با طیف عظیمی از فناوری‌ها درگیر بوده و با صنایع گوناگون ارتباط دارند. این صنایع از بازار بزرگ و مطمئن‌تری نسبت به سایر صنایع وابسته بهره برده و به‌عنوان موتور محرکه سایر صنایع محسوب می‌شوند، زیرا رونق در این صنایع سبب ایجاد رونق در سایر صنایع می‌شود. البته تعداد این‌گونه صنایع زیاد نیست، با این حال می‌توان صنایعی چون صنعت فولاد، خودروسازی، مسکن و... را از این دست نام برد.
پروژه «رهام»، ترفندی که باید در زمان نبود تحریم‌ها تکرار شود

پروژه «رهام»، ترفندی که باید در زمان نبود تحریم‌ها تکرار شود

سیدعلی موسوی: ضرب‌المثلی قدیمی می‌گوید اگر می‌خواهی هیچ‌‌وقت همکارت علیه تو نشود، یک کار مشترک با او انجام بده تا منافعتان یکی شود. این دقیقا کاری است که ایران در یک میدان گازی در شمال انگلستان کرده و اکنون مانند خاری در گلوی غربی‌ها عمل کرده و آنها هر کار می‌کنند نمی‌توانند نه ایران را از پروژه کنار بگذارند و نه به‌دلیل نیاز شدید انگلیسی‌ها به گاز این میدان گازی، تولید از آن را قطع کنند.
بوشهری‌ها خوش‌حساب‌ترین استان در پرداخت بدهی

بوشهری‌ها خوش‌حساب‌ترین استان در پرداخت بدهی

بامداد جنوب: بانک مرکزی با انتشار گزارشی مبلغ چک‌های برگشتی شهریورماه سال جاری را 108 هزار میلیارد ریال اعلام کرد که حدود ١٠٣ هزار میلیارد ریال (معادل ۹۵ درصد) آن به‌علت کسری یا فقدان موجودی بوده است. بر این اساس، در آخرین ماه فصل تابستان، در کل کشور حدود 2/9 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۳ درصد از مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت خورده است.
آسیای میانه، بازار انرژی منطقه را قبضه می‌کند

آسیای میانه، بازار انرژی منطقه را قبضه می‌کند

مهدی مطلق: شهریورماه سال جاری، مقامات وزارت انرژی افغانستان، آذربایجان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان برای نخستین‌بار به منظور بررسی مشکلات مشترک منطقه‌ای در زمینه انرژی گردهم آمدند. یکی از اهداف مهم این برنامه، انتقال برق به افغانستان، پاکستان، چین و کشورهای دیگر و همچنین افتتاح مسیرهای تجاری به سمت اروپا بود. این بیانیه متشکل از ۱۰ بند بود و در زمینه تقویت همکاری‌های انرژی میان کشورهای مذکور امضا شد و این منطقه را به مسیر اصلاحات برای ایجاد بازارهای آزاد انرژی با شرکت گسترده بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری، گسترش ارتباطات و مبادله تجربه میان کشورها در حوزه انرژی و تلاش قطعی برای استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی و فناوری‌های سبز سوق می‌دهد.
میدان گازی ارم، سرمایه‌ای که باید قدرش را دانست

میدان گازی ارم، سرمایه‌ای که باید قدرش را دانست

ترانه خاجی: ایران وقتی می‌تواند جزء بازیگران بزرگ گاز جهان باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد که با توجه به روند بالای مصرف گاز در داخل کشور، در حوزه صادرات هم بتواند نقش پررنگ‌تری در بازارهای جهانی ایفا کند.کشف یک میدان جدید گازی در ایران را از این جهت می‌توان مهم ارزیابی کرد که نشانه تحرک و پویایی، حتی در دوره تحریم است که تولید و صادرات نفت و گاز را با موانعی روبه‌رو کرده است.
مهمترین اخبار