bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۵۴۴
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۴ - ۱۱ تير ۱۳۹۹
خط ‌و نشان فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور به فعالان مجازی؛
بامداد جنوب: فرمانده یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی از فیلتر شدن ۱۸۰ سایت و کشف و ضبط ۴۰ هزار قلمشی‌ تاریخی در سال گذشته خبر داد.

بامداد جنوب: فرمانده یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی از فیلتر شدن ۱۸۰ سایت و کشف و ضبط ۴۰ هزار قلمشی‌ تاریخی در سال گذشته خبر داد.

سردار امیر رحمت‌الهی در دیدار با مدیرعامل سایت دیوار در خصوص درج آگهی خریدوفروش اموال فرهنگی ‌تاریخی در این سایت گفت: مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری و مسوولان همواره به دو موضوع مهم اقتصاد و فرهنگ به‌عنوان دو بال برای رشد و تعالی کشور اشاره‌ و تاکید می‌کند.

وی میراث فرهنگی را پیشینه تاریخی هر کشور برشمرد و افزود: تعبیر ما از فرهنگ درباره داشته‌های فرهنگی کشور است، آثاری که ارزشمندترین، سرمایه فرهنگی ما تلقی می‌شوند و پیشینه تاریخی کشورمان را نشان می‌دهد باید از آن‌ها به‌خوبی مراقبت و حفاظت کنیم.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور با هشدار به عده‌ای که سعی می‌کنند با از بین بردن فرهنگ، اهمیت آن را کمتر و موضوعاتی را عادی جلوه دهند، تصریح کرد: اگر هرگونه خدشه‌ای به فرهنگ وارد شود به یک بخش یا کل کشور صدمه وارد می‌شود به ‌همین دلیل با حساسیت این موضوع را دنبال می‌کنیم.

وی خطاب به مسوول سایت دیوار گفت: کاری که شما انجام می‌دهید ‌نوعی خدمات اجتماعی محسوب می‌شود، هر نوع خدمات و فعالیت‌های اجتماعی که ارائه و انجام می‌شود، حتما یک اصل لازم‌الاجرا دارد و این ‌برخلاف سیاست کیفری کشور نباشد، این سیاست خاص کشورمان است، البته ممکن است در یک کشور یک موضوعی جرم شناخته نشود.

سردار رحمت‌‌الهی با بیان اینکه ما موظف هستیم از میراث فرهنگی کشور به‌عنوان یک وظیفه ملی امانتداری کنیم، افزود: این میراث از نسل‌های گذشته رسیده و باید به نسل‌های آینده نیز منتقل شود، همه مردم باید در این زمینه همکاری و کمک کنند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه موضوع میراث‌ فرهنگی به‌اندازه‌ای اهمیت دارد که در قانون مجازات اسلامی، قانون‌گذار در تقسیم‌بندی‌ها، جرائم علیه میراث فرهنگی را در ردیف جرائم علیه امنیت قرار داده و استثنائاً در مواردی گفته است که شروع به جرم نیز به‌عنوان جرم شناخته می‌شود، گفت: آمار جرائم در فضای مجازی از رشد فزاینده‌ای برخوردار است و مهم‌ترین دلیل آن این است که تعقیب کردن آن سخت است.

به گفته سردار رحمت‌‌الهی، در برخی موارد ما با مجرم به‌کل مستقیم برخورد می‌کنیم، ادوات حفاری و شی‌ء تاریخی غیرمجاز آن‌ها را ضبط می‌کنیم، قانون در این موارد صراحت دارد اما فضای مجازی از ظرافت‌های خاصی برخوردار است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه اعتقادداریم در بحث جرائم علیه میراث فرهنگی، رویکردمان باید پیشگیرانه باشد، گفت: هرچقدر در برخورد با جرائم علیه میراث فرهنگی، هزینه‌های ارتکاب جرم را بالا ببریم، آسیب کمتری به آثار تاریخی وارد خواهد شد.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در فضای مجازی سیاست‌گذاری ما مبتنی بر این است که اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه انجام دهیم، لذا بخش حقوقی و فنی یگان هرروز سایت و فضای مجازی را رصد و پایش می‌کند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه اگر اجازه خریدوفروش دستگاه فلزیاب، طلایاب و... صادر و خریدوفروش اشیای تاریخی به‌راحتی انجام شود، درواقع یک عملیات مجرمانه را ترغیب کرده‌ایم، تصریح کرد: در حالی که باید مداخله و برخورد قانونی کنیم به این دلیل به‌دنبال ظرفیت‌سازی هستیم تا در فضای مجازی با مجرمان برخورد کنیم.

وی از فیلتر شدن ۱۸۰ سایت و کشف و ضبط ۴۰ هزار قلم شی‌ء تاریخی در سال گذشته خبر داد و گفت: در سه‌ماهه اول سال جاری با ۸۶ سایت برخورد قانونی کرده شده است و فیلتر شدند.

سردار رحمت‌‌الهی با تاکید بر اینکه با لینک شدن به سامانه برخط فضای مجازی دادستانی کل کشور دیگر نیازی نیست به پلیس فتا برای فیلترینگ و برخورد با سایت‌های غیرمجاز مراجعه کنیم، خاطرنشان کرد: این ابزار به‌شکل مستقیم در اختیار ما قرارگرفته و ما به‌عنوان یک کاربر فعال دادستانی در امور فضای مجازی می‌توانیم، کار رصد فضای مجازی را بیش‌ازپیش دنبال کنیم.

به گفته فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور، درگذشته درخواست فیلترینگ را به‌شکل کتبی ارسال می‌کردیم که انجام این کار زمان‌بر بود و با مشکلات زیادی مواجه بودیم اما با توجه به شرایط و امکانات فعلی طی ۲۴ ساعت یا درنهایت ۴۸ ساعت یک سایت متخلف را فیلتر می‌کنیم.

سردار رحمت‌الهی در همین خصوص تشریح کرد: قانون‌گذار معمولا در فضای مجازی، قانون مبارزه با جرائم رایانه‌ای را مورد ملاک برخورد و تشخیص قرار می‌دهد و دادستانی نیز بر این اساس برخورد می‌کند. درگذشته یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود که جرائم علیه میراث فرهنگی را بر اساس بند چهار ماده ۲۱ قانون جرائم رایانه‌ای تحت عنوان تشویق، تحریک و تسهیل ارتکاب جرائمی که دارای جنبه عمومی هستند از قبیل اخلال در نظم،‌ تخریب اموال عمومی، ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الکلی و... در نظر می‌گرفتند که این نظر ما را تامین نمی‌کرد.

فرمانده یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی با اشاره به تعامل و جلسات کارشناسی برگزارشده همچنین بر اساس پیگیری‌های بخش حقوقی یگان حفاظت میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: درنهایت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قبول کرد تا بر اساس قانونی که در سال ۱۳۷۹ به تصویب رسیده است هرگونه خرید، فروش، تبلیغ و نگهداری فلزیاب باید با اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باشد، اگر کسی مجوز نگرفت عمل غیرقانونی مرتکب شده و دستگاه ضبط می‌شود.

وی ضمانت اجرایی این قانون درگذشته را ضبط دستگاه فلزیاب بیان کرد و افزود: این اقدام نمی‌توانست بازدارنده باشد، متأسفانه آمارهای ما حکایت از آن داشت که میزان خریدوفروش دستگاه فلزیاب در فضای مجازی افزایش پیداکرده است درنتیجه به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استناد کردیم که تعریفی از کالای مجاز مشروط داشت البته این مشروط بودن منوط به اخذ مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

وی در خصوص درج آگهی خریدوفروش اشیای تاریخی در فضای مجازی گفت: ‌این کار با سودجویی در فضای مجازی انجام می‌شود چون انگیزه بسیاری از این افراد، کلاه‌برداری است در حقیقت این‌یک مانور متقلبانه محسوب می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی کشور با تاکید بر نگاه ویژه قانون‌گذار بر خریدوفروش این اقلام تصریح کرد: خریدوفروش طلایاب، فلزیاب، فروش اشیای تاریخی که عمدتاً اصل نبوده و تقلبی را به‌عنوان جرم مستقل با عنوان کلاه‌برداری تلقی می‌کند و تمامی اقداماتی که برای خریدوفروش اشیای تاریخی انجام می‌شود غیرقانونی بوده و عملیات مجرمانه محسوب می‌شود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه تبلیغ برای خریدوفروش اشیای تاریخی جرم محسوب می‌شود، تاکید کرد: افرادی که اقدام به تبلیغ، خریدوفروش اشیای تاریخی در فضای مجازی می‌کنند یک عمل مجرمانه انجام می‌دهند و قصد دارند با تغییر عناوین به آن وجاهت ببخشند و از ساده‌انگاری عوام استفاده می‌کنند، معمولاً انگیزه آن‌ها کلاه‌برداری بوده و افراد ساده‌اندیش را به دام می‌اندازند و اموال آن‌ها را تحصیل می‌کنند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور در پایان به سودجویان اموال فرهنگی تاریخی هشدار دارد و یادآور شد: ظرفیت مشارکت‌های مردمی ما بسیار گسترده و فعال است، دوستداران میراث‌ فرهنگی در کشور یک شبکه گسترده اجتماعی و سازماندهی‌شده‌ای را تشکیل دادند و شماره تلفن ۰۹۶۶۲ نیز برای این موضوع اختصاص دارد، به‌طوری‌که بسیاری از کشفیات و برخوردهای ما با سایت‌ها، بر اساس گزارش‌های مردمی است.


نام:
ایمیل:
* نظر: