bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۴۳۲
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹
خرید سهام دولت با 20 درصد تخفیف؛
بامداد جنوب: این روزها بحث عرضه سهام شرکت‌های دولتی با عنوان صندوق «واسطه‌گری مالی یکم» در بورس اوراق بهادار تهران داغ است تا جایی که عده‌ای آن را فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری درازمدت و مطمئن دانسته و عده‌ای نیز معتقدند

بامداد جنوب: این روزها بحث عرضه سهام شرکت‌های دولتی با عنوان صندوق «واسطه‌گری مالی یکم» در بورس اوراق بهادار تهران داغ است تا جایی که عده‌ای آن را فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری درازمدت و مطمئن دانسته و عده‌ای نیز معتقدند با توجه به آزادسازی سهام عدالت و احتمال فروش گسترده سهام از سوی صاحبان آن، امکان سقوط بورس طی ماه‌های آینده بالا بوده و خرید این سبد سهام (با توجه به فراهم نبودن امکان خرید و فروش) توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، سود یا زیان این اوراق به دورنمای رشد شاخص بورس طی ماه‌ها و حتی سال‌های آینده بستگی دارد و در صورتی که پیش‌بینی‌ها از صعود شاخص بورس در مدت‌زمان یادشده مثبت باشد، سبد پیشنهادی دولت که مجموعه‌ای از سهام بانک‌های صادرات، ملت و تجارت و همچنین بیمه البرز و بیمه اتکایی امین است با رشد قابل توجه همراه شده و سرمایه‌گذاری سودآوری محسوب می‌شود، در غیراینصورت این سرمایه‌گذاری با سودآوری قابل قبول همراه نخواهد شد بر این اساس، افرادی که اقدام به خرید این سبد سهام می‌کنند نباید روی بازدهی کوتاه‌مدت آن حساب کنند.

در این زمینه گفته می‌شود هر شخص حقیقی می‌تواند با ۲۰ درصد تخفیف سهام‌دار باشد و برای این منظور کافی است تا زمان تعیین شده، از طریق یکی از درگاه‌های حضوری و غیرحضوری اعلام شده تا سقف دو میلیون تومان برای خرید سهم‌ها اقدام کند. البته اینکه این عرضه که در قالب صندوق‌های ETF صورت می‌گیرد دقیقا چیست، متقاضیان چه چیزی را چگونه و چرا می‌خرند، پرسش‌هایی است که این گزارش به آنها پاسخ خواهد داد.

در این رابطه، وزارت امور اقتصادی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه‌ای فراخوان واگذاری (شماره ۱) پذیره‌‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه‌گری مالی یکم» را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌‌های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد.

به‌طور کلی قرار است ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه‌ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه‌گری مالی یکم» عرضه شود.

همچنین در اطلاعیه شماره۲ این وزارتخانه آمده است که بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض‌الحسنه مهر ایران، پارسیان و پاسارگاد به‌عنوان بانک‌های منتخب از تاریخ ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه، آماده پذیره‌نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله(ETF) هستند. در واقع متقاضیان می‌توانند غیرحضوری و با مراجعه به درگاه‌ بانک‌های مذکور نسبت به پذیره‌نویسی اقدام کنند.

ویژگی بارز این واگذاری، بهره‌‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کدملی) ۲۰میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‌‌نویسی برای هر فرد دارای کدملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌‌های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه‌‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌‌های منتخب انجام می‌شود. شروع پذیره‌نویسی از ۱۴ اردیبهشت و پایان پذیره‌‌نویسی ۳۱ اردیبهشتخواهد بود.

متقاضیان باید توجه داشته باشند کهداشتن کد بورسی برای پذیره‌‌نویسی الزامی نیست. متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از دو ماه بعد از تخصیص امکان‌‌پذیر است، می‌‌توانند به‌تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه‌‌های شرکت سپرده‌‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام کنند.

سهم باقیمانده دولت که اکنون در حال عرضه است، در بیمه البرز با نماد البرز ۱۷ درصد، در بیمه اتکایی امین با نماد اتکام 44/11 درصد و در هر کدام از بانک‌های صادرات با نماد وبصادر، ملت با نماد وبملت و تجارت با نماد و تجارت نیز ۱۷ درصد است.

باید به این نکته توجه داشت که همه سهم‌های یادشده در یک صندوق قرار می‌گیرند و متقاضی سهم صندوق را خریداری می‌کند. بر این اساس فرد در پنج سهم شریک است. هر یونیت واحد ۱۰ هزار تومان است و ۵۰۰ تومان هم برای بازارگردانی در نظر گرفته شده است.

اینکه پنج سهم در یک سبد قرار می‌گیرد باعث می‌شود ریسک صندوق کاهش پیدا کند، زیرا ممکن است یک سهم نزولی اما سهم دیگر صعودی باشد.

مدیریت صندوق تا یک سال و نیم با دولت است و پس از آن به مردم واگذار می‌شود. در واقع عده‌ای سهام مردم را می‌خرند و یک درصد ظرفیت هیات مدیره را تشکیل می‌دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: