bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۶۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۱ - ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر برگزار می‌شود:
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از برگزاری مسابقه کتابخوانی «چُغُک» ویژه نوجوانان به‌مناسبت چهل و چهارمین بهار انقلاب اسلامی در دهه فجر خبر داد.

حیدر راهب، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر به برگزاری مسابقه کتابخوانی «چغُک» ویژه گروه سنی 13 تا 19 سال همزمان با دهه فجر در استان اشاره کرد و  گفت: این مسابقه براساس رمان «چُغُک» برگزار می‌شود. این رمان روایت جذابی از مبارزات و وقایع تاریخی انقلاب اسلامی در مشهد و نقش آیت‌الله خامنه‌ای در رهبری آن مبارزات است که از زبان نوجوانی روایت می‌شود که در ایام مبارزات نهضت اسلامی، جای مخصوصی در بین مبارزان درجه یک انقلاب داشته و آیت‌الله خامنه‌ای، به او لقب «چغک» داده بودند.

 

وی ادامه داد: داستان به زبان مردم کوچه و بازار روایت می‌شود، به همین سبب مخاطب امروز خیلی خوب آن را می‌فهمد. داستان براساس رویدادهای روزهای نهم و دهم دی‌ماه ۱۳۵۷ در مشهد شکل می‌گیرد. ماجراهای این دو روز، از مهم‌ترین اتفاق‌های دوران مبارزات مردم ایران علیه رژیم شاهنشاهی است که در کتاب چُغُک به خوبی روایت شده است.

 

راهب افزود: متقاضیان شرکت در این مسابقه می‌توانند رمان چغک را یا از کتابخانه‌های عمومی سراسر استان امانت بگیرند یا کتاب صوتی آن را از سایت مسابقه به نشانی www.samakpl.ir دریافت کنند و پس از مطالعه کتاب، تا ۲۲ بهمن جاری فرصت دارند با مراجعه به  سامانه الکترونیکی مسابقه به نشانی www.samakpl.ir ثبت‌نام کنند.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر ادامه داد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: «ما تاریخ انقلاب را باید با استفاده از رمان روایت کنیم. یعنی شما هر چقدر هم که کتاب تاریخی بنویسی و این داستان‌ها در قالب کتاب‌های تاریخ روایت بشود، نسل بعدی سراغ این تاریخ نخواهد رفت. این تاریخ باید وارد رمان شود و آن وقت نوجوانان به بهترین نحو ممکن با آن آشنا می‌شوند»، رمان چغک به‌دلیل ساختار و محتوای روایت‌گونه‌اش کتاب مناسبی است تا در این برهه نسل امروز را با وقایع تاریخی دوران پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر و بهتر آشنا سازیم.

 

راهب گفت: مسابقه کتابخوانی «چُغُک» به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با همکاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار می‌شود و به برگزیدگان این رویداد جوایز نقدی اهدا خواهد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: