bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۲۷۱
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۰۳ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
هجوم سرمایه‌های خرد به سمت تالار شیشه‌ای؛
جواد شکریان: قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و به‌دنبال آن افزایش چندصد تومانی انواع ارز و رکوردشکنی‌های پیاپی سکه و طلا در بازارهای داخلی در دو روز ابتدایی هفته، سرمایه‌های خرد را بیش از پیش به سمت بازار بورس سرازیر کرد. همین مساله سبب شد بورس نیز با کانال‌شکنی شگفت‌انگیز و بی‌سابقه 17 هزار تومانی تا مرز نیم میلیون واحد پیشروی کند.

جواد شکریان: قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و به‌دنبال آن افزایش چندصد تومانی انواع ارز و رکوردشکنی‌های پیاپی سکه و طلا در بازارهای داخلی در دو روز ابتدایی هفته، سرمایه‌های خرد را بیش از پیش به سمت بازار بورس سرازیر کرد. همین مساله سبب شد بورس نیز با کانال‌شکنی شگفت‌انگیز و بی‌سابقه 17 هزار تومانی تا مرز نیم میلیون واحد پیشروی کند.

در این رابطه، شاخص بورس روز گذشته بی‌محابا رشد کرد و با بیش از ۱۷ هزار واحد صعود تا این لحظه، به مرز ۵۰۰ هزار واحد نزدیک شد که رقمی بی‌سابقه در تاریخ این بازار محسوب می‌شود. در این راستا، کارشناسان عوامل مختلفی را دلیل این صعود می‌دانند که نبود جذابیت در بازارهای موازی مهم‌ترین فصل آن محسوب می‌شود. بر این اساس، شاخص کل بازار سرمایه با ۱۷ هزار و ۱۰۶ واحد صعود به رقم ۴۹۸ هزار و ۹۰۴ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز شش هزار و ۱۰۲ واحد صعود و رقم ۱۶۳ هزار و ۳۲۲ واحد را ثبت کرد. در این روز معامله‌گران بازار ۶۲۵ هزار معامله به ارزش ۴۱ هزار و ۷۰۴ میلیارد ریال انجام دادند که نسبت به روز شنبه کاهشی بود.

در بازار روز گذشته، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی پارس، ملی صنایع مس ایران، س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین، مخابرات ایران، سرمایه‌گذاری غدیر و گروه مپنا نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را بر بورس داشتند. به‌طور کلی ۳۳۲ نماد مثبت و در مقابل فقط ۱۵ نماد منفی بود.

بانک‌های تجارت و ملت، ماشین‌سازی اراک، سایپا، بانک اقتصاد نوین، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت اصفهان نیز نمادهای پربیننده بورس بودند.

جهش چشم‌گیر شاخص فرابورس

شاخص کل فرابورس نیز جهش چشم‌گیری داشت و با ۲۴۹ واحد صعود رقم شش هزار و ۴۶۲ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۳۹۶ هزار معامله انجام شد که ۴۰ هزار و ۵۹۲ میلیارد ریال ارزش داشت.

سهامی ذوب آهن اصفهان، سنگ‌آهن گهرزمین، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان جنوب و صنایع ماشین‌های اداری ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند؛ در این بازار ۱۷۰ نماد مثبت و ۵۵ نماد منفی بودند.

سهامی ذوب آهن اصفهان، گروه صنایع کاغذ پارس، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، بانک دی، س. توسعه و عمران استان کرمان، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و کشاورزی و دامپروری بینالود لیست نمادهای پربیینده فرابورس را تشکیل دادند.

البته پیش از آن شاهد صعود ۱۰ هزار و همچنین ۱۵ هزار واحدی شاخص هم بودیم اما می‌توان گفت رشد ۱۷ هزار واحدی نوعی رکورد است، به‌خصوص اینکه 15 هزار واحد این افزایش طی یک ربع اتفاق افتاد.

در این راستا، یک تحلیلگر بازار سرمایه بر این باور است که هموراه شاخص کل بازار سرمایه همبستگی زیادی با نرخ ارز داشته و با افزایش نرخ ارز، حرکت شاخص هم صعودی می‌شود.

در همین راستا یک تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رشد شاخص بورس در یک‌سال و نیم اخیر، گفت: عمده رشد شاخص در یک‌سال و نیم اخیر مربوط به رشد نرخ ارز و تورم می‌شود. دلیل دیگر امنیتی شدن و غیرجذاب شدن بازارهای موازی و جذابیتی که بازار سرمایه داشته است. همچنین باید توجه داشت جذابیت بازار سرمایه به‌خوبی برای مردم تشریح شد، به‌طوری که شاهد چند برابر شدن تعداد کدهای صادر شده در این بازار هستیم.

علیرضا تاج‌بر با اشاره به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، خاطرنشان کرد: این موضوع یک جو روانی در نرخ دلار ایجاد می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود تورم بالاتر رود و در راستای آن فروش شرکت‌هایی که کالا صادر می‌کنند، مانند شرکت‌های پتروشیمی افزایش یابد.

به‌گفته وی، در این شرایط مردم می‌دانند که اگر سرمایه خود را در بانک بگذارند سود سپرده بانکی پاسخگوی نصف میزان تورم هم نمی‌شود. پول‌های خرد در بازارهای دیگر هم جواب نمی‌دهد، به همین دلیل اقبال به بازار سرمایه بیشتر است.

این تحلیلگر بازار سرمایه در پایان تصریح کرد که روز شنبه شاخص کمی افت کرد، زیرا مردم تردید داشتند اما این تردید روز گذشته برطرف شده و قرار گرفتن موضوعات مذکور در کنار یکدیگر باعث شده شاهد رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص در این بازار باشیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: