bamdad24 | وب سایت بامداد24

کوچ ابدی مرد سپیدموی تئاتر از دیار نخل و دریا

کوچ ابدی مرد سپیدموی تئاتر از دیار نخل و دریا

الهام بهروزی: خبری کوتاه به‌سرعت همه جا پیچید؛ تلخ و گس... باز هم خبر یک نیستی غم‌انگیز‌!!! خبر کوچ یک مرد سپیدموی مهربان از سرزمینی به نام «دنیا»... علی غلامی هم رفت تا به نیستی جامه‌ای زیبا بپوشاند؛ همان‌گونه که پیش از آن هستی را زیبا و جاندار کرده بود... اما نه، نمی‌توان نیستی برای هستی هنرمندی متصور شد که رد پای محکمی در خاطرات کوچک و بزرگ جنوبی‌ها دارد.
آیینی با شورآفرینی کودکان در شبی از رمضان

آیینی با شورآفرینی کودکان در شبی از رمضان

الهام بهروزی: آیین‌ها جزئی از زندگی است که برخاسته از باورها، اقلیم، رسوم، زندگی و نگرش بشر است و بهترین ابزار برای انتقال ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی به آیندگان است. بارها اشاره شده که بوشهر مهد آیین‌های منحصربه‌فرد و دیرینه است و در سینه خود رسومی را جای داده که واکاوی هر کدام، رسیدن به کنش‌ها و ساختارمندی باورها و زندگی اهالی این خطه را در پی دارد.
همسفر ما شوید فقط با یک پرس غذا

همسفر ما شوید فقط با یک پرس غذا

الهام بهروزی: کوچه‌های دل را جارو و عطرافشانی کرده‌ایم و ضیافتی را ساز تا آیینش را به‌رسم هر سال با تقسیم مهربانی بپراکنیم در خانه‌های بزرگ جود و عطوفت. تا بکشیم دستی از مهر بر سر سختی‌هایی از جنس فقر... تا بار دیگر عهدی ببندیم با مولای متقیان در باب یتیم‌نوازی.
زیرکی را گفتم این احوال بین، خندید و گفت...

زیرکی را گفتم این احوال بین، خندید و گفت...

عباس عاشوری‌نژاد: هفته نکوداشت مقام معلم تمام شده است و اما بعد از این که معلمی شغلِ انبیاست و «مِدَادُ الْعُلَمَاءِ أَفْضَلُ مِنْ دِمَاءِ الشُّهَدَاءِ» و حرف و حدیث‌هایی گهربار از این دست که همه حق است، من امروز می‌خواهم درباره یک مساله بغرنج از زندگی معلمانِ کشورمان یادداشتی بنویسم. مساله‌ای که در این دوره و زمانه گریبانِ معلمانِ عزیز را سخت گرفته و این قشرِ شریف را آزرده‌خاطر کرده، این است که اغلبِ معلمان در زندگی ِخویش، خوشحال و شادمان نیستند.
هنر و ادبیات بهترین راه دوستی ملت‌هاست

هنر و ادبیات بهترین راه دوستی ملت‌هاست

گفت‌‌وگوی بامداد جنوب با «مقبوله آراس» مترجم ترکی اشعار فروغ فرخزاد: داود علیزاده: «مقبوله آراس» تحصیل‌کرده ادبیات ترکی در دانشگاه « آنکارا» است که از رهگذر آشنایی با آثار شاعران کلاسیک فارسی همچون حافظ، مولانا و ... به ادبیات فارسی و ترجمه آثار آن علاقه‌مند شده است. وی کار ترجمه فارسی را با شعر« کوچ» از «فریدون مشیری» آغاز کرد؛ سپس
راهنمای خانگی ویرایش متن

راهنمای خانگی ویرایش متن

داود علیزاده: ویراستاری شبیه دروازه‌بانی فوتبال است، اشتباهات دروازه‌بان به یاد می‌ماند و معمولا نتیجه بر اساس اشتباهات او رقم می‌خورد. ویرایش هم مشابه همین امر است، کافی است از کتابی چند غلط تایپی یا نگارشی زیردست ویراستار در برود، آن‌وقت تمام‌ کارش زیر سوال خواهد رفت. علتش واضح است؛ چون مخاطب متن اولیه و کیفیت اولیه را ندیده است تا تلاش ویراستار را دریابد.
طرح واحدی برای بازسازی بافت تاریخی وجود ندارد

طرح واحدی برای بازسازی بافت تاریخی وجود ندارد

الهام بهروزی : بافت تاریخی یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر بوشهر را تشکیل می‌دهد که با بررسی تاریخ و پیشینه درخشانش پی می‌بریم که همواره نماد مدارا و گفت‌وگو بوده است؛ چراکه در روزگارانی نه چندان دور در آن اقلیت‌های مذهبی در صلح و آرامش با هم زندگی می‌کردند و محلی امن و فاخر برای زیست مردمانی دریادل، فرهنگ‌دوست و مهمان‌نواز بوده است.
مهمترین اخبار