bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۱۷۶
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۲ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
یک. بورس اوراق بهادار به رکوردشکنی ادامه داد؛
بامداد جنوب: این روزها تالار شیشه‌ای شاهد هجوم سرمایه‌گذاران خردی است که بازار بورس را با توجه به ثبات سوددهی در چند سال اخیر و روند رو به رشد آن، مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری دیده‌اند. بورس اوراق بهادار تهران طی سال‌های اخیر با ورود و خروج هیجانی بازیگران جدید به این بازار روند پرنوسانی را در پیش گرفته و فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است، با این حال همواره برآیند این نوسانات رشد مثبت بازار و افزایش معاملات و رکوردشکنی‌های پیاپی بوده است. همین مساله سبب شده ورود سرمایه‌گذاران به این بازار رفته رفته از ثبات بیشتری برخوردار شده و کاهش‌های ناگهانی نرخ سهام باعث ریزش غیرمعمول در این بازار نشود

بامداد جنوب: 

این روزها تالار شیشه‌ای شاهد هجوم سرمایه‌گذاران خردی است که بازار بورس را با توجه به ثبات سوددهی در چند سال اخیر و روند رو به رشد آن، مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری دیده‌اند. بورس اوراق بهادار تهران طی سال‌های اخیر با ورود و خروج هیجانی بازیگران جدید به این بازار روند پرنوسانی را در پیش گرفته و فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است، با این حال همواره برآیند این نوسانات رشد مثبت بازار و افزایش معاملات و رکوردشکنی‌های پیاپی بوده است. همین مساله سبب شده ورود سرمایه‌گذاران به این بازار رفته رفته از ثبات بیشتری برخوردار شده و کاهش‌های ناگهانی نرخ سهام باعث ریزش غیرمعمول در این بازار نشود؛ بر این اساس، طی هفته‌های اخیر افزایش سرمایه‌گذاری روند رو به رشد را حفظ کرده و رکوردشکنی‌های تاریخی بازار بورس ادامه داشته است. در همین رابطه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته هم به رکوردشکنی خود ادامه داد تا جایی که شاخص کل در پایان معاملات نخستین روز هفته با جهش 10 هزار و 516 واحدی به قله شگفت‌انگیز 409 هزار و 962 واحدی رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز سه هزار و 998 واحد رشد کرد و به رقم 126 هزار و 14 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران هم به بیش از هزار و 490 تریلیون تومان رسید.

گزارش‌ها حاکی از آن است که معامله‌گران بازار بورس در این روز بیش از 2/9 میلیارد سهام حق تقدم اوراق مالی در قالب 692 هزار نوبت معامله و به ارزش سه هزار و 981 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

در این زمینه کارشناسان بازار دلیل رکوردشکنی بورس تهران را بازدهی مناسب شرکت‌های حاضر در بورس بعد از تعدیل نرخ ارز می‌دانند. همچنین این کارشناسان وجود رکود در بازارهای موازی مانند ملک و مسکن، طلا و ارز را دلیل روی‌آوری مردم به بورس اوراق بهادار تهران می‌دانند.

نقدشوندگی بورس و آسانی ورود و خروج به این بازار همچنین امکان حضور در با هر میزان از سرمایه باعث توجه معامله‌گران حقیقی به سرمایه‌گذاری در بورس شده است، زیرا عامه مردم با سرمایه‌های اندک زیر صد میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کنند که با این ارقام امکان حضور در بازار ملک و آپارتمان‌های کوچک هم وجود ندارد.

بر این اساس، روز گذشته شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی، دو هزار و 806 واحد رشد کرده و به رقم 109 هزار و 417 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن دو هزار و 668 واحد رشد کرده و به رقم 84 هزار و 99 واحد رسید. همچنین شاخص آزاد شناور 13 هزار و 432 واحد رشد کرده و به رقم 483 هزار و 430 واحد رسید ضمن اینکه شاخص بازار اول بورس با رشد هفت هزار و 391 واحدی به رقم 294 هزار و 346 واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس نیز 22 هزار و 517 واحد رشد کرده و به رقم 894 هزار و 895 واحد رسید.

در این روز عمده نمادهای مهم بورسی در تقویت شاخص خود اثرگذار بودند که از جمله می‌توان به پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، گروه مپنا، سرمایه‌گذاری غدیر، بانک ملت، فولاد خوزستان و فولاد آلیاژی ایران اشاره کرد.

نمادهای پربیننده که مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته شامل بانک ملت، سایپا، بانک تجارت، به قیمت 511 ریال، بانک اقتصاد نوین سه هزار و 540 ریال، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، ایران ترانسفو بوده‌اند. روز گذشته در فرابورس ایران نیز در پایان معاملات، شاخص کل 165 واحد رشد کرده و به رقم پنج هزار و 276 واحد رسید ضمن اینکه ارزش روز بازار اول و دوم این بازار به بیش از 303 تریلیون تومان رسید.

معامله‌گران در فرابورس ایران در این روز بیش از 9/1 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 322 هزار نوبت معامله و به ارزش سه هزار و 10 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین عمده نمادهای فرابورس در تقویت شاخص کل اثرگذار بودند که از جمله می‌توان به پتروشیمی مارون، سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی زاگرس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب، ذوب‌آهن اصفهان، صنایع ماشین‌های اداری ایران اشاره کرد. نگاهش به معاملات بازار سرمایه نشان می‌دهد که نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، فولاد هرمزگان، بانک دی، فرابورس ایران، ماشین‌های اداری ایران و قاسم ایران بوده‌اند. همچنین با پیام ناظر بازار برخی نمادهای بورسی متوقف برخی بازگشایی تعدادی حراج و برخی نیز دچار وقفه معاملات شده‌اند.

از جمله توقف نماد سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، توقف نماد صنعتی بهشهر، توقف نماد جوشکاپ یزد، عمران و توسعه فارس، سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان و حق تقدم آن و نیز معادن بافق با پیام ناظر صورت گرفت.

در پیام‌های دیگر بازگشایی نماد حق تقدم سیمان خزر، ایران یاساتایر و رابر، فولاد آلیاژی ایران، قند هکمتان، بازگشایی نماد توسعه صنعتی ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، کاشی و سرامیک پارس سرام، نوسازی و ساختمان تهران، صورت گرفت.

همچنین وقفه در معاملات نورد و قطعات فولادی، وقفه داروسازی ابوریحان، وقفه لوتوس پارسیان، وقفه در داروپخش، گروه دارویی برکت، معدنی و صنعتی صبانور، وقفه کاشی و سرامیک حافظ، داروسازی سینا، مسکن شمال شرق، سرمایه‌گذاری مسکن، داروسازی فارابی، پتروشیمی سرمایه ایرانیان، صنعتی سپاهان، سرمایه‌گذاری البرز صورت گرفت.

همچنین توقف نماد سرمایه‌گذاری صنعت و تجارت، وقفه معاملات شرکت شهد ایران، بازگشایی نماد صنایع پتروشیمی کرمانشاه صورت گرفت.


نام:
ایمیل:
* نظر: