bamdad24 | وب سایت بامداد24

راهیابی دانش‌آموزی دیّری به جشنواره ملی مشاعره رضوی

راهیابی دانش‌آموزی دیّری به جشنواره ملی مشاعره رضوی

قلبی شكست و دور و برش را خدا گرفت/ نقاره می‌زنند مریضی شفا گرفت/ دیدی كه سنگ در دل آیینه آب شد؟/ دیدی كه آب حاجت آیینه را گرفت؟/ خورشیدی آمد و به ضریح تو سجده كرد/ اینجا برای صبحِ خودش روشنا گرفت/ پیغمبری رسید در این صحن غرق نور/ در هر رواق خلوت غار حرا گرفت/ از آن طرف فرشته‌ای از آسمان رسید/ پروانه‌وار گشت و سلام مرا گرفت/ زیر پرش نهاد و به سمت خدا پرید/ تقدیم حق نمود و سپس ارتقا گرفت/ چشمی كنار این همه باور نشست و بعد..
محسن ابراهیم‌زاده در گناوه غافلگیر شد!!!

محسن ابراهیم‌زاده در گناوه غافلگیر شد!!!

موسیقی هنری است که به‌دلیل ماهیتش در ایران همچنان روی لبه تیغ قرار دارد و با وجود تلاش‌های صورت‌گرفته متاسفانه هنوز نتوانسته جایگاه خود را بیابد. البته ناگفته نماند که در دولت تدبیر و امید کمی حال این هنر بهبود یافته و تلاش شده تا بستر مناسب برای رشد و شکوفایی آن فراهم شود، از این‌رو، می‌توان مدعی شد که در سال‌های اخیر هم در بحث آموزش و هم در بحث اجراهای صحنه‌ای این هنر حرکت‌های روبه‌جلویی صورت گرفته است که جای بسی امید دارد.
گرد فراموشی بر لنج‌های کوچک

گرد فراموشی بر لنج‌های کوچک

لنج‌سازی یا دانش دریانوردی دیرینه‌ترین صنعتی است که در جنوب کشور به‌ویژه در بوشهر و هرمزگان رواج داشته است. بر اساس اسناد موجود، قدمت این صنعت به دوره افشاریه می‌رسد. مردان خلیج این هنر را سینه‌به‌سینه از پدران و نیاکان خود آموختند و با ساخت لنج‌هایی از چوب سای که عمدتا از هندوستان تهیه می‌شد، تجارت دریایی را در خلیج فارس و دریای عمان رونق دادند.
جنگ بستری برای روایت دراماتیک است

جنگ بستری برای روایت دراماتیک است

هشت سال دفاع مقدس سراسر ارزش و درس است که هر چه از آن نوشته شود و هر چه از آن گفته شود، باز هم کافی نیست؛ چراکه جنگ عموما بخشی از تاریخ یک سرزمین را در انحصار خود در می‌آورد که به‌راحتی نمی‌توان آن را به تصویر کشید و تنها کسانی عمق دهشتناکی و ویرانی آن را می‌توانند روایت یا ترسیم کنند که خود آن را درک کرده باشند.
کاش یکی مثل محمود درویش داشتیم

کاش یکی مثل محمود درویش داشتیم

علیرضا جوانمرد متولد 30 مرداد 1357 در تهران است. از اول راهنمایی تا دیپلم در دبیرستان «مفید 1» تحصیل کرد. وی در مدرسه مفید معلم انشایی به نام محمدجواد جزینی داشت که از همان زمان به روی ذهنیت او تاثیر بسزایی داشت.
بیشتر به قله نگاه می‌کنم تا پیچ‌ و خم‌ راه

بیشتر به قله نگاه می‌کنم تا پیچ‌ و خم‌ راه

بارها در گزارش‌های خود اشاره کرده‌ایم که بوشهر یکی از هنرخیزترین استان‌های کشور به‌شمار می‌رود. این خطه بدون اغراق در خود استعدادها و هنرمندانی را جا داده که سرشار از ایده، خلاقیت و نبوغ هستند، به‌گونه‌ای که بسیاری از آنها، اینک در حوزه فعالیتی خود تبدیل به چهره‌های شاخص و مطرحی شده‌اند و در رویدادهای معتبر ملی و بین‌المللی برای استان دائم افتخارآفرینی می‌کنند.
میراث حاج‌رئیس را چه کسی صاحب شد

میراث حاج‌رئیس را چه کسی صاحب شد

حاج عبدالرسول طالبی ملقب به «رئیس‌التجار» و مشهور به «حاج رئیس» یکی از نام‌آورترین تجار بوشهری است که از وی عمارت‌ها و بناهای زیبا و منحصربه‌فردی در این بندر جنوبی باقی مانده است..
مهمترین اخبار