bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۷ - ۲۳ دی ۱۳۹۸
پایان حضور خارجی‌ها روی نیمکت تیم ملی؛
بامداد جنوب: نیمکت تیم ملی فوتبال کشورمان که قرار بود مثل سال‌های گذشته میزبان یک خارجی دیگر باشد به‌نظر می‌رسد باید منتظر یک مربی ایرانی باشد. معادله‌ای که با فسخ قرارداد ویلموتس قابل پیش‌بینی بود. حال سوال این است کدام مربی ایرانی این ریسک بزرگ را می‌پذیرد؟

بامداد جنوب: نیمکت تیم ملی فوتبال کشورمان که قرار بود مثل سال‌های گذشته میزبان یک خارجی دیگر باشد به‌نظر می‌رسد باید منتظر یک مربی ایرانی باشد. معادله‌ای که با فسخ قرارداد ویلموتس قابل پیش‌بینی بود. حال سوال این است کدام مربی ایرانی این ریسک بزرگ را می‌پذیرد؟

فوتبال ایران در روزهایی به‌سر می‌برد که مربیان خارجی هر کدام به‌نوعی تیم‌های خود را ترک می‌کنند و عطای حضور در ایران را به لقایش می‌بخشند، اگرچه زمینه تمام این جدایی‌ها را بدقولی طرف ایرانی در مسائل مالی فراهم کرده است یا تامین پول یا ارسال و واریز آن به حساب مقصد. اولین مورد جدایی مربیان خارجی در این فصل، به بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تیم فوتبال ایران یعنی تیم ملی برمی‌گردد. مارک ویلموتس بلژیکی بعد از دو شکست مقابل بحرین و عراق ساز جدایی خود را در فضای مجازی کوک کرد و به اطلاع همه رساند که همکاری‌اش با ایران به پایان رسیده پس از آن مهدی تاج اعلام کرد که ویلموتس قبل از دیدار با عراق قرارداد خود را یکطرفه فسخ کرده بود. دلیل این تصمیم هم دریافت نکردن مطالبات به مدت دو ماه بود که مطابق قانون این اجازه را به سرمربی می‌داد که قرارداد را فسخ کند. بعد از این در دوران بلاتکلیفی تیم ملی، باشگاه استقلال سرمربی خود را به‌دلیل اتفاق‌های عجیبی که شروعش پرداخت نشدن مطالبات و نرسیدن پول به حساب استراماچونی بود، از دست داد و وارد یک شرایط نامناسب شد. در حال حاضر هم پرسپولیس درگیر پروسه راضی کردن گابریل کالدرون به ایران برای نیم‌فصل دوم است اتفاقی که به پرداخت و مطالبات و البته چند اتفاق دیگر گره‌خورده است.

در این شرایط مسوولان فدراسیون فوتبال که حالا حتی رئیس خود را هم به‌دلیل استعفا از دست داده، ملزم به تصمیم‌گیری برای انتخاب سرمربی برای تیم ملی هستند. به‌ویژه در وضعیتی که همه می‌دانند تیم ملی برای صعود از گروه و خلاصی از بحران، نیاز به کسب حداکثر امتیازها از چهار بازی باقی‌مانده دارد.

در چند هفته همه خبرها حاکی از آن بود که مدیران فدراسیون فوتبال در حال مذاکره با برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق تیم پرسپولیس تهران بودند. به‌نظر می‌رسید که همه چیز در حال حل شدن است ولی یک مانع بزرگ باعث شد قراردادی بین این مربی و مدیران داخلی فدراسیون منعقد نشود. برانکو به‌خاطر مسائل مالی که با باشگاه پرسپولیس تهران داشت به یکباره همه‌چیز را به‌هم زد و تاکید کرد که تا زمانی که این مسائل حل نشود هیچ قراردادی با فدراسیون فوتبال کشورمان امضا نخواهد کرد و روز گذشته خبر رسید که برانکو دیگر در لیست حضور ندارد و قرار است فدراسیون فوتبال در این رابطه جلسه‌ای برگزار کند.

یکی از جلسات فدراسیون در این مسیر، امروز برگزار شد و دقایقی پیش به پایان رسید. در پایان جلسه مطابق روندی که به یک عادت تبدیل شده، خبرنگاران رسانه‌های مختلف با سختی فراوان به‌دنبال عضوی بودند که درباره نتیجه آن و تصمیم‌های اتخاذ شده، توضیح بدهد. در شرایطی که اعضای هیات‌رئیسه با استفاده از سرعت خودروی شخصی یا با به‌کار‌گیری سلاح لبخند از کنار خبرنگاران عبور می‌کردند، سرانجام محمود اسلامیان حاضر شد دقایق کوتاهی با آنها صحبت کند. در صحبت‌های اسلامیان نه کنایه‌ای دیده می‌شد و نه ابهامی. شفاف‌تر از هر زمان دیگری این مسوول فوتبال و عضو هیات‌رئیسه فدراسیون اعلام کرد که صلاح شرایط کشور و تیم ملی در انتخاب یک سرمربی ایرانی است. او گفت ما سرمربیان خوبی در ایران داریم و در کنار اینها، مربیان خارجی درک درستی از امنیت ایران ندارند و عمدتا به این دلیل است که فوتبال ما را ترک می‌کنند. اسلامیان مطابق انتظار حاضر به بردن اسامی گزینه‌ها یا حتی تعداد آنها نشد و فقط به خبرنگاران گفت: همین که گفتم ایرانی است، از من بپذیرید». جمله‌ای که بار دیگر موضع حال حاضر فدراسیون را روشن می‌کرد.

یکی از مدیران فدراسیون فوتبال که تمایلی به افشای نام خود نداشت در واکنش به این خبر گفت: « همان‌طور که رئیس فدراسیون فوتبال گفتند ابتدا باید قرارداد مارک ویلموتس فسخ شود تا در مورد مربی بعدی تیم ملی تصمیم‌گیری شود اما انتخاب مربی ایرانی برای تیم ملی زمانی رخ خواهد داد که کمیته فنی فدراسیون فوتبال این موضوع را مصوبه کند و این مصوبه در نشست اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال به تصویب برسد. دراین صورت انتخاب مربی ایرانی برای تیم ملی برای فدراسیون فوتبال تکلیف خواهد شد. این روند قانونی کار خواهد بود».

در ادامه به بررسی گزینه‌هایی می‌پردازیم که بیشترین شانس را برای نیمکت تیم ملی دارند.

علی دایی

رد پیشنهادهای تیم‌های مختلف از جمله ذوب‌آهن این شایعه را به وجود آورد که علی دایی برای رسیدن به نیمکت پرسپولیس یا تیم ملی ایران برنامه دارد. جایی که او پیش از این نیز حضور در آن را تجربه کرده و غریبه با فضای این دو نیست. دایی در ابتدای لیگ گزینه جانشینی برانکو بود اما اقبال عمومی با او همراه نبود و همه‌چیز منتفی شود. بعد از رفتن کارلوس کی‌روش نیز به‌واسطه رابطه خوب او با علی دایی، همه شهریار فوتبال ایران را گزینه اصلی جانشینی این مرد پرتغالی دانستند اما اصرار به جذب مربی خارجی مانع از انجام این رویداد شد. حالا او نیمکت پرسپولیس و تیم ملی را پیش روی خود می‌بیند. او حالا در پی کسب قهرمانی لیگ با پرسپولیس یا صعود به جام جهانی با تیم ملی خواهد بود تا آرزوی نیمه‌تمام خود را به سرانجام برساند.

امیر قلعه‌نویی

هر گاه مصاحبه‌های قلعه‌نویی را می‌خوانید، او ناخودآگاه گریزی به دوران حضورش در تیم ملی می‌زند. مربی‌ای که در تیم ملی نباخت و باخت به کره جنوبی در ضربات پنالتی حکم به پایان کار او داد. قلعه‌نویی حالا در سپاهان اوضاع خوبی دارد و می‌تواند قهرمانی در لیگ را تجربه کند اما ارائه پیشنهاد از سوی فدراسیون برای حضور بر روی نیمکت تیم ملی، او را برای حضور در این پست اغوا می‌کند. جایی که او با حضور در تیم ملی با یک هدف دو نشان می‌زند، حضور در جام ملت‌ها و جام جهانی که همه خاطرات تلخ را فراموش می‌کند.

یحیی گل‌محمدی

بین سه گزینه مورد نظر شاید یحیی گل‌محمدی کمترین شانس را داشته باشد. با رفتن احتمالی کالدرون از پرسپولیس، همه نگاه‌ها به سمت این مربی جوان رفته است و گفته می‌شود که احتمالا او جانشین کالدرون است. از طرف دیگر برای حضور در تیم ملی ایران مذاکرات ابتدایی با این مربی انجام شده و برنامه‌ آماده‌سازی از او گرفته شده است و حالا همه‌چیز بر عهده فدراسیون قرار دارد. در صورت تصویب استخدام سرمربی ایرانی برای تیم ملی، یحیی گل محمدی یکی از گزینه‌های اصلی برای جانشینی ویلموتس خواهد بود.

در روزهایی که باشگاه‌های ایرانی با توصیه برگزاری اردو در ایران و لغو اردوهای خارجی روبه‌رو شده‌اند، تنها گزینه خارجی فوتبال ایران برای تیم ملی برانکو ایوانکوویچ است که با توجه به طلب سنگینش از پرسپولیس و البته مشکلات دیگری در پرداخت که ممکن است بار دیگر برای فوتبال ایران تکرار شود، اولویت فدراسیون نیست و او پشت سر گزینه‌های ایرانی قرار دارد.

کولاکوویچ: قزاقستان در ست نخست ما را شگفت‌‌زده کرد

بامداد جنوب: سرمربی تیم ملی والیبال ایران می‌گوید که تیم‌های صاحب‌نام با فرم خوبی به این رقابت‌ها آمدند و برای هر تیمی رفتن به توکیو فوق‌العاده جذاب است.

ایگور کولاکوویچ در نشست خبری بعد از پیروزی 3 بر صفر ایران مقابل قزاقستان، خاطرنشان کرد: مسابقه با قزاقستان یکی از بازی‌های ایران در مسیر راهیابی به المپیک بود. یک مسابقه برای رسیدن به هدف بزرگ که گرفتن بلیت توکیو است. قزاقستان در ست نخست ما را شگفت‌‌زده کرد. بازیکنان این تیم خیلی قدرتمند سرویس زدند، شانس پیروزی در این ست هم داشتند اما به اندازه بازیکنان ایران دقیق نبودند و با اشتباه‌هایی که داشتند، نتیجه ست نخست را به ایران واگذار کردند. بعد از ست اول، ما بازی را کنترل کردیم و البته قزاق‌ها نیز به سرویس‌های قدرتمند خود ادامه دادند. این تیم در دفاع و ضدحمله نیز خوب عمل کرد. باید به روند خوبمان ادامه دهیم و فردا با چین روبه‌رو شویم.

کولاکوویچ درباره مسابقات انتخابی المپیک و نتایج به دست آمده در دیگر بازی‌ها، یادآور شد: تمام بازی‌های این تورنمنت برای ایران اهمیت زیادی دارد، همانطور که برای دیگر تیم‌ها نیز اهمیت دارد. در گروه ما، وضعیت مشخص است و ایران و چین به مرحله نیمه نهایی صعود کردند اما نمی‌دانم حریف ایران در مرحله نیمه نهایی چه تیمی خواهد بود.

وی با بیان اینکه در دیگر گروه این رقابت‌ها صعود قطر قطعی شده است، تصریح کرد: تیم دوم این گروه در مسابقه بین کره و استرالیا که فردا برگزار می‌شود، مشخص می‌شود. قطر با ارائه یک بازی خوب مقابل استرالیا همه را سورپرایز کرد و همین‌طور دیروز کره با بازی خوب کار را برای استرالیا سخت کرد. استرالیا یکی از بهترین تیم‌های شرکت‌کننده در این رقابت‌هاست اما مسابقات انتخابی المپیک مهم است و همه شانس دارند و با همه قدرت آمدند. تیم‌های صاحب‌نام با فرم خوبی به این رقابت‌ها آمدند و برای هر تیمی رفتن به توکیو فوق‌العاده جذاب است.


نام:
ایمیل:
* نظر: