bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۵۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۴ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۱
بامداد جنوب: سفیر کشورمان در بغداد گفت‌وگوی مشروحی با شبکه تلویزیونی الشرقیه داشت که در آن سوالات بسیار صریح و البته پاسخ‌های صریح‌تری داده شد. آنچه در ادامه می‌خوانید، بخشی از این گفت‌وگو است:

بامداد جنوب: سفیر کشورمان در بغداد گفت‌وگوی مشروحی با شبکه تلویزیونی الشرقیه داشت که در آن سوالات بسیار صریح و البته پاسخ‌های صریح‌تری داده شد. آنچه در ادامه می‌خوانید، بخشی از این گفت‌وگو است:

سفیر کشورمان در این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا شهید سلیمانی نسبت به سردار قاآنی تاثیر بیشتری بر نیروهای عراقی دارد، گفت: این دو شخصیت مختلف هستند و ضرب‌المثلی فارسی وجود دارد که می‌گوید انگشتان یک دست شبیه هم نیستند، مساله مهم این است که پیام هر دو یکی است، شهید سلیمانی امکانات و توانایی‌های خود را داشت و اکنون سردار قاآنی نیز امکانات و توانایی‌های خود را دارد و هر فردی از نظر مدیریت و توانایی نسبت به فرد دیگر تفاوت دارد؛ اما مساله مهم سیاست و راهبرد جمهوری اسلامی ایران و تلاش و پیگیری‌هایش برای عراق است، در این مساله هیچ تفاوتی وجود ندارد و سردار قاآنی نیز اکنون پیگیر است و به همه طرف‌ها کمک می‌کند.

ایرج مسجدی در پاسخ به سوالی درخصوص حمله موشکی ایران به مرکز راهبردی صهیونیست‌ها در اربیل گفت: من در دیدار با مسوول وزارت خارجه عراق این مساله را شرح دادم و گفتم که حاکمیت عراق برای ما کاملا مورد احترام است؛ اما شما باید نگرانی‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرید، ما نباید از یک طرف دوست باشید و از یک طرف گام‌هایی برداشته شود که امنیت ایران را به خطر بندازد برای مثال گروه‌های معارض جمهوری اسلامی ایران در خاک اقلیم کردستان چکار می‌کنند؟ اینها پایگاه‌هایی دارند و دائما درحال رفت‌وآمد به خارج و اقلیم کردستان هستند، بدتر از همه این‌ها این گروه‌ها وارد خاک ایران می‌شوند و اقدامات امنیتی انجام می‌دهند سپس به خاک اقلیم بازمی‌گردند.

وی در پاسخ به این سوال که منظور از این گروه‌ها کدامند؟ گفت: حزب دموکرات کردستان ایران و پایگاه آن‌ها در کوی سنجق در اقلیم کردستان که این یک امر علنی است و هیچکس نمی‌تواند آن را انکار کند، همچنین پژاک و گروه‌های دیگر. بنابراین ما در وهله اول از مقامات اقلیم کردستان و عراق می‌خواهیم که به فعالیت این گروه‌ها پایان دهد.

مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود در ابتدا به دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان نسبت به این امر خبر دهید، گفت: ما بارها به آن‌ها هشدار دادیم زیرا ما خواهان این نیستیم که مساله به درگیری برسد؛ اما اگر نگرانی‌های امنیتی ما برطرف نشد. ما نمی‌توانیم دست بسته بمانیم، این گروه‌ها وارد خاک ما می‌شوند و نیروی‌های امنیتی ما را ترور می‌کنند و به خاک کردستان بازمی‌گردند.

سفیر ایران در پاسخ به این سوال که شما پیش از این دلیل حمله به اربیل را اسرائیل اعلام کردید؛ اما اکنون در خصوص گروه‌ها صحبت می‌کنید، دلایل حمله موشکی چه بود، گفت: شما گفتید مثال بزنید و من نیز مثال زدم؛ اما درخصوص حمله موشکی باید بگویم که مقامات کردستان نگرانی‌های امنیتی ما را جدی نمی‌گیرند و اسرائیلی‌ها از داخل اقلیم کردستان امنیت ما را هدف قرار می‌دهند، دلیل این حمله موشکی عملیاتی بود که نیروهای اسرائیلی از داخل خاک اقلیم کردستان علیه پایگاه وابسته به سپاه پاسدارن در کرمانشاه انجام دادند و حمله موشکی پاسخی به این عملیات بود و گرنه ایران بهدنبال ایجاد مشکلات با اقلیم کردستان نیست، من مثال دیگری برایتان ذکر می‌کنم و آن هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد است، ما چرا این پایگاه را مورد هدف قرار دادیم، زیرا امریکایی‌ها اقدام به ترور شهید سلیمانی کردند و این ترور در خاک عراق انجام شد، ما دولت عراق را دلیل این ترور نمی‌دانیم بلکه امریکا و دونالد ترامپ را عامل آن می‌دانیم و بعد از ترور ما به این عملیات پاسخ دادیم و پایگاه عین الاسد را مورد هدف قرار دادیم بنابراین جمهوری اسلامی ایران خواهان امنیت و حاکمیت کامل از حاکمیت عراق است، اما من از شما این سوال را می‌پرسم که در صورت انجام عملیات از سوی امریکا یا اسرائیل یا نیروهای ضد انقلاب علیه ایران ما باید چه اقدامی انجام دهیم، ایران باید دست بسته بماند یا باید از خودش دفاع کند، ما از امنیت خود دفاع کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا شما در بلندی‌های جولان سوریه علیه اسرائیلی‌ها عملیات انجام نمی‌دهید زیرا آنجا نیز نیروهای اسرائیلی حضور دارند، گفت: زیرا آن‌ها از خاک عراق علیه ما عملیات انجام دادند و اگر امریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از هر کشور دیگری علیه ما چنین اقدامی مرتکب شوند ما نیز پاسخش را خواهیم داد. تمام اقدامات ما پاسخی به اقدامات آن‌ها بود.

مسجدی در پاسخ به این سوال که اگر آن‌ها نیز به اقدام شما پاسخ دادند شما چکار خواهید کرد؟ گفت: پاسخ سخت‌تری به آن‌ها خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال که ایران می‌گوید عناصر اسرائیلی در خاک کردستان حضور دارند درحالی که دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان این مساله را رد می‌کنند، من به‌عنوان یک شهروند عراقی حرف کدام یک را باور کنم، گفت: ما پیشنهادی برای حل این مشکل مطرح کردیم و این موضوع را دنبال می‌کنیم، ما گفتیم که می توانیم یک کمیته مشترک میان ایران و دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان تشکیل دهیم و اعضای این کمیته مذاکرات و مباحثاتی میان خود انجام می‌دهند و اقدام به از بین بردن نگرانی‌های امنیتی می‌کنند و اطلاعاتی که دارند را در آن کمیته مطرح می‌کنند، به‌نظر من اگر این پیشنهاد اجرایی شود، می‌توان مشکل را حل کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: