bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۸۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۲۰ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۸
در دیدار ظریف با لاوروف مطرح شد؛
بامداد جنوب: روابط تهران–مسکو در طول سال‌های گذشته روند رو به گسترشی داشته است، این روند باعث شده ایران و روسیه در بسیاری از زمینه‌ها با هم همکاری مفیدی داشته و بتوانند در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای، بین‌المللی و همچنین اقتصادی به گشایش‌های خوبی برسند. رفت و آمد مقامات دو کشور، همچنین دیدارهای صورت گرفته در سطح سران به بهانه‌های مختلف در شش سال گذشته عملا رکورد زده و روس‌ها به‌خوبی به این مساله اشراف پیدا کرده‌اند که با همراهی ایران می‌توانند با برنامه‌های امریکا مقابله کنند. در همین راستا روز گذشته وزیر امور خارجه کشورمان که به روسیه سفر کرده بود، پس از دیدار با همتای روس خود در نشست خبری با وی حضور پیدا کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست خبری تاکید کرد که در حال حاضر روابط ایران و روسیه در بهترین وضعیت در طول دهه‌های گذشته است و دو کشور تلاش دارند تعاملات خود در حوزه‌های مختلف را گسترش دهند.

بامداد جنوب: روابط تهرانمسکو در طول سال‌های گذشته روند رو به گسترشی داشته است، این روند باعث شده ایران و روسیه در بسیاری از زمینه‌ها با هم همکاری مفیدی داشته و بتوانند در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای، بین‌المللی و همچنین اقتصادی به گشایش‌های خوبی برسند. رفت و آمد مقامات دو کشور، همچنین دیدارهای صورت گرفته در سطح سران به بهانه‌های مختلف در شش سال گذشته عملا رکورد زده و روس‌ها به‌خوبی به این مساله اشراف پیدا کرده‌اند که با همراهی ایران می‌توانند با برنامه‌های امریکا مقابله کنند. در همین راستا روز گذشته وزیر امور خارجه کشورمان که به روسیه سفر کرده بود، پس از دیدار با همتای روس خود در نشست خبری با وی حضور پیدا کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست خبری تاکید کرد که در حال حاضر روابط ایران و روسیه در بهترین وضعیت در طول دهه‌های گذشته است و دو کشور تلاش دارند تعاملات خود در حوزه‌های مختلف را گسترش دهند.

به گفته محمدجواد ظریف تا پایان سال حداقل دوبار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس‌های چندجانبه با یکدیگر دیدار می‌کنند و این علاوه بر دیدارهای دوجانبه بین روسای‌جمهور و وزیران امور خارجه دو کشور است. وی با بیان این‌که در حال حاضر مسوولان کمیسیون مشترک دو کشور در مسکو در حال رایزنی و گفت‌وگو هستند، اظهار کرد: این دیدارها و تعاملات نشان‌دهنده عمق روابط راهبردی دو کشور است.

ظریف با بیان این‌که در مورد مسائل دوجانبه شاهد پیشرفت‌های زیادی بین دو کشور بوده‌ایم، گفت که در این حوزه می‌توان به موضوع انرژی حمل و نقل، همکاری‌های چندجانبه و تلاش برای ایجاد صلح و امنیت بین‌المللی اشاره کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه برجام، گفت: ایران نقش روسیه و چین را با نقش سایر اعضای برجام یکسان نمی‌بیند و چین از شرکای نزدیک ایران از قبل از برجام بود و در دوران تحریم با ایران همکاری داشت. اکنون نیز روابط تجاری خود با تهران را به‌‌رغم فشارهای غیرقانونی امریکا ادامه می‌دهد.

وی با بیان این‌که در مورد اقدامات صورت گرفته و مشورت‌های انجام شده بین ایران و اتحادیه اروپا و به‌خصوص دولت فرانسه با لاوروف رایزنی و گفت‌وگو کرده، گفت: گفت‌وگوها و رایزنی‌های ایران با کشورهای اروپایی برای ایجاد اطمینان از این‌که آنها به تعهدات خود در برجام عمل کنند صورت می‌گیرد و این گفت‌وگوها ادامه دارد.

ظریف همچنین با بیان این‌که هماهنگی‌های خوبی بین ایران و روسیه در مورد مسائل منطقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: تلاش مشترکمان توانسته قدری به وضعیت در سوریه آرامش بخشد گرچه به‌خاطر موانعی که وجود داشت کمیسیون قانون اساسی سوریه که با همکاری ایران، روسیه، ترکیه و طرفین در سوریه ایجاد شده بود سال گذشته نتوانست به نتیجه‌ای برسد و فشارهایی از خارج به این مجموعه وارد شد ولی اکنون پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم و امیدواریم این مکانیزم هرچه زودتر به نتیجه برسد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با بیان این‌که نشست سران ایران، ترکیه و روسیه در مورد سوریه در آینده نزدیک در ترکیه برگزار خواهد شد، افزود: این نشست فرصتی برای سران سه کشور است که در مورد این موضوعات گفت‌وگو و رایزنی کنند.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان همچنین با بیان این‌که بحث امنیت در خلیج فارس برای دو کشور ایران و روسیه مهم است و دو کشور در این زمینه دارای دیدگاه‌های بسیار نزدیکی با هم هستند، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که امنیت در این منطقه از طریق همکاری و هم‌افزایی بین کشورهای ساحلی ایجاد می‌شود نه از طریق رقابت و تقابل. متاسفانه امریکایی‌ها با مطرح کردن موضوع اعزام نیرو به منطقه به‌دنبال افزایش تنش در این منطقه هستند.

وی همچنین با تاکید بر این‌که آزادی کشتیرانی باید برای همه و در همه‌جا اعمال شود و این شامل امنیت انرژی نیز هست، تاکید کرد: ایران از ابتکار روسیه برای گفت‌وگو جهت تامین امنیت در خلیج فارس استقبال می‌کند و آمادگی داریم که از طرح این کشور در کنار پیشنهادهای خود از جمله تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای و امضای قرارداد نداشتن تعارض بین کشورهای خلیج فارس حمایت کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به موضوع فلسطین اشاره و ضمن محکوم کردن طرح معامله قرن در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، گفت: در یمن نیز شاهد فاجعه انسانی هستیم و موضوع یمن نیز یکی دیگر از محورهای رایزنی ایران و روسیه است.

ظریف همچنین با اشاره به وضعیت افغانستان و حضور گسترده داعش در این کشور، گفت: امریکایی‌ها به دنبال سوء‌استفاده از این وضعیت برای تحقق اهداف کوتاه‌مدت خود هستند و این موضوع نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی دیگر از این کنفرانس خبری با اشاره به رایزنی‌های وزیر نیروی ایران با همتای روس خود در مسکو، تصریح کرد: گفت‌وگوهای امروز ما در وزارت خارجه روسیه و وزارت انرژی این کشور مجموعه بسیار مثبتی از همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو کشور است و این گفت‌وگوها و همکاری‌ها به مردم دو کشور و صلح و امنیت منطقه کمک خواهد کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: