bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۵۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۲۰ - ۰۴ تير ۱۳۹۸
از فعالیت افراد تعلیق شده تا زیر پا گذاشتن قانون؛
بامداد جنوب: این روزها در فوتبال ما اتفاقاتی رخ می‌دهد که نشان از بی‌قانونی در این سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال می‌دهد. اتفاقی که در لابه‌لای به غیر حرکات غیر‌حرفه‌ای، شاهد فعالیت افراد تعلیق شده از سوی کمیته اخلاق فوتبالمان هستیم.


بامداد جنوب: این روزها در فوتبال ما اتفاقاتی رخ می‌دهد که نشان از بی‌قانونی در این سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال می‌دهد. اتفاقی که در  لابه‌لای به غیر حرکات غیر‌حرفه‌ای، شاهد فعالیت افراد تعلیق شده از سوی کمیته اخلاق فوتبالمان هستیم.

نوع برخورد فدراسیون فوتبال با اتفاقات تلخ پایان لیگ و فینال جام حذفی به گونه‌ای است که گویی آب از آب تکان نخورده و هیچ کس مرتکب اشتباهی نشده و تنها مقصر درگیری‌های فوتبال هم ظاهرا فقط امکانات ورزشگاه‌ها هستند. جالب‌تر اینکه کمیته انضباطی هم این روزها برخلاف وظیفه‌ ذاتی‌اش سکوت مطلق اختیار کرده، سکوتی که ابهامات را بیشتر کرده است. اتفاقات تلخ در بازی‌های پایانی لیگ برتر بدون واکنش خاصی از سوی فدراسیون فوتبال و نهادهای قضایی این فدراسیون همراه بوده و به نظر می‌رسد مسئولان با فرافکنی و توجیهات دم دستی به دنبال فراموش کردن این اتفاقات و نادیده گرفتن تقصیر مقصران و عاملان این اتفاقات هستند.

اگر اتفاقات فینال جام حذفی فوتبال ایران یا اتفاقات هفته‌های پایانی لیگ برتر در هر کشور توسعه یافته و صاحب فوتبال دیگری رخ داده بود، نهادهای قضایی ملی و فوتبالی این کشورها ضمن اتخاذ جرایم سنگین برای عاملان این اتفاقات، چندین و چند نفر را به سبب بی‌کفایتی برکنار یا تعلیق کرده بودند. اما هنوز و پس از گذشت چندین هفته از این اتفاقات تلخ، هیچ خبری از واکنش کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیست. واقعیت این است که بخشی از اتفاقات بازی سپاهان – پرسپولیس و از همه بدتر بازی پرسپولیس - داماش در جام حذفی یقینا به خاطر تدابیر نامناسب عاملان برگزاری این دیدارها بوده اما سوال این است که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال چرا مقصران دیدار پرسپولیس و سپاهان را محروم یا حداقل جریمه نکرد؟ چرا سپاهان و تخلفات هواداران این تیم با رای انضباطی همراه نشد؟ آیا گزارش خلافی به کمیته انضباطی نرفته یا از نگاه قضات این کمیته، اصولا خلافی در این بازی‌ها رخ نداده است؟

از طرفی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال که از نخستین دقایق وقوع اتفاقات ناهنجار در بازی پرسپولیس و داماش آرایی به ماجرا ورود کرد و به صورت موقت محرومیت‌هایی را اعلام کرد نیز درباره نتیجه بررسی‌ها و احکام نهایی‌اش خبری را رسانه‌ای نکرده است. جالب‌تر اینکه از کمیته ویژه وزارت ورزش و جوانان که برای برای بررسی این اتفاقات تشکیل شد نیز جز چند مصاحبه گزارشی نهایی با درصد تقصیر مشخص افراد یا ارگان‌هایی مخابره نشده است؟ بعد از اینکه حیدر بهاروند و کاظم طالقانی به عنوان دو مدیر مطلع و تصمیم گیر درباره این بازی به احکام و احضاریه‌های کمیته اخلاق بی‌اعتنایی کردند و خودشان را موظف به پاسخگویی برابر این اتفاقات ندانستند، مهدی تاج اعلام کرد که کمیته اخلاق براساس قوانین بین المللی مرجع رسیدگی به اتفاقات این بازی نیست تا به نوعی دو عضو هیات مدیره فدراسیون فوتبال را از اتفاقات بازی فینال جام حذفی مصون نگه دارد. استناد او برای این اظهارات به این موضوع است که اتفاقات بازی فینال جام حذفی در درون زمین رخ داده و ارتباطی به کمیته اخلاق ندارد و طبیعتاً در حیطه اختیارات کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است اما سوال این است چرا کمیته انضباطی درباره این بازی رایی صادر نمی‌کند؟

اگر اظهارات رادیویی اخیر رییس فدراسیون فوتبال را فرضا بپذیریم که کمیته اخلاق مرجع رسیدگی به این موضوع نیست، آیا کمیته انضباطی، دیگر مرجع قضایی فدراسیون فوتبال که مسوول رسیدگی به اتفاقات مسابقات است، اقدامی درباره این بازی انجام داده؟ یا درباره بازی های خطرناک و ناهنجار هفته‌های پایانی لیگ برتر تصمیم یا حکمی صادر کرده که منجر به اصلاح فوتبال شود؟ آیا مرگ هوادار و درآمدن چشم یک عاشق فوتبال و چندین و چند اتفاق تلخ دیگر از جمله سیلی خوردن کاپیتان تیم ملی، کافی نیست که این سوال را از مدیران بپرسیم، دقیقاً چه کاری برای اصلاح و جلوگیری از ارتکاب چنین اتفاقاتی انجام داده‌اند؟

مهدی تاج که در هفته‌های اخیر بی‌پرده درباره کم کاری نیروی انتظامی صحبت کرده و حتی درباره اشتباه مدیران سازمان لیگ هم افشاگری کرد، به یک باره تغییر رویه داد و به جای اینکه اختیارات لازم را به نهادهای قضایی فدراسیون فوتبال بدهد تا حکم کنند و اجرا شود، به سراغ بلیت الکترونیکی و کاستی‌های باشگاه‌ها رفته و همه تقصیرات اخیر را به گردن امکانات انداخته است. آیا واقعا مشکل کنونی فوتبال ایران و افزایش ناهنجاری‌ها فقط کاستی‌های ورزشگاه‌هاست؟

مشکل فوتبال ایران فقط با صداقت و رسیدگی به موقع مسئولان و اجتناب از مصلحت اندیشی حل می‌شود و راه حل دیگری وجود ندارد. حال هر چقدر مدیران بخواهند با لابی و فرافکنی بر مشکلات سرپوش بگذارند، باید پذیرفت که با این روند مشکلی از فوتبال ایران حل نخواهد شد.

اما این پایان ماجرا نیست. طی روزهای گذشته شاهد این مساله هستیم که فتاحی مدیر مسابقات تعلیق شده سازمان لیگ فوتبال ایران همچنان فعالیت‌های فوتبالی اش را پیگیری می‌کند، حالا این‌که از طریق فدراسیون کارهای مربوط به را انجام می‌دهد مشخص نیست. کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در جریان حواشی فینال جام حذفیبین تیم های پرسپولیس تهران و داماش گیلانیان و در شرایطی که این بازی آغاز نشده بود، با صدور بیانیه ای از تعلیق  سعید فتاحی، مدیر مسابقات سازمان لیگ تا اطلاع ثانوی و احضار حیدر بهاروند(رئیس سازمان لیگ) و عبدالکاظم طالقانی(رئیس هیات فوتبال) خبر داد. این درحالی است که فتاحی با وجود معلق بودن از کلیه فعالیت‌های فوتبالی همچنان در سایه تمام فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند. او هر روز به دفتر خود در سازمان لیگ می‌رود و مشغول برنامه ریزی رقابت‌های فصل آتی است. همچنین به تازگی با حضور در خرمشهر به ارزیابی کیفیت زمین ورزشگاه نفت و گاز اروندان این شهر پرداخته است که تصاویر این بازدید هم منتشر شده است و حتی فتاحی به مسئولان ورزشگاه تذکر داده است اگر معایب ورزشگاه اروندان رفع نشود، تیم کارون اروند باید بازیهایش را در ورزشگاه دیگری برگزار کند. همچنین چهارشنبه هفته جاری هم جلسه آسیب شناسی رقابت‌های فصل پیش لیگ برتر و بررسی تقویم مسابقات فصل آتی لیگ برتر با حضور مسئولان سازمان لیگ و سرمربیان تیم‌ها برگزار خواهد شد و زمانی‌که هیچ گونه تغییری در سمت مسئول مسابقات سازمان لیگ ایجاد نشده طبیعی است که فتاحی یکی از اصلی‌ترین مسئولانی است که باید در جلسه مذکور شرکت کند. لازم به ذکر است که طی صحبت‌هایی که رئیس هیات فوتبال جم هفت گذشته با ما داشت، از آمدن فتاحی به این شهر خبر داده بود. مسئولان کمیته اخلاق در روز‌های اخیر به جز برخی موارد محدود حاضر به پاسخگویی به رسانه‌ها نشده اند و امیدواریم دست کم برای ابهامی که نسبت به پرونده فتاحی ایجاد شده است پاسخ روشنی داشته باشند.

در حقیقت می‌توان گفت قانون در فوتبال یک مساله فرمالیته است که بیشتر حالتی اسمی دارد تا عملی. اما در پایان باید گفت که بهتر است با خودمان صادق باشیم و عدالت قضایی در فوتبال را به درستی و بموقع درباره هر فرد و باشگاهی که مرتکب قصور و اشتباه شده اجرا کنیم، تا یک‌بار برای همیشه مشکلات بصورت ریشه‌ایی حل شوند.

سفر پرسپولیسی‌ها به ترکیه برای مذاکره با «مربی خارجی

بامداد جنوب: باشگاه پرسپولیس بعد از جدایی پرحرف‌وحدیث برانکو ایوانکوویچ که باید منتظر عواقب آن هم بود (به‌خاطر عدم تسویه حساب با این مربی و دستیارانش) به‌سراغ یحیی گل‌محمدی رفت و در حالی که مشخص بود او با باشگاه پدیده قرارداد دارد، یک هفته زمان برد تا به این نتیجه برسند که باید دنبال گزینه‌های دیگر باشند. مدیریت این باشگاه و مشاورش به‌یک‌باره تصمیم گرفتند به‌سراغ مربیان خارجی بروند و از آنجا که در این کار تخصص کافی نداشتند از یک مدیر برنامه ایرانی کمک گرفتند تا با استفاده از نظرات او مربی خارجی را انتخاب کنند.

در چند روز اخیر شاهد رفت‌وآمد‌های دلال‌های زیادی به باشگاه پرسپولیس بودیم و رقابت آنها برای آوردن مربی مدنظر خود به این باشگاه بی‌سابقه بود، در همین راستا بیش از 30 مربی خارجی به باشگاه پرسپولیس معرفی شد و با حداقل 10 نفر آنها مذاکره صورت گرفت. در نهایت عرب و مشاورش تصمیم گرفتند از بین گزینه‌های مختلف 4 و 5 سرمربی را گلچین کرده و برای آنها و ایجنت‌های‌شان دعوت‌نامه بفرستند که با هزینه باشگاه پرسپولیس سفری به استانبول داشته و رودررو صحبت کنند. همه این اتفاقات البته پیش از مشاجره عرب با مشاورش بود، مشاجره‌ای که در نهایت به جدایی مشاور از مدیرعامل و خروج او از فهرست مسافران ترکیه انجامید.

نکته جالب توجه اینکه در این میان یکی از واسطه‌ها که به جمع مشاوران پرتعداد عرب اضافه شده مربی مورد نظر خود را با قیمت گزاف بین گزینه‌‌های نهایی قرار داد تا او هم برای مذاکره به ترکیه دعوت شود. این‌که حالا مربیان دعوت‌شده و ایجنت‌های‌شان در یکی از بهترین‌ هتل‌های استانبول با هزینه باشگاه پرسپولیس مستقر شده‌اند، مسئله‌ای است که نمی‌شود به‌سادگی از کنار آن گذشت. جالب‌تر اینکه تیم 5نفره از پرسپولیس برای مذاکره با چند مربی و همراه‌های‌شان عازم استانبول شده‌اند.

علاوه بر چاچیچ، کاررا و الکساندر نوری، از گابریل کالدورن سرمربی آرژانتینی هم به‌عنوان گزینه سرمربیگری پرسپولیس یاد و گفته شده قرار است با این مربی هم در ترکیه مذاکره شود، در واقع باشگاه پرسپولیس فهرستی از مربیان خارجی را تهیه کرده تا در ترکیه با آنها صحبت کند و باید دید در نهایت در تور استانبول چه اتفاقاتی رخ می‌دهد!

 


نام:
ایمیل:
* نظر: