bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۶۱۳۰
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۲۳ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
پس از سال‌ها حضور اعضای تکراری، مدعی و بدون تخصص؛
به‌نظر می‌رسد دوران حضور حق‌العمل‌کارها، ترخیص‌کارها و عکاس‌ها در اتاق بازرگانی بوشهر تمام شده است و باید شاهد حضور فعالان واقعی اقتصادی در این عرصه باشیم. باتوجه به شرایط جدید عضویت، بیشتر اعضای فعلی اتاق باید بروند گرگم به هوا بازی کنند!

حسین قاسمی

انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی 10 اسفند برگزار می‌شود و بازه ثبت‌نام متقاضیان در انتخابات 4 تا 11 بهمن‌ماه اعلام شده است. شورای عالی نظارت بر اتاق ایران، در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه 20 دی‌ماه در محل وزارت صمت برگزار شد، آیین‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت هیات نمایندگان اتاق ایران و اتاق‌ شهرستان‌ها را با اعمال برخی اصلاحات، تصویب کرد. این آیین‌نامه که در آستانه انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور تصویب و ابلاغ شده، شرایط عمومی و اختصاصی رای‌دهندگان و نامزدهای این دوره از انتخابات را که طبق آگهی و فراخوان اتاق ایران 10 اسفندماه 1401 برگزار می‌شود، تشریح کرده است.

در انتظار پوست‌اندازی اتاق

روزنامه بامداد جنوب در طول 9 سال گذشته گزارش‌ها و خبرهای متعددی در مورد اتاق بازرگانی بوشهر منتشر کرد، گزارش‌هایی که نشان می‌داد این اتاق به جای آنکه در خدمت مردم باشد، در خدمت منافع چند نفر خاص بود. باوجود تلاش‌های صورت‌گرفته در طول این سال‌ها توسط برخی از دلسوزان، اما این اتاق هیچ‌وقت راه به‌جایی نبرد و دچار مشکلات متعددی شد. این مشکلات در نهایت به بروز اختلاف نظرهای عمیق و شدید میان اعضا منجر گردید تا جایی که همیشه دو دستگی در اتاق بازرگانی بوشهر بیداد می‌کرد.

با این حال با توجه به مصوب شدن قانون جدید حضور در هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی کشور، به‌نظر می‌رسد دوران حضور حق‌العمل‌کارها، ترخیص‌کارها و عکاس‌ها در اتاق بازرگانی بوشهر تمام شده است و باید شاهد حضور فعالان واقعی اقتصادی در این عرصه باشیم. امید می‌رود که نظارت دقیقی در برگزاری انتخابات صورت بگیرد. چرا که در این زمینه دستکم روزنامه بامداد جنوب تجربه تلخی دارد.

شروط ‌رای‌دهندگان و نامزدها

طبق این آیین‌نامه، به اعضای حقیقی و حقوقی هر یک از اتاق‌های بازرگانی که در تاریخ انتخابات حداقل 2 سال سابقه عضویت پیوسته یا ناپیوسته داشته باشند، اجازه داده شده در روز انتخابات از میان داوطلبان تاییدشده، افراد موردنظر خود را انتخاب کنند.

همچنین، رای‌دهندگان حقیقی علاوه بر عضویت حداقل 2 ساله در اتاق بازرگانی، دست‌کم باید یکی از شرایط «ارایه اظهارنامه مالیاتی برای حداقل مدت یک‌سال در طول دوره عضویت» یا «ارایه فهرست پرداخت حق بیمه شاغلان تامین اجتماعی حداقل یک‌سال در طول دوره عضویت» یا «گواهی انتخاب به‌عنوان صادرکننده یا تولیدکننده نمونه» یا «داشتن حداقل 2 سال سابقه مدیرعاملی یا عضویت در هیات‌مدیره شرکت‌های اقتصادی که حداقل یکی از شروط قبلی را احصا کند»، داشته باشند و به تایید انجمن نظارت رسیده باشد.

در این آیین‌نامه شرایط نامزدهای دهمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی نیز تشریح شده است به‌طوری که «نامزد انتخابات باید دارای کارت عضویت معتبر حقیقی با حداقل 2 سال سابقه پیوسته یا ناپیوسته باشد». اشخاص حقوقی نیز مشروط به 2 سال دارا بودن کارت عضویت، از طریق معرفی یکی از اعضای هیات‌مدیره یا مدیرعامل خود که دارای حداقل 2 سال سابقه حضور در هیات‌مدیره یا مدیرعاملی باشند، امکان نامزدی در انتخابات 10 اسفندماه و عضویت در هیات نمایندگان دوره بعد را خواهند داشت.

نامزدهای این دوره از انتخابات برای ورود به ترکیب هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، علاوه بر شرط مدت عضویت حداقل 2 ساله در اتاق بازرگانی تا روز انتخابات، باید مستندات مربوط به حداقل یکی از شرایط اهلیت تجاری شامل «ارایه مستندات حداقل فروش 15 میلیارد تومانی در یک‌سال» یا «ارایه فهرست پرداخت حق بیمه شاغلان تامین اجتماعی حداقل 20 نفر در یک‌سال» یا «ارایه گواهی انتخاب به عنوان صادرکننده یا تولیدکننده نمونه» یا «ارایه حداقل 2 سال سابقه مدیرعاملی یا عضویت در هیات‌مدیره در شرکت‌های اقتصادی که یکی از شروط فوق را داشته باشد» را به هیات نظارت ارایه دهند.

از دیگر بندهای آیین‌نامه جدید شورای عالی نظارت بر اتاق ایران، تکمیل و امضای فرم مخصوص از سوی نامزدهای این دوره از انتخابات است که بر اساس آن «چنانچه در جریان انتخابات یا بعد از آن و در طول دوره عضویت افراد در هیات نمایندگان، به موجب حکم قطعی دادگاه صالح، محکومیت کیفری موثر برای داوطلب یا عضو هیات نمایندگان صادر شود، عضویت آن فرد در هیات نمایندگان لغو خواهد شد».

تبصره‌های جدید در آیین‌نامه 1401

از دیگر مفاد این آیین‌نامه که در مقایسه با آیین‌نامه‌های قبلی شورای عالی نظارت بر اتاق ایران، تازگی دارد، اضافه کردن تبصره در بند 2/6 آیین‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت اتاق‌های بازرگانی است که بر اساس آن «اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران، تهران و شهرستان‌ها چنانچه از سال 1393 تا کنون دو دوره متوالی عهده‌دار سمت ریاست اتاق ایران یا هر یک از شهرستان‌ها بوده‌اند، نمی‌توانند مجدد عهده‌دار این سمت‌ها در همان اتاق شوند».

همچنین در این آیین‌نامه، شرایطی برای فعالیت هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی پس از راه‌یابی و تایید منتخبان از سوی هیات‌های نظارت نیز آورده شده که بر اساس آن، «اعضای هیات‌رئیسه اتاق تهران و اتاق‌های شهرستان در هر دوره، هم‌زمان امکان تصدی سمت در هیات‌رئیسه اتاق ایران در همان دوره را نخواهند داشت». همچنین در آیین‌نامه جدید، شرایط تجدید انتخابات میان دوره‌ای هر یک از اعضای هیات‌رئیسه اتاق‌های شهرستان نیز قید شده که بر اساس آن «برای انتخابات میان‌دوره‌ای هیات‌رئیسه اتاق‌ها، درخواست کتبی دوسوم از اعضای هیات نمایندگان اتاق مربوط و ارسال آن به اتاق ایران، ضروری است و اتاق ایران نیز مکلف است ظرف مدت یک ماه نسبت به برگزاری آن انتخابات اقدام کند».

در این آیین‌نامه، برای تجدید انتخابات میان‌دوره‌ای هیات‌رئیسه اتاق ایران نیز شرط درخواست کتبی نصف به‌علاوه یک اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران لحاظ شده است. آیین‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت هیات نمایندگان اتاق‌ ایران و اتاق‌های شهرستان در تاریخ 20 دی‌ماه 1401 از سوی شورای عالی نظارت بر اتاق ایران به تصویب رسید و به اتاق‌های سراسر کشور ابلاغ شده است.

براین اساس ثبت‌نام نامزدهای هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی برای انتخابات دور دهم، از روز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه آغاز می‌شود و تا پایان روز 11 بهمن ادامه خواهد داشت. ثبت‌نام به‌صورت الکترونیکی در سایت election.iccima.ir با بارگذاری مدارک لازم صورت می‌گیرد. متقاضیان در صورتی که نتوانند به‌صورت الکترونیکی ثبت‌نام کنند، می‌توانند به هیات نظارت بر انتخابات اتاق شهرستان مربوطه مراجعه و ثبت‌نام کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: