bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۶ - ۲۷ تير ۱۳۹۹
بامداد جنوب: وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی دوباره بر حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف‌های این توافق، مصمم است در قبال هرگونه زیاده‌خواهی و رفتارهای غیرمسوولانه، اقدامات قاطع را اتخاذ نماید و سه کشور اروپایی را قویا فرا می‌خواند که به‌جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری امریکا به تعهدات خود پایبند باشند.

ایران: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

بامداد جنوب: وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی دوباره بر حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف‌های این توافق، مصمم است در قبال هرگونه زیاده‌خواهی و رفتارهای غیرمسوولانه، اقدامات قاطع را اتخاذ نماید و سه کشور اروپایی را قویا فرا می‌خواند که به‌جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری امریکا به تعهدات خود پایبند باشند.

در این بیانیه که روز چهارشنبه (۲۵ تیر ۱۳۹۹) منتشر شد، آمده است: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به‌عنوان محصول مهم دیپلماسی چندجانبه، که مورد حمایت قاطع جامعه بین‌المللی قرار داشته است، در پنجمین سالگرد خود با مخاطره جدی روبه‌رو شده است که اگر مورد مراقبت جامعه بین‌المللی برای تضمین اجرای متوازن و با حسن نیت کلیه طرف‌های برجام قرار نگیرد، می‌تواند قربانی دیگری از رویکرد یکجانبه‌گرایانه دولت امریکا باشد که مسوولیت بین‌المللی و پیامدهای آن منحصرا متوجه این کشور و دولت‌های همراه خواهد بود.

بر اساس این بیانیه: «سرمایه بین‌المللی، حقوقی، فنی، راهبردی و سیاسی این توافق در پنجمین سالگرد تفاهم، متاثر از اقدامات مخرب غیرقانونی امریکا دچار فرسایشی عمیق شده است. اعضای باقیمانده برجام بر این نکته واقف بوده و با اجماع بر این نظر هستند که دلیل اصلی شرایط کنونی، نقض‌های مستمر قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام و نهایتا خروج غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده از تفاهمی است که پس از سال‌ها مذاکرات طاقت‌فرسای چندجانبه به‌دست آمد.

عدم پایبندی اساسی دولت امریکا به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، و فقدان اراده دیگر طرف‌ها در اعاده توازن از دست‌رفته در برجام، شرایط کنونی پیرامون برجام را پیچیده‌تر ساخته و عملا سبب‌شده تا جمهوری اسلامی ایران، به‌رغم پایبندی به تعهدات خود، نتواند از آثار برجام همچون رفع تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند شود.

برجام یک راه حل دیپلماتیکِ مذاکره‌شده برای حل و فصل مسالمت‌آمیز یک بحران مزمن ساختگی در مورد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بود که ماهیتی جامع و نهایی دارد، ایران با جدیت و با نگاه به آینده وارد مذاکره شد و نتیجه مذاکره را با حسن‌نیت اجرا کرد، که انجام اقدامات داوطلبانه شفاف‌ساز و اعتمادساز، فراتر از تعهدات ذیل موافقتنامه پادمان، بخشی از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای اعطای اطمینان به جامعه بین‌المللی در مورد ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود بود که در قبال آن تحریم‌های ظالمانه‌ای که به بهانه برنامه هسته‌ای وضع شده بودند باید مرتفع می‌شدند. متاسفانه ایران نه تنها از منافع اقتصادی رفع تحریم‌ها منتفع نشد بلکه بار دیگر شاهد اقدام برخی از دشمنان برجام برای احیای پرونده‌های مختومه، با هدف نابودی کامل دستاوردهای برجام هستیم.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری سازنده و گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است، که آمار و ارقام در مورد تعداد و حجم بازرسی و اقدامات راستی‌آزمایی‌های صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران گواه بر آن هستند. هرگونه تلاش برای سوء‌استفاده از آژانس برای ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی ایران مغایر با مفاد برجام بوده و علاوه بر مخدوش ساختن اعتبار آژانس به‌عنوان تنها نهاد فنی معتبر بین‌المللی برای نظارت بر فعالیت هسته‌ای کشورها، می‌تواند بر مبانی همکاری‌های سازنده پادمانی موجود تاثیرات منفی داشته باشد.

هرگونه همراهی برخی اعضای باقیمانده برجام با توطئه‌های ایالات متحده علیه برجام به‌خصوص در جهت تخریب و تضعیف نظام رفع محدودیت‌های تسلیحاتی در سال پنجم تصویب برجام (مهرماه ۱۳۹۹) جای نگرانی بسیار داشته و همانگونه که بارها تاکید شده است، مذاکره مجدد برجام و اصلاح نظام رفع تحریم‌ها تحت هیچ شرایطی قابل تحمل نبوده و پاسخ جمهوری اسلامی ایران، قاطع و تعیین‌کننده خواهد بود.

بر اساس این بیانیه، جامعیت و نهایی بودن این توافق که به سختی و پس از دو سال مذاکره فشرده در بالاترین سطوح، با ترسیم تمامی جزئیات و با جدول زمان‌بندی دقیق به‌دست آمده است، نباید به هیچ وجه مخدوش شود. هیچ جایگزینی برای این توافق وجود ندارد، پس اگر اراده سیاسی جامعه بین‌المللی به‌ویژه اعضای باقیمانده برجام بر حفظ این توافق مهم است، بسیار مهم است که بر تضمین اجرای متوازن و با حسن‌نیت توافق تمرکز نماییم.

جمهوری اسلامی ایران از دولت‌های جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه، به‌دلیل اقدامات و مواضع سازنده و توام با حسن نیت آنها در سطح شورای امنیت، شورای حکام و کمیسیون مشترک برجام به منظور حفظ و اجرای برجام قدردانی می‌نماید و امیدوار است با تداوم این تلاش‌ها، زمینه لازم برای اجرای کامل برجام فراهم شود.

جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی دوباره بر حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف‌های این توافق، به‌خصوص ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار اقتصادی نظام رفع تحریم‌ها -آنگونه که در برجام پیش‌بینی شده- تاکید کرد که مصمم است تا در قبال هرگونه زیاده‌خواهی و رفتارهای غیرمسوولانه اقدامات قاطع را اتخاذ نماید و سه کشور اروپایی را قویا فرا می‌خواند که به‌جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند».


نام:
ایمیل:
* نظر: