bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۰۳ - ۲۷ دی ۱۳۹۸
بامداد جنوب: تروئیکای اروپایی با انتشار بیانیه‌ای از آغاز روند اجرای مکانیسم ماشه در برجام خبر دادند. به گزارش از یورونیوز، فرانسه، انگلیس و آلمان روز سه‌شنبه در یک بیانیه مشترک مکانیسم حل اختلاف در برجام، موسوم به ماشه را به‌دلیل آنچه «نقض توافق از سوی ایران» خواندند، فعال کرده‌اند.


بامداد جنوب: تروئیکای اروپایی با انتشار بیانیه‌ای از آغاز روند اجرای مکانیسم ماشه در برجام خبر دادند. به گزارش از یورونیوز، فرانسه، انگلیس و آلمان روز سه‌شنبه در یک بیانیه مشترک مکانیسم حل اختلاف در برجام، موسوم به ماشه را به‌دلیل آنچه «نقض توافق از سوی ایران» خواندند، فعال کرده‌اند.

تروئیکای اروپا در ادامه بیانیه خود تاکید کرده‌اند که به کارزار فشار حداکثری دولت امریکا علیه ایران نمی‌پیوندند. بنا بر بیانیه صادرشده از سوی سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای، این دولت‌ها در هماهنگی با سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا این تصمیم را گرفتند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: باتوجه به اقدامات ایران ما هیچ انتخاب دیگری نداشتیم جز اینکه امروز نگرانی‌های خود را در رابطه با اینکه ایران دیگر به تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل نمی‌کند، نشان دهیم و طبق مکانیسم حل اختلاف، مطابق با بند 36 در برجام این مسئله را به کمیسیون مشترک ارجاع دهیم.

مکانیسم حل اختلاف‌های برجام (مکانیسم ماشه) یک روند مذاکره و گفت‌وگو میان اعضای برجام است که با ارجاع گزارش اختلافی از سوی یکی از طرف‌های برجام به کمیسیون مشترک آغاز می‌شود و برای چند مرحله با زمان‌های قابل تمدید در نظر گرفته شده است.

در مرحله اول مسائل اختلافی به ترتیب در سطح مشاوران، معاونان وزرای خارجه و وزیران خارجه طرح می‌شود که در صورت نرسیدن به اجماع و حل اختلاف‌ها موجود، مسائل اختلافی به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود و شورای امنیت هم درباره بازنگشتن تحریم‌ها رای‌گیری می‌کند که این پروسه به شکل کلی یک روند زمان‌بر است که اعضای برجام می‌توانند همین روند را نیز ماه‌ها و حتی سال‌ها تمدید کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پیشتر درباره تهدید اروپایی‌ها به فعال کردن مکانیسم ماشه گفته بود: مکانیسم ماشه در برجام برای مواقعی است که خطای اولیه رخ بدهد. ایران خطای اولیه را انجام نداده است. اقداماتی که ایران انجام داده است، اول از همه در پاسخ به تخطی امریکا از برجام و ناتوانی اروپایی‌ها برای پاسخ دادن انجام گرفته‌اند و اینها همه راهکار محسوب می‌شوند. هیچ‌کسی نمی‌تواند از یک راهکار در پاسخ به راهکاری دیگر استفاده کند.

سیدعباس عراقچی، معاون ظریف نیز در مورد چنین تهدیدی از سوی اروپایی‌های‌ها گفته بود: طبیعی است که این موضوعات شرایطی را ایجاد می‌کند که ما به پایان برجام سریع‌تر نزدیک شویم.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی هم در در حاشیه مراسم راه‌اندازی بخش ثانویه راکتور اراک گفته بود: اگر اروپایی‌ها به سمت مکانیسم ماشه بروند عملا به سمت نابودی برجام رفته‌اند. اروپا می‌خواهد از بعد مسائل امنیتی برجام برآید و این را بارها گفته‌اند اما اینکه اروپا این خواستش با توانش چقدر تناسب دارد بحث جداگانه است. اروپا نشان داد متاسفانه ایالت کالیفرنیا در مقابل دولت امریکا استقلال سیاسی بیشتری دارد تا کل اتحادیه اروپا در مقابل امریکا. این نشان‌دهنده عاجز بودن اروپا در مقابل امریکاست. اینکه به‌دنبال مکانیسم ماشه بروند بر خلاف نیت اروپاست و اگر به این سمت بروند عملا به سمت نابودی برجام رفته‌اند و تناقضی است در اظهارات مقامات اروپایی درباره حفظ برجام.


نام:
ایمیل:
* نظر: