bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۵۶۶
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۰۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۹
با افزایش بیش از 30 برابری ارزش سهام عدالت؛
بامدادجنوب: روزهای پررونق تالار شیشه‌ای با ورود گسترده سرمایه‌های مردمی به بازار بورس یکی پس از دیگری از راه می‌رسند و شاخص بورس این روزها به رکوردشکنی‌های خود ادامه می‌دهد. این وضعیت برای شرکت‌های بورسی، سهامداران و بازیگران بازار وضعیت خوشایندی است

بامدادجنوب:

روزهای پررونق تالار شیشه‌ای با ورود گسترده سرمایه‌های مردمی به بازار بورس یکی پس از دیگری از راه می‌رسند و شاخص بورس این روزها به رکوردشکنی‌های خود ادامه می‌دهد. این وضعیت برای شرکت‌های بورسی، سهامداران و بازیگران بازار وضعیت خوشایندی است زیرا سودآوری این بازار طی کمتر از یک‌سال گذشته به بیش از 700 درصد رسیده است. این وضعیت درخصوص سهامداران عدالت که شامل اقشار ضعیفتر جامعه هم می‌شود، صادق است و ارزش سهام آنها به میزان قابل توجهی افزایش داشته است تا جایی که در حال حاضر ارزش سهام آنها به بیش از 32 برابر ارزش خود رسیده است. بر این اساس، با توجه به روند صعودی روزهای اخیر بازار بورس و ارزش روز گذشته پرتفوی این سهامداران، ارزش سهام عدالت از ۵۳۲ هزار تومان به بیش از ۱۶ میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسیده است.

در این رابطه، با تصمیم دولت در راستای آزادسازی سهام عدالت، از روز ۱۰ اردیبهشت تا هشتم خرداد‌ماه به سهامداران فرصت داده شد تا در صورتی که به‌دنبال انتخاب روش مدیریت مستقیم هستند و می‌خواهند مالکیت و مدیریت سهام خود را به‌صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار خود بگیرند باید با ورود به سامانهwww.samanese.irنسبت به این امر اقدام کنند اما این فرصت با توجه به استقبال مشمولان سهام عدالت برای انتخاب روش مستقیم در ابتدا تا ۱۵ خردادماه و در نهایت تا ۲۹ خردادماه تمدید شد.

ساز و کار مربوط به نحوه معاملات سهام عدالت به دستور رهبر معظم انقلاب در اختیار شورای‌عالی بورس قرار گرفت که جلسه‌ایدر شورای‌عالی بورس در زمینه تصمیم‌گیری برای معاملات سهام عدالت به‌صورت اضطراری برگزار و تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کرد.

تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه مقرر به فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت شد و به‌دنبال این تصمیم اعلام کردندافرادی کهروش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌انداز تاریخ شش خرداد می‌توانند با مراجعه به بانک‌هایی که شماره شبای خود را برای دریافت سود در سامانه سهام عدالت ثبت کرده‌اند، فرم فروش وکالتی ۳۰ درصد از سهام خود را پر کرده و یکی دو روز بعد، وجه حاصل از فروش این قسمت از سهام عدالت خود را دریافت کنند.

همچنین در این زمینه اعلام شد مشمولانی که دارای کد معاملاتی هستند نیازی به مراجعه به بانک‌ها ندارند و می‌توانند از طریق کد بورسی که در اختیار دارند جهت فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت خوداقدام کنند که البته سهام عدالت به قیمت بازار همان روز بفروش می‌رسد.

پرتفوی سهام عدالت با دارایی ۵۰۰ هزار تومان در تاریخ ۶ خرداد که نخستین روز از فروش این سهامبود،ارزشی بالغ بر هفت و میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داشت که از همان روز مسوولان حاضر در وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید بسیاریبرای نگهداری سهام خود داشتند و معتقد بودند که سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت از جمله سهم‌های با ارزش بازار بورس است که هر روز می‌توانند به رشدی بیش ازروز گذشته دست پیدا کنند.

بر این اساس، بررسی روند افزایشی ارزش سهام عدالت از تاریخ ششم خردادماه تاکنون نشان می‌دهد که ارزش پرتفوی سهام عدالت در تاریخ ۱۰ خرداد‌ماه در مقایسه با شش خرداد چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته و به رقمی بیش از هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. پس از آن، با توجه به روزهای پررونق بورس هر روز شاهد رونق و افزایش ارزش پرتفوی سهام عدالت بودیم، به‌گونه‌ای که ارزش این سهام از ۱۱ تا ۱۷ خردادماه، با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش به رقمی حدودنه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

سهام عدالت از ۱۸ خرداد‌ماه تا ۲۰ خرداد بعد از ۱۴ روز رشد خیره‌کننده در مسیرثبات قیمتیقرار گرفت و در محدوده‌های ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت خورد. سپس ارزش این سهام بعد از دو روز ثبات قیمتی از ۲۱ خرداد تا هفتم تیرماه دوباره وارد فاز صعودی پرشتابشد و از قیمت ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به نرخ ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت. ارزش سهام عدالت بعد از حدود دو هفته صعود قیمتی که تجربه کرد، در روزهای هشتم و دهم تیرماه در مسیر نزولی قرار گرفت و تا قیمت ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز کاهش یافت. با این حال، ارزش سهام عدالت از روز دهم تیرماه در چند روز متوالی به‌دلیل رشد غافلگیرکننده بازار سرمایه در مسیر صعودی پرشتابی قرار گرفت به‌طوری که روز گذشته ارزش آن از مرز ۱۶ میلیون تومان عبور کرد و به بیش از ۱۶ میلیون و ۲۱۳ هزار تومان رسید.


نام:
ایمیل:
* نظر: