bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۸۹۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۸ - ۰۹ مهر ۱۳۹۸
حسین احمدزاده: معادلات در حال عوض شدن است، یعنی عوض شده و باید آن طرفی که بیشترین ضربه را می‌بیند سر عقل آمده و بپذیرد. آنچه روز گذشته توسط سخنگوی نیروهای مسلح یمن بیان شد، تنها گوشه‌ای از واقعیت بود. واقعیتی که می‌تواند به زودی خود را در سایر عرصه‌ها نشان دهد. یکی از ساده‌ترین واقعیت‌ها این است که سعودی‌ها و اماراتی‌ها چاره دیگری جز پذیرش حقیقت ندارند.

حسین احمدزادهمقدمه‌ای بر پایان جنگ

معادلات در حال عوض شدن است، یعنی عوض شده و باید آن طرفی که بیشترین ضربه را می‌بیند سر عقل آمده و بپذیرد. آنچه روز گذشته توسط سخنگوی نیروهای مسلح یمن بیان شد، تنها گوشه‌ای از واقعیت بود. واقعیتی که می‌تواند به زودی خود را در سایر عرصه‌ها نشان دهد. یکی از ساده‌ترین واقعیت‌ها این است که سعودی‌ها و اماراتی‌ها چاره دیگری جز پذیرش حقیقت ندارند.

اظهارات یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن هنگامی که اعلام کرد، این نیروها در جریان عملیات نظامی گسترده موسوم به «نصر من الله» در محور نجران، عملیاتی که از زمان حمله عربستان به یمن، بزرگ‌ترین عملیات محسوب می‌شود، یک گروه کامل از ارتش عربستان و مزدوران آنها را به اسارت گرفته، صدها خودرو نظامی، خودروهای زرهی را به غنیمت گرفته و صدها کیلومتر را در محور نجران آزاد کردند، ما را غافل‌گیر نکرد، زیرا در جریان عملیات در منطقه بقیق و خریص که چند هفته پیش اجرایی شد، سریع با روزنامه رای‌الیوم تماس گرفته و تاکید کرد، یک بیانیه رسمی در مورد این عملیات بزرگ که از سه ماه پیش ادامه دارد، صادر می‌شود.

ترکی المالکی،‌ سخنگوی ائتلاف عربی تا این لحظه به این اخبار واکنشی نشان نداده است اما اظهارات غیر رسمی درز یافته از عربستان که پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا آنها را منتشر کرد و از احتمال قبول آتش‌بس جزئی توسط مقامات ریاض خبر داد، نشان می‌دهند که یک باور قوی در عربستان وجود دارد مبنی بر اینکه برای کاهش خسارات‌ و پایان دادن به خسارات جانی و مالی که بسیار نیز هزینه‌بردار است، باید به جنگ یمن پایان دهد.

کفه ترازو در جنگ یمن در ماه‌های اخیر به نفع ائتلافی سنگین شده است که جنبش انصارالله یمن آن را هدایت می‌کند، به‌ویژه پس از سه حمله بزرگ این جنبش به تاسیسات نفتی عربستان که آخرین آن حمله کوبنده به منطقه بقیق بود این حمله منجر به توقف فعالیت پالایشگاه‌ها و عملیات فرآوری نفت و گاز شد و به دلیل آتش‌سوزی‌های عظیم که در نتیجه حملات موشکی و پهپادی صورت گرفت، تولید نفت این کشور روزانه حدود پنج میلیون بشکه کاهش یافت.

انصارالله آتش‌بس یکجانبه را اعلام کرد تا فضا را برای عقب‌نشینی رهبری سعودی، نشستن بر سر میز مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ یمن و خارج کردن نیروهایش از این کشور، با الگو گرفتن از اقدامی که گفته شده، امارات انجام داده است، فراهم کند اما در قبال این اقدام، هنوز هیچ‌گونه پاسخ رسمی علنی از سوی ریاض صادر نشده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در زمان مشارکتش در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد، مقامات سعودی از او خواسته‌اند در خصوص موضوعات مختلف از جمله جنگ یمن میان تهران و ریاض واسطه باشد و او در این باره با ایران تماس‌هایی برقرار کرده است.

آنچه مسلم است این است که این اطلاعاتی که سخنگوی نیروهای مسلح یمن فاش کرد و موضع قوی انصارالله در جنگ یمن را تقویت می‌کند، دستیابی به حل و فصل سیاسی مسالمت‌آمیز برای جنگ یمن را سرعت می‌بخشد و روشن شده است که ائتلاف عربی به رهبری عربستان با گذشت پنج سال از تلفات جانی و مالی در این جنگ چیزی به دست نیاورده است و جامعه بین‌الملل نیز از این کشور می‌خواهد حملات و خونریزی‌ها در یمن را متوقف کند.

انصارالله ایستادگی کرد و قواعد درگیری‌ها را به نفع خود تغییر داد و با حملاتش به عمق عربستان و خسارت‌های مادی سنگینی که به بخش اصلی عربستان یعنی بخش نفت وارد کرد که بیش از ۹۵ درصد از درآمد ملی این کشور را تشکیل می‌دهد، اکنون این جنبش دست برتر را دارد.

جنگ یمن رو به پایان است و وجود مذاکرات محرمانه میان یمن و عربستان درخصوص آتش‌بس، تعیین میزان غرامت و ماهیت روابط آتی میان دو طرف؛ چه ائتلاف انصارالله و چه ائتلاف سعودی اماراتی بعید نیست.


نام:
ایمیل:
* نظر: