bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۸۴۰
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۰۰ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
در سفر سرلشکر باقری به سرزمین‌چشم بادامی‌ها؛
بامداد جنوب: سردار باقری در شرایطی از روز چهارشنبه به چین سفر کرد که این دیدار از طرف مقام‌های وزارت دفاع و ارتش آزادی‌بخش خلق و همچنین کمیسیون مرکزی نظامی (فرماندهی کل قوا) چین بسیار با اهمیت بوده و نقش بسزایی در تعاملات نظامی و دفاعی دو کشور در آینده دارد. به غیر از دیدارهای مهمی که میان طرفین صورت گرفت آنچه بسیار با اهمیت می‌نماید این‌که دو کشور تمایل خود را برای ارتقا سطح روابط و پیشرفت به مرحله‌ای نوین با تبادل تجربیات اعلام کردند.

بامداد جنوب: سردار باقری در شرایطی از روز چهارشنبه به چین سفر کرد که این دیدار از طرف مقام‌های وزارت دفاع و ارتش آزادی‌بخش خلق و همچنین کمیسیون مرکزی نظامی (فرماندهی کل قوا) چین بسیار با اهمیت بوده و نقش بسزایی در تعاملات نظامی و دفاعی دو کشور در آینده دارد. به غیر از دیدارهای مهمی که میان طرفین صورت گرفت آنچه بسیار با اهمیت می‌نماید این‌که دو کشور تمایل خود را برای ارتقا سطح روابط و پیشرفت به مرحله‌ای نوین با تبادل تجربیات اعلام کردند.

برگزاری دوره‌های آموزشی، افزایش مبادلات و دید و بازدیدهای بلندپایه، برگزاری تمرینات مشترک، تبادل تجربیات میان نیروهای مسلح و پیشبرد توافقات در چارچوب مناسبات راهبردی مشارکتی جامع پایدار دو کشور که از سال ۲۰۱۶ میلادی برقرار شده است از اهم موضوعات مطرح شده در نشست‌های سرلشکر باقری با مقامات پکن در سفر به چین بود.

خبرگزاری رسمی چین شینهوا که این روزها به‌طور مرتب اخبار این سفر را پوشش داده است در این‌باره می‌نویسد: از دیدگاه روسای ستاد نیروهای مسلح چین و ایران، دو کشور دارای روابط دوستانه با زمینه‌های فراوان همکاری و اساس محکمی از مناسبات هستند.

گزارش می‌افزاید در جریان سفر سرلشکر باقری به چین و دیدار وی با مقام‌های ارشد نظامی از جمله رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و معاون فرماندهی کل قوای این کشور، طیف وسیعی از مناسبات از جمله در عرصه‌های دفاعی و نظامی مورد رایزنی قرار گرفته است.

بنا به این گزارش طرفین بر این اعتقادند که اساس روابط دوستانه موجب نزدیکی تاریخی این دو کشور شده است و چین و ایران در بسیاری از عرصه‌ها با هم همکاری گسترده دارند و در زمینه نظامی و دفاعی نیز تبادل تجربه می‌کنند.

روزنامه ارتش چین هم با استقبال از این سفر نوشته است: از دیدگاه شو چیلیانک، معاون کمیسیون مرکزی نظامی چین، این کشور همواره روابط راهبردی را با ایران حفظ کرده است و این روابط را برای تعمیق همکاری‌ها، تامین امنیت و صلح منطقه‌ای مناسب و مفید می‌داند.

سردار باقری دیدار مهمی نیز با لی شو چنگ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح چین داشت و به او یادآوری کرد که چهار دهه روابط بسیار قوی میان دو کشور، زمینه‌ای مناسب برای روابط قوی و دوستانه ارتش‌های دو کشور فراهم کرده است.

مقام چینی نیز به سردار باقری گفت که سفر فرمانده ایرانی در راس یک هیات بلندپایه مسلما روابط راهبردی دو کشور را به شکلی سوق می‌دهد که باعث تعمیق مناسبات شود.

رشد کم‌سابقه روابط دو کشور ایران و چین

طبق اظهارات سردار باقری، ایران و چین می‌روند تا در آینده‌ای نزدیک توسعه چشمگیری را در روابط دو کشور با هدف تقویت صلح و ثبات، امنیت و آرامش برای دو ملت و دو کشور شاهد باشند.

او که دیدارهایش را با مقام‌های ارشد از جمله معاون کمیسیون مرکزی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح چین بسیار مفید دانسته است، بر این باور است که ظرفیت‌های بالقوه فراوانی برای گسترش روابط در عرصه‌های مختلف برای طرفین وجود دارد. در واقع این باور به‌وجود آمده است که روابط نظامی و دفاعی چین و ایران در کنار مناسبات وسیع اقتصادی دو کشور به‌سرعت رشد می‌کند و طبق اظهارات مقام‌های دو کشور در سال‌های اخیر این روابط با سرعتی کم‌نظیر توسعه یافته و پا به پای بخش‌های دیگر در حال رشد است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یکی از موضوعات مطرح شده در نشست‌ها را چگونگی برگزاری کمیسیون مشترک فنی و صنعتی ایران و چین که با محوریت وزارت دفاع انجام می‌شود اعلام کرد و گفت: قرار شد در این کمیسیون که در آینده نزدیک با حضور مقامات دو کشور در پکن برگزار می‌شود موضوعات متعددی در ابعاد مختلف تحقیقاتی، تولیدی و کار مشترک روی محصولات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی یکی دیگر از موضوعات مورد بحث را برگزاری کمیسیون مشترک نظامی دو کشور عنوان کرد و گفت: در این کمیسیون نیز که با حضور نمایندگان دو کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار می‌شود موضوعات متعددی مانند مسائل آموزشی، تبادل بیشتر اساتید و دانشجو و شرکت ناو چینی در رزمایش مشترک سه‌جانبه ایران، چین و روسیه در آب‌های دریای عمان مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در نتیجه این سفر قرار شد تجربه‌های ارزشمندی که نیروهای نظامی ایران در نبردهای دریایی در دفاع از فضای کشور در خلیج فارس و دریای عمان یا نبرد با تروریست ها در سوریه و عراق دارند از سوی اساتید ایرانی برای دانشجویان چینی تشریح و منتقل شود.

تبادل تجربه بین ایران و چین

به گزارش ایرنا، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دو کشور به‌دنبال این سفر این است که دو طرف موافقت کردند تبادل تجربه کنند تجربیاتی که دو کشور در زمینه ارتقای توان نظامی و دفاعی دارند و در زمینه‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم به‌دست آمده است و می‌تواند به گفته آنها برای حراست از امنیت منطقه‌ای بسیار مفید فایده باشد.

سردار سرلشکر محمد باقری به‌دنبال دیدار از مراکز دفاعی چین از جمله دانشگاه دفاع ملی این کشور گفت که دانشگاه دفاع ملی ایران در راستای تقویت روابط دفاعی با چین، آماده انتقال تجربیات خود به دانشگاه دفاع ملی چین است.

سردار باقری در دیدار رئیس دانشگاه عالی دفاع چین در پکن، تصریح کرد: در ظرف چند سال گذشته روابط چین و ایران به سمت روابط راهبردی تغییر کرده و روز به روز در حال بهبود است و نیروهای مسلح دو کشور هم در زمینه های مختلف به ویژه در زمینه مسائل آموزشی و علمی روابط خوبی با یکدیگر دارند.

وی با بیان این‌که جهان در حال تحول است و چالش‌های مختلفی پیش روی کشورها وجود دارد که باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند، تصریح کرد دانشگاه بهترین گزینه برای انجام فعالیت‌های پژوهشی در این زمینه است. رئیس دانشگاه دفاع ملی چین هم در این دیدار گفت: روابط خوب و سالم دوجانبه ایران و چین باعث صلح و ثبات منطقه می‌شود روابط خوب به‌نفع منافع مشترک دو کشور است و چین هم بر همین اساس به‌دنبال توسعه این روابط است. با توسعه و تقویت روابط سیاسی دو کشور روابط نیروهای مسلح دو کشور هم به‌صورت مناسبی توسعه یافت به طوری‌که در سال‌های گذشته نیروهای مسلح دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل فنی و آموزشی مبادلات بسیار خوبی داشتند.

دیدار سرلشکر باقری با فرمانده نظامی شانگهای

در مجموع، سفر سرلشکر باقری به چین با توجه به وسعت موضوعات مورد رایزنی و اشتراکات دو کشور در مقابله با برتری خواهی‌های استکبار و با تمرکز بر تبادل تجربیات و برگزاری رزمایش‌های مشترک، مسلما آثار خیر فراوانی برای دو کشور دارد و همان‌طور که مسوولان ارشد نظامی دو کشور می‌گویند باب تازه‌ای از مناسبات راهبردی دفاعی را به روی آنها باز خواهد کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: