bamdad24 | وب سایت بامداد24

حراج اموال کشور برای بازنشستگان

حراج اموال کشور برای بازنشستگان

داود علیزاده: مساله برای بازنشستگان تنها به قوانین سن و سنوات بیمه محدود نمی‌شود و مساله ‌اصلی در طرف دیگر ماجراست. جایی ‌که مشکلات مالی سازمان تامین اجتماعی و دولت در پرداخت پاداش بازنشستگی و معوقات برای این قشر عیان می‌شود. بدهی دولت به سازمان‌های بیمه طبق اعلام اکبر شوکت، عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی به 180 تا 200 هزار میلیارد رسیده است و از سوی دیگر سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حقوق و پاداش بازنشستگان با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست که مجبور شده است دست به دامان بانک‌ها شود و در حال حاضر این سازمان به بانک‌ها بیش از 40هزار میلیارد بدهی دارد.
«انسان» مهم‌ترین عامل تهدید‌کننده خلیج فارس است

«انسان» مهم‌ترین عامل تهدید‌کننده خلیج فارس است

الهام بهروزی، داود علیزاده: باید بپذیریم که حال خلیج فارس و اکوسیستم‎‌های منحصربه‌فردش خوب نیست. از یک سو آلودگی‌های صنعتی و پسماندهای شهری و از سوی دیگر صیدهایی بی‌رویه و غیراستاندارد نفس‌هایش را به شماره انداخته است. بدیهی است که منطقه خلیج فارس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پهنه‌های آبی جهان به لحاظ تنوع زیستی، منابع شیلاتی و به‌خصوص منابع نفتی غنی، اکوسیستمی منحصربه‌فرد به‌شمار می‌رود
ایرانی‌ها نگران معیشت‌ هستند؛ نه جنگ

ایرانی‌ها نگران معیشت‌ هستند؛ نه جنگ

داود علیزاده: مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمان‌ها و نهادهای تصمیم‌گیر، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره‌گیری از مشارکت و دیدگاه‌های شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه‌های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است. در این گزارش مروی داشته‌ایم بر مهم‌ترین نظرسنجی‌های این مرکز در دوماهه اخیر که برخی نمایه‌ای از وضعیت اجتماعی ایران امروز را نشان می‌دهد. نگرانی از بروز جنگ، رابطه مالک و مستاجر، وضعیت سالمندان و همچنین سرانه مصرف تغذیه کالاهای اساسی در بین ایرانیان ازجمله مواردی است که در این گزارش به آمار و ارقام نظرسنجی آن مراجعه و مرور خواهد شد.
ضرر8/5 میلیارد دلاری بی‌توجهی به محیط زیست در ایران

ضرر8/5 میلیارد دلاری بی‌توجهی به محیط زیست در ایران

داود علیزاده: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «بررسی تطبیقی اقتصاد محیط‌زیست از دیدگاه تقنینی و نظارتی» برآورد کرده که بی‌توجهی به محیط‌زیست سالانه دست‌کم هشت میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار به اقتصاد ایران زیان می‌زند. متن کامل این گزارش که در ۳۷ صفحه تنظیم‌شده در پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز پژوهش‌ها در دسترس است.
ضرورت نظارت جدی‌تر بر کار استخرهای شنا

ضرورت نظارت جدی‌تر بر کار استخرهای شنا

الهام بهروزی: بوشهر هم از جمله شهرهایی است که در فصل گرما از نظر زیرساختی در تامین اوقات فراغت شهروندان از خلأ بزرگی رنج می‎برد که در نتیجه این خلأ، استخرهای شنا عموما به مکانی پراستقبال در این فصل تبدیل می‌شوند؛ چراکه خنکای آب آن می‌تواند از یک سو گرمای هوا را برای ساعاتی برای شناگران و شهروندان قابل تحمل کند و از سوی دیگر خود شنا کردن می‌تواند سلامتی آنها را تضمین کند
بررسی وضعیت تحصیلی کودکان مهاجر

بررسی وضعیت تحصیلی کودکان مهاجر

داود علیزاده: طبق طرحی که از چهار سال پیش در ایران اجرائی شد، همه مهاجران، چه قانونی چه غیرقانونی، اجازه ثبت‌نام در مدارس دولتی را دارند. به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، ایران میزبان یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های مهاجر در دنیاست و برآیندها نشان‌ می‌دهد که بیش از سه میلیون افغانستانی به‌صورت قانونی و غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند.
کودکان مظلو‌ترین قربانیان «خشم»

کودکان مظلو‌ترین قربانیان «خشم»

الهام بهروزی: امروز با جامعه‌ای روبه‌رو هستیم که به‌دلیل ناملایمات و شرایط بد اقتصادی و اجتماعی خشونت به‌صورت نامحسوسی در آن روبه‌فزونی است. برخی از جامعه‌شناسان بر این عقیده هستند که ریشه بسیاری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی فقر است؛ فقری که در اثر تورم، نابرابری‎های درآمدی، بیکاری و... در جامعه ریشه دوانده و مردم را از نظر روحی روانی تحت فشار قرار داده است. از این‌رو، در صحنه‌های اجتماعی روزانه با جرم‌های کوچک و بزرگ مواجه هستیم که بر روحیه افراد جامعه تاثیرگذار بوده و منجر به آشفتگی‌های روحی روانی شده است.
مهمترین اخبار