bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۵۵۷
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۳ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از سردیس سردار شهید قاسم سلیمانی؛
بامداد جنوب: سردار شهید قاسم سلیمانی یکی از اسطوره‌های مقاومت جهان در مقابل استبداد بیدادگران بود که با زیست شکوهمندانه خود به انسانیت عزت بخشید. سردار سلیمانی با پیشه کردن تقوا به الگوی انسانیت و نوع‌دوستی در جهان شناخته شد و با رسیدن به درجه رفیع شهادت به آرمان‌هایش رنگ واقعیت بخشید.

بامداد جنوب: سردار شهید قاسم سلیمانی یکی از اسطوره‌های مقاومت جهان در مقابل استبداد بیدادگران بود که با زیست شکوهمندانه خود به انسانیت عزت بخشید. سردار سلیمانی با پیشه کردن تقوا به الگوی انسانیت و نوع‌دوستی در جهان شناخته شد و با رسیدن به درجه رفیع شهادت به آرمان‌هایش رنگ واقعیت بخشید.

شهید سردار قاسم سلیمانی یکی از محبوب‌ترین چهره‌های انقلاب اسلامی و نماد مبارزه با نظام سلطه و ظلم جهانی شناخته می‌شود. این شهید والامقام هرگز فکری جز حرکت برای عزت اسلام و مظلومان جهان در سر نداشت و زندگی خود را صرف مبارزه با ظالمان کرد و همواره نگاهش به افق نگاه مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی دوخته بود.

شهادت سردار سلیمانی نقطه آغازی شد برای خلق آثاری فاخر در حوزه ادبیات و هنر مقاومت، برگزاری رویدادهایی با محوریت رشادت‌های وی در مبارزه با بیدادگری‌های حکام ظالم جهان، توسعه فرهنگ شهادت و ایثار و... . بدون شک راه‌اندازی و برگزاری رویدادهایی با محوریت رشادت‌های سردار سهید قاسم سلیمانی نشان از شخصیت والای وی در کشور دارد که دوستدارانش با استفاده از ابزارهای فرهنگی هنری درصدد هستند تا نام و یاد و کارهای بزرگ ایشان را در حفظ کیان اسلام و کشور زنده نگه دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره‌های بین‌المللی ذوالفقار (استان خوزستان) و ملی تئاتر سردار آسمانی (کرمان) و رونمایی از سردیس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که در تالار رودکی برگزار شد، گفت: شهید سلیمانی را می‌توان در یک جمله این‌گونه تعریف کرد که او باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه ماند، شکوه و عزت همیشه همراه انسان‌هایی همچون شهید سلیمانی است، زندگی و مرگ این افراد همیشه باعزت همراه است، زیست شهید سلیمانی به گونه‌ای است که یک مراقبت پویا و همراه با عمل و حرکت را می‌توان در آن دید.

سیدعباس صالحی در ادامه با تشکر از حضور خانواده شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و آیت‌الله موسوی جزایری در این مراسم تصریح کرد: وقتی امام راحل رحلت کردند یکی از رسانه‌ها آن زمان تیتر زد «باشکو آمد و باشکوه رفت» و امروز هم می‌توان از این تیتر اقتباس کرد و گفت «سرادر سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه خواهد ماند»، می‌توان گفت به این شکل زیست کردن رمز و راز زیادی دارد.

وی در ادامه با برشمردن ویژگی‌های انسان‌هایی همچون شهید سپهبد سلیمانی خاطرنشان کرد: اولین ویژگی که انسان را به خدا می‌رساند تقوا است، در کنار تقوا؛ احسان ویژگی دیگری است که انسان‌های همچون شهید سلیمانی دارند، وقتی انسانی متقی و محسن شد معیت الهی او را فرا می‌گیرد و این معیت آثار زیادی برای انسان‌های متقی و محسن به همراه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه شکوه و عزت همیشه همراه انسان‌هایی همچون شهید سلیمانی است، زندگی و مرگ این افراد همیشه باعزت همراه است، زیست شهید سلیمانی به گونه‌ای است که یک مراقبت پویا و همراه با عمل و حرکت را می‌توان در آن دید، یادآور شد: اخلاص خیلی سخت است؛ زیرا یک مراقبت سخت درونی می‌خواهد؛ چراکه انسان نباید دچار هواهای نفسانی شود، هیچ‌کس از شهید سلیمانی در طول چهل سال گذشته منیت ندیده است، کسانی که در این وادی بودند، می‌دانند با چنین جایگاهی نداشتن ادعا در هیچ چیز چه مسیر سختی است.

وی با بیان اینکه مراعات حدود شرعی و اخلاقی در شهید سلیمانی متبلور بود، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز در مورد ایشان به همین ویژگی تاکید داشتند و فرمودند: «شهید سلیمانی یک جنگاور مسلط نظامی و هم یک فرد با مراعات حدود شرعی بود»، اینکه در سخت‌ترین شرایط انسان حدود انسانی، اخلاقی و شرعی را فراموش نکند، کار بسیار دشواری است. مهار نفس در لحظات سخت و رعایت حدود انسانی و شرعی کار آسانی نیست. شهید سلیمانی چهل سال بی‌وقفه در خط جهاد بود، در جبهه دفاع مقدس و همچنین مقابله با تروریسم خط نبرد و مبارزه را رها نکرد.

صالحی با برشمردن ویژگی‌های دیگر شهید سلیمانی تاکید کرد: ایشان همیشه مردمی بود و مردمی زیست، به همین خاطر مردم به ایشان ادای دین دارند، او پناهگاه مردم بود و با مردم ارتباط نزدیکی داشت و زیرا مردم بدون حجابی می‌توانستند به ایشان دسترسی پیدا کنند و مشکلات خود را مطرح کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی به‌عنوان خاطره‌ای در ذهن‌ها خواهد ماند، تاکید کرد: امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس است، این شهید با دفاع مقدس جان گرفت و بوی او در میان همگان پیچید، امسال اولین سالگرد دفاع مقدس بدون حضور این شهید والامقام است؛ اما حیات ایشان در بین همه جاری و ساری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سهم خود در چهلمین سالگرد دفاع مقدس ارتباط و نقش شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس را پاس خواهد داشت و مکتب شهیدان و هم مکتب شهید سلیمانی را معرفی خواهد کرد، بیان کرد: امسال همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس همه استان‌ها به‌ویژه استان خوزستان و کرمان به عنوان دو بال این حرکت خواهند بود، خوزستان به اعتبار روزهای سخت جنگ و خون‌هایی که در این خاک ریخته شد تا خاک وطن حفظ شود و کرمان نیز به عنوان زادگاه این شهید دو استان اصلی در اجرای برنامه‌ها خواهند بود.

وی در پایان از تمام اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که می‌توانند در ترویج مرام شهید سلیمانی اقدامی کنند قدردانی کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: