bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۲۲ - ۰۱ آذر ۱۳۹۹
نرخ تورم آبان‌ماه به ۲۹ درصد رسید؛
بامداد جنوب: «امروز بخری بهتر از فرداست»؛ این جمله‌ای است که فروشندگان اصناف مختلف به مشتریانشان می‌گویند و معتقدند که هرروز ممکن است قیمت کالاهایشان افزایش پیدا کند. آشفتگی بازار و افزایش شدید قیمت‌ها که تنها حاصل مناسبات اقتصادی نبوده

بامداد جنوب: «امروز بخری بهتر از فرداست»؛ این جمله‌ای است که فروشندگان اصناف مختلف به مشتریانشان می‌گویند و معتقدند که هرروز ممکن است قیمت کالاهایشان افزایش پیدا کند. آشفتگی بازار و افزایش شدید قیمت‌ها که تنها حاصل مناسبات اقتصادی نبوده و از مناسبات سیاسی روز دنیا و تحریم‌های بین‌المللی گرفته تا تصمیمات کرونایی داخل کشور و جولان دلالان در رخ دادن آن دخیل هستند، زندگی اقشار ضعیف‌تر جامعه را تحت تاثیر قرار داده و سفره اقشار کارگری را کوچک‌تر کرده است. رشد شدید و ناگهانی قیمت‌ها در بازار سبب شده تا قیمت انواع کالاها در استان‌های کشور، شهرهای یک استان و حتی در نقاط مختلف یک شهر هم با یکدیگر متفاوت باشد.

گزارش مرکز آمار کشور حاکی از آن است که نرخ تورم سالانه آبان‌ماه سال جاری برای خانوارهای کشور به 0/29 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 8/1 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور به ۴۶ درصد رسید

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان‌ماه ١٣٩٩ به عدد 4/46 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین 4/46 درصد بیشتر از آبان ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل 0/5 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 1/16 واحد درصدی به 6/56 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش 1/0 واحد درصدی به 8/41 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 7/45 درصد است که نسبت به ماه قبل ۴/۴ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 3/50 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1/8 واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور به 2/5 درصد رسید

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان ١٣٩٩ به ۵.۲ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 8/1 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به‌ترتیب 0/13 درصد و 6/1 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 7/4 درصد است که نسبت به ماه قبل، 4/2 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 6/7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7/0 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه آبان ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به 0/29 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 8/1 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به‌ترتیب 0/29 درصد و 8/28 درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری 7/1 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1/2 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (گوجه‌فرنگی، پیاز، فلفل دلمه‌ای، لوبیا سبز، سیب‌زمینی)، گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، گوشت گاو یا گوساله، گوشت گوسفند)، گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد، کره غیرپاستوریزه، روغن مایع)، گروه «میوه و خشکبار» (نارنگی، موز، انگور) است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای آماده)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (بخاری گازی، انواع شوینده، لوازم پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین گروه «حمل ونقل» (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبانماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 3/26 درصد برای دهک اول تا 2/35 درصد برای دهک دهم است.

نام:
ایمیل:
* نظر: