bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۸۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۰ - ۰۳ مهر ۱۳۹۸
رئیس‌جمهور و هیات ایرانی به نیویورک رفتند؛
بامداد جنوب: ایران همواره در مجامع بین‌المللی دارای ابتکار عمل بوده و طرح‌ها و ایده‌هایی را مطرح کرده که می‌تواند به نوبه خود باعث تغییر در روابط و روندها شود. در حالی که در طول دو سال گذشته دولت جدید امریکا بیشترین فشار را بر دولت و ملت ایران در حوزه تحریم‌ها وارد کرده تا کشورمان را وادار به تسلیم در برابر خواسته‌های نامشروع خود کند، ایران پس از یک دوره صبر راهبردی وارد تقابل راهبردی با دشمن شده و هم‌زمان در تلاش بوده تا بتواند به این دشمن یادآوری نکند که هر کسی به هر شکلی که بخواهد با ایران برخورد داشته باشد، چند برابر آن پاسخ دریافت خواهد کرد.

بامداد جنوب: ایران همواره در مجامع بین‌المللی دارای ابتکار عمل بوده و طرح‌ها و ایده‌هایی را مطرح کرده که می‌تواند به نوبه خود باعث تغییر در روابط و روندها شود. در حالی که در طول دو سال گذشته دولت جدید امریکا بیشترین فشار را بر دولت و ملت ایران در حوزه تحریم‌ها وارد کرده تا کشورمان را وادار به تسلیم در برابر خواسته‌های نامشروع خود کند، ایران پس از یک دوره صبر راهبردی وارد تقابل راهبردی با دشمن شده و هم‌زمان در تلاش بوده تا بتواند به این دشمن یادآوری نکند که هر کسی به هر شکلی که بخواهد با ایران برخورد داشته باشد، چند برابر آن پاسخ دریافت خواهد کرد.

پس از کارشکنی‌های متعدد مقامات امریکایی، روز گذشته رئیس‌جمهور کشورمان و هیات همراه راهی مقر سازمان ملل در نیویورک شدند تا ضمن بیان دیدگاه‌های کشورمان در این مجمع بین‌المللی، از طرح‌ها و ایده‌های جدید کشورمان رونمایی کنند.

در حالی که تنها چند روز تا سخنرانی حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان در سازمان ملل باقیمانده، رسانه‌های جهان با ارائه تحلیل‌های متعدد و متنوع گمانه‌زنی در مورد محتوای سخنان وی را آغاز کرده‌اند. یکی از محورهای مهم سخنرانی رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، چنان که وی در مراسم رژه سالگرد دفاع مقدس به آن اشاره کرد «طرح ائتلاف امید، ابتکار صلح هرمز» است.

اگرچه هنوز جزئیات کاملی از محتوا و ابعاد این طرح ارایه نشده اما به نظر می‌رسد پیشنهادی که قرار است رئیس‌جمهور با هدف ارائه سازوکار منطقه‌ای برای برقراری امنیت در خلیج فارس ارائه کند مستند به بند۸ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت است. در بند ۸ این قطعنامه که بر اساس آن جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق به پایان رسید بر ایجاد ترتیبات امنیتی با مشارکت عراق و ایران و شش کشور حاشیه خلیج فارس زیر نظر سازمان ملل تاکید شده است.

در واقع طرح طرح ائتلاف امید، ابتکار صلح هرمز ایران حاوی چند محور کلیدی است:

۱-حل چالش‌های امنیتی منطقه مستلزم شکل‌گیری ساختار بومی مشترک برای پیشگیری از شکل‌گیری بحران‌های امنیتی و رفع چالش‌های احتمالی است.

امریکایی‌ها تاکنون با سوء‌استفاده از فقدان سازوکار بومی برای برقراری امنیت در منطقه با تمرکز بر ایجاد اختلاف میان کشورهای این حوزه و هراس‌افکنی، حضور نظامی خود را با هزینه کشورهای منطقه به‌صورت روز افزون توسعه داده‌اند و با ایجاد بحران‌های تصنعی از شکل‌گیری امنیت و ثبات پایدار در حوزه خلیج فارس جلوگیری کرده‌اند در حالی که طرح ایران ضامن امنیت همه کشورهای منطقه است.

۲-جمهوری اسلامی ایران همواره از راهبرد ایجاد سازوکارهای امنیتی بومی با مشارکت مجموعه کشورهای منطقه که بتواند از منافع جمعی حراست کند و مانعی برای حضور و آتش‌افروزی بیگانگان شود حمایت کرده است.

۳-جامعه بین‌المللی بر اساس تجربه جنگ هشت ساله میان ایران و عراق که مجموعه کشورهای منطقه را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر کرد، به این نتیجه رسید که ایجاد امنیت پایدار صرفا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و اجماع منطقه‌ای قابل تحقق است اما تاکنون و به دلایل مختلف این رویکرد در منطقه خلیج فارس به فعلیت نرسیده که مهم‌ترین دلیل آن را باید در مغایرت آن با منافع و سلطه‌جویی برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای و به‌ویژه امریکا جست‌وجو کرد.

دولت امریکا بر اساس راهبرد تداوم حضور حداکثری و فروش سلاح به کشورهای منطقه در صدد ناامن جلوه دادن شرایط هوانوردی و کشتیرانی در آبراه خلیج فارس و ایجاد ائتلاف برای به اصطلاح تامین امنیت در منطقه است.

بی‌شک اصلی‌ترین عامل ناامنی در خلیج فارس، حضور پرتعداد و نامشروع ناوگان نظامی ایالات متحده امریکا در منطقه بوده و به‌طور قطع با پایان یافتن آن و حضور فعال کشورهای حوزه خلیج فارس در فرایند تامین امنیت همه‌جانبه نیازی به حضور سایر کشورها و شکل‌گیری ائتلاف‌های بی‌حاصل و پرهزینه نخواهد بود

قطعنامه ۵۹۸ و بند ۸ ان حاصل تجربیات طولانی و خسارت بار ناشی از منازعات منطقه‌ای و با هدف پایان دادن به جنگی طولانی شکل گرفت و یکی از اهداف ان فراهم شدن بستر قانونی و مورد اجماع برای ایجاد ترتیبات امنیتی پایدار در منطقه بوده است.

به گزارش نور نیوز، پیشنهاد و ابتکار ایران در سال‌روز دفاع مقدس بازخوانی تجربیات تلخ و خسارت بار گذشته و تاکید بر ضرورت جلوگیری از شکل‌گیری شرایط مشابه از طریق همکاری و مشارکت همه کشورهای منطقه است. این طرح ضمن آن‌که محملی قانونی و مورد اجماع بین‌المللی برای پایان دادن به شرارت‌های مستمر کشورهای بیگانه و به‌ویژه امریکا در منطقه است آغازی برای رفع تنش‌ها و سوء‌تفاهم‌های موجود و استقرار امنیت و ثبات پایدار در خلیج فارس است.

روحانی: سفر امسال اهمیت بسیار دارد

این در حالی است که رئیس‌جمهور روز گذشته هنگام ترک تهران به سمت نیویورک طی سخنانی، یادآور شد: امسال این سفر اهمیت ویژه‌ای دارد. احساس ما این بود که امریکا خیلی تمایلی ندارد که هیات‌های ایرانی در سازمان ملل حضور داشته باشند که دلایلش را خود امریکایی‌ها باید توضیح دهند، بالاخره آنها یا از بیان حق می‌ترسند و حقیقت برای آنها تلخ است یا می‌خواهند بر افکار مردم اروپا تاثیر نگذاشته باشد؛ البته وقتی آنها تمایلی برای این سفر ندارند ما باید برای انجام این سفر اصرار داشته باشیم ما باید به سازمان ملل رفته و حرف خود را بزنیم، چون دارای منطق و استدلال کافی هستیم.

روحانی با بیان این‌که امریکا تحریم‌های ظالمانه خود نسبت به ملت ایران را به حدی رسانده که خودشان می‌گویند چیزی برای تحریم وجود ندارد، تصریح کرد: آنها مجبور شدند تحریم‌ها را از نو شروع کنند این به معنای استیصال کامل امریکاست که تحریم‌های حداکثری نتوانسته کاری انجام دهد و ملت بزرگ ما در یک سال و نیم گذشته ایستادگی کردند و در چند ماه اخیر هم حرکت اقتصادی کشور مقداری بهتر شده است که این یعنی توان مقابله با فشار دشمن را داریم.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مسائل منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: مسائل منطقه حاد شده است. برخوردها و نگرانی‌هایی وجود دارد که ریشه آن معلوم است ولی وقتی حادثه‌ای آغاز می‌شود اتهامات شروع می‌شود اما معلوم است که امریکا اهداف دیگری است. وزیر خارجه امریکا مدام حرف‌های بی‌منطق می‌زند و من ندیده‌ام تا حالا یک حرف منطقی بزند، همه حرف‌هایش نادرست است. غیرمنطقی بودن وزیر خارجه امریکا از عجایب تاریخ است.


نام:
ایمیل:
* نظر: