bamdad24 | وب سایت بامداد24

«کتاب» مهم‌ترین ابزار توسعه فرهنگی

«کتاب» مهم‌ترین ابزار توسعه فرهنگی

الهام بهروزی: هرساله با فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی برنامه‌هایی با محوریت کتاب اجرا می‌شود که می‌تواند در صورت استمرار توسعه فرهنگی جامعه را به‌دنبال داشته باشد. استان بوشهر از سال 95 تلاش‌های جدی را در راستای مانوس کردن مردم با کتاب با اجرای طرح‌های جدید و خلاقانه آغاز کرد که بسیاری از این طرح‌ها در برخی از شهرها نظیر بوشهر، خورموج، برازجان و... توانست نگاه مردم به‌ویژه کودکان و نوجوانان را به کتاب جذب کند و تاثیرگذار ظاهر شود و اتفاقاتی خوبی در حوزه فرهنگ استان پیش بیاید.
توقیف کتاب و شادی قاچاقچی‌ها

توقیف کتاب و شادی قاچاقچی‌ها

داود علیزاده: خبری که این مدت بارها تائید و تکذیب شده است. این بار اما به نظر می‌رسد که جدی‌تر از همیشه باشد. به گزارش ایسنا اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در اطلاعیه‌ای از تعلیق مجوز کتاب‌های «یووال نوح هراری» خبر داده است.
گشایش نمایشگاه «30 سال با نقاشی»  در جم

گشایش نمایشگاه «30 سال با نقاشی» در جم

الهام بهروزی: علی بحرینی یکی از اساتید نقاشی مطرح بوشهری است که در کارنامه هنری خود مجموعه‌های فاخر و ارزشی نظیر «مهر و ماه»، «فصل سرخ» و... را ثبت و ضبط کرده است. این هنرمند بیش از پنج سال از عمر خود را وقف آفرینش مجموعه بزرگ دینی «مهر و ماه» کرد که راوی زندگی امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) از تولد تا شهادت است و با وجود اینکه این مجموعه بسیار پرمحتوا و فاخر بود؛ اما از سوی هیچ‌کدام از دستگاه‌های فرهنگی و اجرائی استان مورد حمایت قرار نگرفت.
ادبیات فرمان‌پذیر نیست

ادبیات فرمان‌پذیر نیست

اسماعیل مسیح‌گل: الهام صادقی شاعری از خطه خوزستان است. او در خصوص طی طریقش در وادی عشق می‌گوید: «نوشتن را از روزگارِ نوجوانی آغاز کردم. از روزگارِ مشق و مدرسه و راهنمایی. نوشتن برای من تفریح نیست و تفنن. رنجِ مداوم است. از دوبیتی، غزل، رباعی، مثنوی و... رسیدم به سپیدی‌هایِ جهان. به بیمارستان. دیوارها و ملافه‌های سپید. جنگ و فاصله طبقاتی امانِ جهان را بریده است و من خونم را در کلمات می‌ریزم .
نگاهی به مجموعه‌داستان «آمیخته به بوی ادویه»؛

نگاهی به مجموعه‌داستان «آمیخته به بوی ادویه»؛

الهام بهروزی: مجموعه‌داستان «آمیخته به بوی ادویه» نوشته مریم منوچهری اثری است که در بهار 98 از سوی نشر ثالث راهی بازار کتاب شده است. این مجموعه‌داستان در فضای کاملا جنوبی به تصویر کشیده شده که به عقیده نویسنده اثر، جنوبی که او در داستان‎هایش آفریده با جنوبی که دیگر نویسندگان بومی این منطقه نظیر محمدرضا صفدری خلق کرده‌اند، متفاوت است.
تلالوی اعتقاد به وحدت در سینه‌زنی بوشهری

تلالوی اعتقاد به وحدت در سینه‌زنی بوشهری

الهام بهروزی: استان بوشهر یکی از استان‌های غنی در حوزه آیین‌ها و سنت‌ها به‌شمار می‌رود. آیین‌هایی که هر کدام آداب و رسوم و اصول خاص خودش را دارد؛ یکی از این آیین‌ها که از تعدد و تنوع بی‌نظیری برخوردار است، آیین عزاداری است. آیین عزاداری در بوشهر در فرم‌ها و شکل‌های مختلفی اجرا می‌شود که شاخص‌ترین آن، سینه‌زنی است که در کشور به‌دلیل فرم و قاعده خاصی که دارد و منحصر به اهالی بوشهر است، به سینه‌زنی بوشهری مشهور شده است.
نوبل ادبیات و اعتبار برباد رفته

نوبل ادبیات و اعتبار برباد رفته

داود علیزاده: آکادمی نوبل در سال‌های اخیر با جنجال‌های متعددی همچون رسوایی اخلاقی و فساد مالی و... روبه‌رو شده است. جنجال‌ها به حدی به اعتماد عمومی لطمه وارد کرد که این آکادمی تصمیم گرفت که در سال 2018 برنده نوبل ادبیات را اعلام نکند. آکادمی نوبل اعلام کرده بود: برای کسب مشروعیت و اعتماد عمومی نیاز به فرصت و زمان است و جایزه امسال به همراه جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ اهدا خواهد شد.
مهمترین اخبار