bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۹ - ۲۳ آبان ۱۴۰۰
پس از دو سال سکوت سامانه شفافیت شهرداری و شورا؛
داود علیزاده: سامانه شفاف‌سازی که پیش‌ازاین به‌عنوان یکی از اولویت‌های شورای شهر و شهرداری‌ها معرفی‌شده بود، در بوشهر از سال 98 تاکنون مسکوت مانده است. پیش‌ازاین قرار بود

داود علیزاده

سامانه شفاف‌سازی که پیش‌ازاین به‌عنوان یکی از اولویت‌های شورای شهر و شهرداری‌ها معرفی‌شده بود، در بوشهر از سال 98 تاکنون مسکوت مانده است. پیش‌ازاین قرار بود در این سامانه هر شش ماه یک‌بار باید صورت جامعی از درآمد و هزینه شهرداری به تصویب شورای شهر رسیده و برای اطلاع عموم منتشر شود، همچنین شهرداری‌ها نیز موظف بودند که در بستر شفاف‌سازی قراردادهای منعقده را به اطلاع عموم برسانند.

در این سامانه قرار بود گزینه‌هایی همچون گزارش‌های عملکرد، اسناد قرارداد فروش املاک، آگهی مناقصات, مزایدات و استعلام آگهی مناقصات, مزایدات و استعلام، طرح‌ها و برنامه‌های مصوب، بودجه و تفریغ بودجه، اطلاعات مدیران و کارکنان و ... به مردم اعلام شود.

در حال حاضر سامانه جامع شفافیت مدیریت شهری در بسیاری از مراکز استان‌ها فعال است. این سامانه با اهدافی همچون شفاف‌سازی سازمانی، اطلاعاتی و اداری، دسترسی آزاد به اطلاعات و داده‌های شهرداری، ارتقای سلامت نظام اداری، ارتقاء مشارکت‌پذیری کارکنان و شهروندان در مدیریت شهری، تقویت نظارت عمومی بر فرایندهای شهرداری و افزایش اعتماد عمومی راه‌اندازی شده است.

در همین زمینه سخنگوی شورای اسلامی شهر بوشهر از راه‌اندازی مجدد سامانه شفافیت در خصوص مصوبات شورای شهر خبر داده است.

ایمان زندی‌نیا صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: شفاف‌سازی به‌عنوان یکی از اولویت‌های شورای اسلامی شهر بوشهر تعیین‌شده و در این راستا در همه زمینه‌ها دنبال شفاف‌سازی هستیم.

به گفته وی بر اساس قانون، هر شش ماه یک‌بار باید صورت جامعی از درآمد و هزینه شهرداری به تصویب شورای شهر رسیده و برای اطلاع عموم منتشر کند که در ادوار مختلف این امر محقق نشده بود.

زندی‌نیا با بیان اینکه با پیگیری صورت گرفته گزارش جامع درآمد و هزینه شش ماه اول سال ۱۴۰۰ به شورا ارسال‌شده است، افزود: این گزارش در کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا مطرح و به تصویب رسید و به صحن شورا ارجاع و در جلسه علنی شورا به تصویب اعضا رسید.

به گفته وی بر اساس صورت جامع شهرداری در شش ماه اول امسال ۲۵۰ میلیارد تومان درآمد و ۱۸۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه داشته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: در راستای هوشمند سازی و کاهش بوروکراسی اداری که خود فساد زا نیز می‌تواند باشد سیستم یکپارچه شهرسازی جایگزین سامانه قدیمی شهرسازی که ۲۰ سال از عمر آن می‌گذرد خواهد شد.

زندی نیا با بیان اینکه شهروندان بدون نیاز به مراجعه به شهرداری از منزل یا محل کار خود امور مربوط به پروانه ساختمان و پرداخت عوارض را به صورت آنلاین توسط پلتفرم‌های تعیین شده انجام دهند تاکید کرد: این یکی برنامه‌های شفاف سازی در کنار سایر برنامه‌ها خواهد بود.

به گفته وی در بودجه سال ۱۴۰۰ پروژه‌هایی دیده شده که باید اجرایی شود و در خصوص پروژه‌های جدید ما پیشنهادات را احصا می‌کنیم و بعد از بررسی در بودجه سال آینده منظور می‌کنیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر بوشهر از اختصاص 5/1 میلیارد تومان اعتبار برای افزایش مخازن زباله در بوشهر خبر داد.

زندی‌نیا با اشاره به کمبود مخازن زباله در معابر و محلات یکی از دغدغه‌های شهروندان است. افزود: با توجه به کمبود مخازن و اتمام اعتبار آن در بودجه سال جاری شهرداری، شورا با لایحه شهرداری برای جابجای ردیف اعتبار خرید ۵۰۰ مخزن زباله به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان موافقت کرد.

شهردار بندر بوشهر در تایید همین خبر گفت: برخی از مخزن های زباله شهر بوشهر نیز فرسوده است که طرح نوسازی این سطل ها بزودی اجرایی می شود.

حسین حیدری افزود: جمع آوری منظم پسماند در راستای داشتن محیط سالم و پاکیزه در اولویت‏های اصلی شهرداری بندر بوشهر است و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بوشهر از وضعیت آلاچیق‌های ساحلی و پارک‌های سطح شهر بوشهر انتقاد کرد.

مهرزاد آسایش ظهر چهارشنبه در نشست اعضای شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: در بودجه سال جاری ردیف اعتبار برای خرید وسایل بازی وجود دارد؛ ولی اکنون وضعیت وسایل بازی در پارک‌های سطح شهر بوشهر مناسب نیست.

به گفته وی درخواست دارم با توجه به فروکش کردن کرونا و استفاده شهروندان از پارک‌ها این وسایل بازی خریداری و جایگزین وسایل از کارافتاده شود.

عضو شورای شهر بوشهر خواستار بهسازی راه دسترسی به آلاچیق‌های ساحلی و توجه به کدهای جدید درآمدی در شهرداری شد.

وی با بیان اینکه آسفالت کوچه‌ها و معابر شهر بوشهر یکی از مطالبات جدی شهروندان است تاکید کرد: با توجه اعتبار خوبی که در بودجه سال جاری شهرداری به آن اختصاص داده‌شده است.

آسایش ادامه داد: درخواست ما این است که شهرداری با سرعت بیشتری این مهم را عملیاتی کند؛ زیرا هم‌اکنون کوچه‌های زیادی داریم که زیرسازی و قیرپاشی هم شده؛ اما آسفالت آن‌ها تاکنون انجام‌نشده است.

به گفته وی عملیات اجرایی پروژه پنج زمین چمن مصنوعی در شهر بوشهر به اتمام رسیده اما هنوز تحویل قطعی به شهرداری داده نشده که باید هر چه زودتر تحویل و فراخوان انتخاب پیمانکار بهره‌برداری از این زمین‌ها زده شود.نام:
ایمیل:
* نظر: