bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۰۱ - ۰۹ تير ۱۳۹۸
رتبه اول استان در تورم نقطه‌ای کالاهای خوراکی؛
بامداد جنوب: ابتدای خردادماه بود که مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه استان‌های کشور در اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به اردیبهشت‌ماه سال گذشته را اعلام کرد که بر اساس آن استان بوشهر با بیش از 65 درصد، بیشترین تورم کشور را به خود اختصاص داده بود. حال پس از گذشت یک ماه از این تاریخ، مرکز آمار ایران بار دیگر تورم نقطه به نقطه استان‌های کشور را اعلام کرد که این آمارها حاکی از آن است که بوشهر جایگاه خود را در رتبه اول بیشترین تورم استان‌های کشور از دست داده و جای خود را به استان ایلام داده است

بامداد جنوب: ابتدای خردادماه بود که مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه استان‌های کشور در اردیبهشت‌ماه سال جاری نسبت به اردیبهشت‌ماه سال گذشته را اعلام کرد که بر اساس آن استان بوشهر با بیش از 65 درصد، بیشترین تورم کشور را به خود اختصاص داده بود. حال پس از گذشت یک ماه از این تاریخ، مرکز آمار ایران بار دیگر تورم نقطه به نقطه استان‌های کشور را اعلام کرد که این آمارها حاکی از آن است که بوشهر جایگاه خود را در رتبه اول بیشترین تورم استان‌های کشور از دست داده و جای خود را به استان ایلام داده است. تورم نقطه به نقطه استان بوشهر در اردیبهشت‌ماه سال جاری 3/65 درصد بود که در خردادماه به 6/58 درصد کاهش یافته است. همچنین بوشهر که در ماه گذشته رتبه یک تورم نقطه به نقطه کشور را در اختیار داشت، در خردادماه به رتبه هشت این فهرست رسید. البته آمارها از تورم 12 ماهه منتهی به تیرماه سال جاری در شاخص خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات، همچنان بوشهر را با 5/68 درصد افزایش قیمت، در رتبه اول استان‌های کشور قرار داده است؛ همچنین تورم نقطه به نقطه خردادماه بوشهر در شاخص خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات به 6/91 درصد رسیده است که باز هم رتبه اول کشور را به این استان اختصاص داده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در خرداد ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به 174/9 رسید که نسبت به ماه قبل 8/0 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های گیلان و هرمزگان با دو درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ٢/٢ درصد کاهش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور 4/50 درصد است.

طبق اعلام مرکز آمار، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (3/60 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (3/43 درصد) است. یعنی خانوارهای ساکن استان ایلام به‌طور متوسط ٩/٩ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان قم به‌طور متوسط 1/7 درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به خرداد ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

همچنین، نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد 6/37 درصد رسید که آمارها نشان می‌دهد بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان کردستان (1/45 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (4/31 درصد) است. شکاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان‌ها در خرداد ماه 7/13 درصد است که نسبت به ماه قبل 3/1 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

خانوارهای شهری

در خرداد‌ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری به 173/3 رسید که نسبت به ماه قبل 8/0 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان اردبیل با 1/2 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ٢/٢ درصد کاهش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور 49/3 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان خراسان جنوبی (1/59 درصد) و کمترین آن مربوط به استان‌های فارس و هرمزگان (7/41 درصد) است، یعنی خانوارهای شهری ساکن استان خراسان جنوبی به‌طور متوسط 8/9 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای شهری ساکن استان‌های فارس و هرمزگان به‌طور متوسط 6/7 درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به خرداد ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای شهری به عدد 9/36 درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان ایلام (0/44 درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (7/30 درصد) است. شکاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان‌ها در خرداد ماه 3/13 درصد است که نسبت به ماه قبل 9/0 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

خانوارهای روستایی

در خرداد ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی به 183/3 رسید که نسبت به ماه قبل 7/0 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان هرمزگان با 0/4 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با 0/2 درصد کاهش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی 5/56 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (3/68 درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (2/48 درصد) است. یعنی خانوارهای ساکن استان ایلام به‌طور متوسط 8/11 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان کرمان به‌طور متوسط 3/8 درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به خرداد ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای روستایی به عدد 0/41 درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان کردستان (3/49 درصد) و کمترین آن مربوط به استان البرز (2/34 درصد) است. شکاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان‌ها در خرداد ماه 1/15 درصد است که نسبت به ماه قبل 3/1 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: