bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۵۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۰ - ۲۸ تير ۱۴۰۰
نگاهی به آخرین قیمت وام مسکن شهری؛
حسین قاسمی: وضعیت ناپایدار اقتصادی باعث بروز مسائل و مشکلات بسیاری در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کشور شده است. در این حوزه‌ها مانند مسکن که بسیار هم پرمشتری و اشتغالزا هستند، نمادهای مهمی وجود دارد که نیاز به بررسی صحیح و درست دارد.

حسین قاسمی

وضعیت ناپایدار اقتصادی باعث بروز مسائل و مشکلات بسیاری در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کشور شده است. در این حوزه‌ها مانند مسکن که بسیار هم پرمشتری و اشتغالزا هستند، نمادهای مهمی وجود دارد که نیاز به بررسی صحیح و درست دارد. با همه این اوصاف، در بسیاری از کشورهای جهان وام‌های بانکی برای خرید مسکن یک امر مرسوم است و شهروندان با این وام‌ها صاحب خانه می‌شوند. اما این مساله در ایران یک روی دیگر هم دارد و آن نیز اوراق مسکن است.

این اوراق در زمان‌های مختلف، تغییر قیمت می‌دهند و این تغییرات نیز بر اساس جو حاکم بر بازار و بالا و پایین شدن نرخ ارز و سایر موارد صورت می‌گیرد. با این حال، قیمت اوراق مسکن طی دو هفته گذشته نسبتا ثابت بوده است و بر اساس آخرین قیمت‌ها، متاهل‌های تهرانی برای این اوراق باید ۲۸ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان پرداخت کنند.

بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در مردادماه با قیمت ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان و در شهریورماه ۱۳۹۸ نیز با قیمت ۵۹ هزار و۶۰۰ تومان داد و ستد می‌شود. قیمت اوراق مهرماه سال ۱۳۹۸ نیز ۵۹ هزار و ۹۰۰، قیمت اوراق آبان‌ماه ۵۹ هزار و ۷۰۰ و قیمت اوراق آذرماه نیز ۵۹ هزار و ۷۰۰ بوده است. همچنین هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ماه، بهمن‌ماه و اسفندماه همان سال با قیمت ۵۹ هزار و ۱۰۰، ۵۹ هزار و ۳۰۰ و ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شود.

قیمت تسه از فروردین‌ماه تا اسفندماه سال ۱۳۹۹

به گزارش ایسنا، همچنین برای سال ۱۳۹۹ تسه فروردین‌ماه ۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان، تسه اردیبهشت‌ماه ۶۰ هزار تومان و تسه خردادماه ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند. هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیرماه سال گذشته با قیمت ۵۹ هزار و ۷۰۰ تومان، در مردادماه ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان و در شهریورماه ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان داد و ستد می‌شود. این اوراق درهر کدام از ماه‌های مهر، آبان‌ و آذرماه سال ۱۳۹۹ نیز ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند.

اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ماه سال گذشته با قیمت ۵۹هزار و ۴۰۰ تومان، در بهمن‌ماه با قیمت ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان و در اسفندماه با قیمت ۵۹هزار و ۹۰۰ تومان معامله می‌شود که این گزارش نیز بر اساس قیمت اسفندماه سال گذشته نوشته شده است.

قیمت اوراق برای مجردها و متاهل‌های تهرانی

براین اساس، با توجه به اینکه مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان جعاله می‌شود، برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومانی، ۱۱ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۴۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۸۰ ورق به مبلغ چهار میلیون و ۷۹۲ هزار تومان خریداری کنند مجموع هزینه خرید اوراق به ۱۶ میلیون و ۷۷۲ هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون توان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۲۳ میلیون و ۹۶۰هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه چهار میلیون و ۷۹۲ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۸۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند در مجموع باید ۲۸ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۸۰ میلیون تومان رسیده است که برای آن باید ۱۶۰ برگه خریداری شود که هزینه آن ۹ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان است. این وام برای سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که باید برای آن ۱۲۰ برگه خریداری شود که هزینه آن هفت میلیون و ۱۸۸ هزار تومان می‌شود.

پرداخت وام 100 میلیونی روستایی

این در حالی است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از پرداخت وام مسکن 100 میلیون تومانی خبر داد. از روز ۹ تیرماه بانک‌های کشاورزی، تجارت و صادرات سهمیه خود درخصوص وام ۱۰۰میلیون تومانی قرض‌الحسنه مسکن روستایی را به شعب ابلاغ کرده‌اند و به زودی سایر بانک‌ها نیز پرداخت را آغاز می‌کنند.

براساس این گزارش‌، تسهیلات قرض‌الحسنه ساخت مسکن در شهرهای کمتر از ۲۵هزار نفر و روستاها پیش از این ۵۰میلیون تومان بود که به ۱۰۰میلیون تومان رسیده و به ساکنان این مناطق که تاکنون از وام‌های بنیاد استفاده نکرده‌اند، پرداخت می‌شود. از روز ۹ تیرماه بانک‌های کشاورزی، تجارت و صادرات سهمیه خود را به استان‌ها ابلاغ کرده‌اند و طبیعتا روند پرداخت ظرف یکی دو روز آینده آغاز خواهد شد. سایر بانک‌ها از جمله بانک مسکن و ملت نیز به زودی پرداخت را شروع می‌کنند. قبلا مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۵ساله بود که به ۲۰ سال افزایش یافته است. بنابراین اقساط ماهانه آن به حدود ۷۰۰هزار تومان می‌رسد. بنیاد مسکن در قالب برنامه‌های مختلف، احداث مسکن در شهرهای کوچک و روستاها را انجام می‌دهد. بر این اساس، یکی از این برنامه‌ها تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه برای ساخت ۱۱۵ هزار واحد در حاشیه شهرها است که تاکنون ۶۴هزار واحد در این زمینه به بهره‌برداری رسیده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: